27. apríla 2018

Akú komunikačnú stratégiu zvolí Robert Fico – zoberie si príklad z premiéra Petra Pellegriniho ?

Od Igor Cibula

Najväčšia vládna strana Smer-SD prežíva krízu, čo signalizovali už výsledky župných volieb v novembri minulého roku. Strana však nedokázala odvtedy preukázať kritickú sebareflexiu, ktorá si vyžadovala odvahu pozrieť sa do zrkadla a bezohľadne sa porátať so všetkým, čo ju politicky i morálne poškodzuje a značne uberá jej voličský potenciál. Ani stranícky snem Smer-u 9. decembra 2017 v Martine nepriniesol takú zásadnú zmenu, ktorá by ovplyvnila voličský potenciál strany a revitalizovala jej programovú agendu tak, aby zobrala vietor z plachát opozície. Predsedovi strany Smer-SD Robertovi Ficovi akosi uniklo, že pribúda občanov, ktorí túžia po tom, aby sa zastavila rakovina korupcie, rozmáhajúce sa klientelistické praktiky a stranícky protekcionizmus vo všetkých politických farbách. Zostal v zajatí konfrontačného stereotypu a politickú stratégiu koncentroval do doktríny tzv. sociálnych balíčkov.

Napriek uvedeným okolnostiam bolo by predčasné stranu Smer-SD považovať za zanikajúci politický subjekt – ako to „veštia“ niektorí komentátori – a spoliehať sa na to, že demonštrujúca mládež odsunie Ficovu stranu na vedľajšiu koľaj. Sila Smer-u spočíva predovšetkým v jeho stabilnej voličskej základni, ktorá má jasný sociálny profil a čitateľnú hodnotovú orientáciu. Potenciálni voliči Smer-u oceňujú, že práve táto strana konkrétne vníma ich sociálno-ekonomické problémy a pomáha im riešeniami, ako prežiť a trochu si prilepšiť, i keď takéto prilepšenia môžu byť iba čiastkové a nemusia sa zhodovať s akademickými predstavami ekonomických expertov a neoliberálnych národohospodárov. Ficovi voliči však nezabúdajú, že práve politika Smer-u počíta s tou pätinu obyvateľov Slovenska, ktorí slabo zarábajú a mnohí z nich sú odkázaní na „sociálne balíčky.“

Je otázne, či zmeny v mocensko-rozhodovacom systéme strany schválené na zjazde Smer-u 27. apríla 2018 v Častej-Papierničke zásadne zvrátia pokles volebných preferencií strany. Bolo by zjednodušením vykladať zmeny v rozhodovacej štruktúre strany iba ako Ficov manéver na posilnenie jeho vplyvu, pretože na takéto riešenia nie je odkázaný. Zloženie nového predsedníctva strany naznačuje, že strana konštituovala riadiaci politický orgán, ktorý bude mať adekvátnu autoritu na to, aby mohol operatívne rozhodovať o všetkých kľúčových otázkach v nadchádzajúcom období. Smer čaká totiž neľahká prezidentská kampaň – akési predkolo parlamentných volieb. Voliči Ficovej strany zatiaľ nevedia, komu by mali v prezidentských voľbách odovzdať svoj hlas. Meranie politických síl v tomto zápase bude predzvesťou súboja o poslanecké kreslá v parlamente, kde by podľa očakávaní opozície malo dôjsť k zmenám v neprospech súčasnej vládnej koalície.

Ešte pred jednými i druhými voľbami musí Fico počítať s tým, že opozícia bude pokračovať v propagandistickej vojne. Pritom je kuriózne, že prím v protivládnej kampani nemajú opoziční politici, ale demonštranti, organizovaní občianskymi združeniami, ktorí na tribúny protestných demonštrácií nepúšťajú opozičných politikov, ale hercov a aktivistov z radov mládeže. V takomto kontexte je dôležité, akú komunikačnú stratégiu si zvolí Robert Fico a jeho strana. Premiér Peter Pellegrini svojmu straníckemu šéfovi ukázal, ako reagovať na provokatívne otázky novinárov a zachovať si chladnú hlavu v situáciách, keď bojovníci „Za slušné Slovensko“ zabúdajú na slušnosť a ponechávajú priechod bezbrehým politickým vášňam. Zrejme si to Fico uvedomuje, keďže na sneme v Častej-Papierničke uznal, že krízovú situáciu v uplynulých mesiacoch strana komunikačne nezvládla.

Ak sa Robert Fico ujme funkcie v poslaneckom klube strany Smer-SD v Národnej rade Slovenskej republiky, potom možno počítať s tým, že sa určite činnosť parlamentu zdynamizuje a rozpravy v parlamente môžu nadobudnúť polemickejší charakter. Za tým možno vidieť aj záujem aktívnejšie čeliť opozícii v parlamentných polemikách a dôraznejšie reagovať na teatrálne  vystúpenia niektorých poslancov, ako je napríklad Igor Matovič. Ako predseda poslaneckého klubu získa Fico príležitosť, aby mohol aktívnejšie participovať na činnosti poslaneckého grémia parlamentu a zároveň získal mediálny priestor na prezentáciu svojich názorov a stanovísk strany Smer-SD k otázkam prerokovávaným v parlamente.