29. októbra 2017

Izraelský analytik a bezpečnostný expert o pozícii Ruska na Blízkom východe

Od Igor Cibula

Bývalý riaditeľ izraelskej špeciálnej služby Nativ, uznávaný zahranično-politický analytik a bezpečnostný expert Jakov Kedmi poskytol rozhovor ruskému internetovému portálu “Vojenno-promyšlennyj kurier”, v ktorom hovoril o rastúcom vplyve Ruska na blízkom východe.

V súvislosti s nedávnou návštevou saudsko-arabského kráľa Salmána ibn Abd al-Azíza v Moskve  zdôraznil, že prišiel nielen kráľ Salmán, ale takmer všetci politickí, ekonomickí a vojenskí najvyšší predstavitelia Saudskej Arábie, teda „plne okupovali“ Moskvu. Je to následok toho, že Rusko pred dvoma rokmi prudko zmenilo svoju politiku a ruské vzdušné sily sa objavili na oblohe Sýrie. Aktivity Ruska radikálne zmenili situáciu na Blízkom východe a najmä vďaka jeho úspechu  – politickému i vojenskému – zmenila sa situácia Sýrskej arabskej republiky vo svete. Rusko sa stáva jedným z najdôležitejších štátov na svetovej scéne a na Blízkom východe – číslom jedna. 

Uvedomujúc si úlohu, váhu a vplyv Moskvy, v kráľovstve Saudskej Arábie náhle zmenili smer: s Ruskou federáciou  je potrebné – ak nie priateliť sa, tak potom rokovať. Načo sa dohadovať o nejakej diabolskej Jabhat al-Nusra, ktorá už saudského panovníka nezaujíma. Po prvé: oni sa prišli dohodnúť o základnej otázke – rope. Dva kľúčové štáty na svetovom trhu čierneho zlata sú teraz na tej istej strane barikády – proti USA. A to si od nich vyžaduje, aby koordinovali svoje kroky. Po druhé: na Blízkom východe rozhodujúcou silou je Ruská federácia a kráľovský dvor Saudov má vážne spory so šíitskym Iránom. Spoliehať sa na pomoc USA pri riešení tohto konfliktu je problematické. Moskvy má vplyv na Teherán, Washington nie. Rusko však môže rovnako efektívne kontaktovať Irán i kráľovstvo Saudskej Arábie.

Preto kráľ Salmán cestoval do Moskvy, priviezol so sebou vysokopostavených úradníkov a podnikateľov. A vyhlásil, že Saudská Arábia bude spolupracovať s Ruskom v celom spektre problémov Blízkeho východu.  To je prudká zmena situácie v regióne Blízkeho východu a Jakov Kedmi si myslí, že zmeny budú pozitívne. Podľa jeho vyjadrenia „Spojené štáty za posledných 20 rokov zohrali na Blízkom východe deštruktívnu úlohu  a uvrhli región do chaosu. Zásah Ruska vedie k tomu, že situácia sa tam stabilizuje. Rozhovory, ktoré sa konali v Moskve o povojnovom usporiadaní Sýrie – to je súčasť iného procesu, ktorý iniciovalo aj Rusko. A Saudská Arábia využije svoj vplyv na opozíciu, aby jej predstavitelia sedeli pri rokovacom stole. Dnes Rusko definuje budúcnosť Sýrie, ako aj celého Blízkeho východu. A v Saudskej Arábii to dobre pochopili.“

https://vpk-news.ru/articles/39500