27. apríla 2018

Vzťahy medzi USA a Čínou a medzi USA a Ruskom sú vo veľmi zlom stave – použije Čína protisatelitné zbrane na zničenie systémov USA ?

Od Igor Cibula

V súčasnosti sú politické vzťahy medzi USA a Čínou a medzi USA a Ruskom vo veľmi zlom stave a každý z týchto štátov má svoj vlastný názor na to, kto je zodpovedný za zvýšenie rizika eskalácie potenciálneho konfliktu medzi nimi. Rozvoj a nasadenie určitých systémov, ktoré nie sú jadrovými zbraňami, môže ovplyvniť správanie krajiny v krízovej situácii – ale aj to, či sa rozhodne podstúpiť riziko a bude sa podieľať na eskalácii konfliktu. Napríklad čínski experti na základe vyhlásení oficiálnych predstaviteľov a mediálnych správ z USA predpokladajú, že americká vláda uvažuje o možnosti využiť kybernetické zbrane, aby ohrozila ich strategické raketové arzenály a systémy operatívneho riadenia nukleárnych síl v krízových podmienkach.

Internetový portál moskovského centra Nadácie Carnegie prezentoval názory ruských, čínskych a amerických expertov na riziká eskalácie neúmyselného konfliktu v dôsledku previazanosti systémov jadrových a konvenčných zbraní. Technologický rozvoj zvyšuje stupeň súčasného nasadenia jadrových a nejadrových síl a zameranie na komunikačné a informačné systémy a súvisiace veliteľské a kontrolné stanovištia. Podľa ruských expertov môžu nevyhnutne vzniknúť situácie, keď Rusko nebude môcť odraziť nejadrové letecké a raketové útoky na ruské ciele, takže bude nútené sa uchýliť k obmedzenému použitiu jadrových zbraní. Dokonca by sa rozhodlo  pre preventívne selektívne jadrové útoky, aby zabránilo námorníctvu a leteckým silám USA v príprave úderu alebo masívneho leteckého a vesmírneho útoku.

V súčasnosti schopnosť Ruska podniknúť nejadrové údery na strategické ciele USA je veľmi obmedzená, aj keď sa môže rozšíriť rozmiestnením hypersonických zbraní. Avšak selektívne údery proti radarom, rozmiestneným vo Veľkej Británii, Grónsku a na Aljaške, určeným na varovanie pred raketovým útokom, ako aj na zabezpečenie operácií síl protiraketovej obrany, zvyšujú riziko eskalácie. Rusko je znepokojené ohrozením vlastných satelitov. Niektoré satelity, zamerané na nejadrový konflikt, slúžia aj americkým alebo ruským strategickým jadrovým systémom. Ich zničenie môže viesť k eskalácii vojenských akcií až na úroveň jadrovej vojny. Komunikačné satelity môžu slúžiť ako ciele, z ktorých niektoré hrajú dôležitú úlohu pri operatívnom navádzaní rakiet na hliadkujúcich ponorkách.

Ešte nebezpečnejšie môžu byť následky útoku na satelity včasného varovania. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v priebehu nejadrovej vojny nestanú objektmi protisatelitných operácií, aj keď nie je to celkom isté. Najmä, aby sa zabezpečila efektívnosť zásahu selektívnych  strategických jadrových alebo nejadrových úderov, musel by sa prekonať nepriateľský systém protiraketovej obrany protivníka, na čo je predovšetkým potrebné neutralizovať satelity systému včasného varovania. Strata ruských satelitov systému včasného varovania by mohla byť vnímaná ako predzvesť protiútoku a vyprovokovať Moskvu, aby vypustila medzikontinentálne balistické rakety. Pri bežných postupoch sa predpokladá, že útok by potvrdili pozemné radary alebo by boli zničené protivníkom.

Väčšina čínskych odborníkov je presvedčená, že Čína nepoužije jadrové zbrane ako prvá. Niektorí čínski experti tvrdia, že v prípade vojny s konvenčnými zbraňami by Čína mala zvážiť možnosť zničenia amerických satelitných systémov včasného varovania, aby zabezpečila účinnosť čínskych rakiet bez jadrovej nálože, určených na regionálne ciele. Spojené štáty však môžu vidieť v takýchto úderoch veľmi provokatívny pokus podkopať americké schopnosti operatívneho nasadenia a zachytenia čínskych medzikontinentálnych balistických  rakiet, ktoré by boli vypustené na ciele na území USA. Spojené štáty preceňujú riziko, že Čína použije v prípade konfliktu protisatelitné zbrane, takže Washington môže prehnane reagovať odzbrojujúcim úderom na podozrivé ciele a prostriedky antisatelitnej obrany Číny.