Naozaj sedí Srbsko na dvoch stoličkách ?
Srbské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň vyjadrilo kritiku na adresu Štátneho departementu USA kvôli jeho výzve, aby Belehrad “prestal sedieť na dvoch stoličkách” a rozhodol sa medzi Ruskom a Západom. Vetu “Nemožno sedieť na dvoch stoličkách naraz” vyslovil v srbskom jazyku na 17. srbskom ekonomickom fóre v Belehrade námestník ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti Hoyt Brian Yee.
Deň predtým hovoril americký predstaviteľ medzi štyrmi očami rovnakým tónom so srbským prezidentom Aleksandrom Vučićom, ktorému prezentoval znepokojenie, že Srbsko je „jednou nohou“ na ceste do Európskej únie a druhou – do aliancie s Ruskom. Podrobnosti zo stretnutia uverejnil vplyvný ruský denník „Kommersant“, kde sa spomína americké znepokojenie z ruského vplyvu na Balkáne. Spojené štáty sú nespokojné s prehlbovaním srbsko-ruskej spolupráce vo vojenskej oblasti, čo sa potvrdilo nedávnou dodávkou šiestich stíhačiek MiG-29 do Belehradu. Prekáža im, že sa Srbsko nezapojilo do protiruských sankcií, ale vyrušili ich aj správy o možnosti vyslania srbských ženistov na pomoc ruskej armáde v Sýrii.
Najväčšie výhrady majú USA voči tomu, že Belehrad nevylúčil možnosť poskytnúť diplomatický status ruským zástupcom v humanitárnom centre v meste Niš, ktoré leží iba 100 kilometrov od hraníc s Kosovom a jeho oficiálnym poslaním je poskytovať pomoc v krízových situáciách. Američania sú presvedčení, že to by bol krok k premene centra na ruskú vojenskú základňu. Vyskytli sa dohady, že centrum má monitorovať americkú základňu v Rumunsku, ktorá je súčasťou systému protiraketovej ochrany NATO v Európe. Podobná základňa má začať fungovať na budúci rok v Poľsku. Na prezidenta Aleksandra Vučića naliehal aj ruský veľvyslanec v Belehrade Alexander Čepurin, ktorý pred nedávnom hovoril o potrebe „rozhodnúť o štatúte centra v Niš.“
Hoci prezident Vučić sa k americkému naliehaniu verejne nevyjadril, srbský minister obrany Aleksandar Vulin označil vyhlásenie námestníka amerického ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti Hoyt Brian Yee „za najvážnejší akt nátlaku na Belehrad v poslednej dobe.“ Kategoricky zdôraznil, že „Srbsko sa samo rozhodne – nezávisle od veľkosti tých, ktorí sa považujú za oprávnených rozhodovať namiesto nás.“ Vicepremiér a srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačić nazval slová amerického emisára „hlúposťou“ a podotkol, že „Srbsko nezaujímajú cudzie stoličky, my nemáme dve stoličky, máme iba jednu – a to je Srbsko.“ Na dôvažok ruské ministerstvo zahraničných vecí pripomenulo, že „USA nie sú členskou krajinou Európskej únie, a pravdepodobne preto nevedia, že mnohé členské štáty EÚ“ plodne spolupracujú s Ruskom.
Politológ Boban Stojanović z univerzity v Belehrade sa domnieva, že rozhodnutie o centre v Niš bude odložené na neurčito. Srbsko bude mať menšie problémy, ak sa rozhodne v prospech Západu. Podľa tohto experta „by to mohlo viesť k ochladeniu vzťahov, hospodárskej spolupráce s Ruskou federáciou, ale nič viac. Rusko pre Srbsko – nie je tak dôležitý a významný ekonomický partner. Aktuálna politika Belehradu vo vzťahu k USA a Rusku doteraz tak trochu pripomínala doktrínu juhoslovanského prezidenta Josipa-Broza Tita, ktorý sa orientoval na politiku tzv. tretej cesty mimo dvoch proti sebe stojacich blokov. V globalizovanom svete má však Srbsko jasnú politickú a strategickú orientáciu – Európsku úniu.