28. mája 2018

Prezident Putin je “unavený” z podpory povstalcov v Donbase – ohrozí konflikt so separatistami futbalové majstrovstvá sveta ?

Od Igor Cibula

V aktuálnych podmienkach stupňujúcej sa rivality s Ruskom fakty potvrdzujú hodnotenie expertov, že Západ pokračuje v kurze transformácie postsovietskeho priestoru tak, aby to vyhovovalo jeho záujmom. Kľúčovou krajinou z hľadiska stratégie Spojených štátov zostáva Ukrajina. Kyjev pôsobí ako dôležitý nástroj na ovplyvňovanie tohto priestoru, ktorý čelí ruskej integračnej politike. Analytici amerických think-thankov zaregistrovali, že prezident Vladimír Putin je „unavený“ pokračovaním jeho skrytej podpory povstalcom v Donecku a Luhansku. Pre nikoho nie je tajomstvom, že angažovanosť Ruska na východnej Ukrajine je čoraz nákladnejšia a jej pokračovanie si bude vyžadovať sofistikovanejšiu a náročnejšiu technológiu. Všetky uvádzané faktory sa prejavujú aj v prístupe k riešeniu akútnych problémov Ukrajiny, ktorú čakajú na budúci rok prezidentské a parlamentné voľby.

Ruský internetový portál Infox.ru upozornil na špekulácie niektorých analytikov, že Ukrajina môže zaútočiť na Donbas počas futbalových majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnia od 14. júna do 15.júla 2018 v Rusku. Situácia na východe Ukrajiny sa v posledných mesiacoch vyostruje a straty separatistov i ukrajinskej armády na začiatku tohto týždňa v tvrdých bojoch pri meste Horlivka signalizujú, že ukrajinská vláda sa snaží silou zbraní obnoviť kontrolu nad územím povstaleckých „republík“ v Doneckej a Luhanskej oblasti. Separatisti tvrdia, že Kyjev nasadil do bojov proti nim ťažké zbrane, zakázané minskými dohodami. Nedávno prebiehajúce operácie ukrajinských ozbrojených síl sa považujú za určitý „prieskum“ bojom pred ofenzívou, ktorá by mala nasledovať na budúci mesiac.   

S určitosťou nemožno predvídať, aký vývoj bude nasledovať – alebo, či špekulácie v ruských médiách sú iba súčasťou protiukrajinskej propagandy. Verziu o blížiacej sa ofenzíve ukrajinských ozbrojených síl proti separatistom dokladajú analytici viacerými okolnosťami, ktoré považujú za prípravu vojenského riešenia aktuálnych pomerov Donbase, kde povstalci s ruskou podporou si udržiavajú kontrolu nad niektorými regiónmi. V januári schválil ukrajinský parlament zákon o reintegrácii Donbasu, ktorý zrušil tzv. operáciu proti terorizmu (ATO), teda ozbrojenú operáciu pod strategickým vedením SBÚ – Bezpečnostnej služby Ukrajiny – a nahradil ju formátom „operácie spojených síl“ (OOS), čo znamená, že Generálnemu štábu ozbrojených síl Ukrajiny sú podriadené všetky bezpečnostné zložky štátu.

Podľa tohto zákona časti Luhanskej a Doneckej oblasti, ktoré nie sú pod ukrajinskou kontrolou, sa považujú za dočasne okupované teritóriá. Ukrajinská armáda získala nové právomoci aj voči civilným osobám a operácia OOS predpokladá rozhodnejšie a systematicky organizovanejšie aktivity proti separatistom. S tým súvisí tiež podpora ukrajinskej armády zo zahraničia, vrátane výzbroje, výstroje a výcviku. Podľa ruských zdrojov Spojené štáty hľadajú sprostredkovateľa, ktorý by mohol pravidelne vykonávať dodávky zbraní na Ukrajinu. USA v minulom roku schválili zbrane pre Kyjev, vrátane prenosných protitankových raketových systémov Javelin. Agentúra Reuters informovala, že ukrajinská armáda minulý týždeň ich po prvý raz otestovala, odkedy ich dostala zo Spojených štátov.

V takomto kontexte je zaujímavá dedukcia, že v období od 3. do 15. júna bude v Pobaltí pri hraniciach s Ruskom veľké cvičenie NATO za účasti 19 krajín  – a 14. júna sa začnú majstrovstvá sveta vo futbale v Moskve, čo by mohol byť pre Ukrajinu ideálny čas, aby vojenskou silou získala kontrolu nad Donbasom. Podľa ruského blogera Sergeja Učvatova k niečom podobnému došlo v roku 2008, počas olympijských hier v Pekingu k vojenskému konfliktu v Južnom Osetsku. Autor na základe tejto analógie usúdil, že ak ukrajinské jednotky začnú vojenskú operáciu v júni, Rusko bude mať na výber: buď zasiahnuť v Donbase, alebo „pokojne“ uchovať veľký imidž Svetového pohára 2018. Ak Rusko podnikne akékoľvek kroky kvôli vývoju na Ukrajine, turnaj „stroskotá“ alebo sa zmení na najväčší škandál.