Sankcie USA zasiahnu “hlavný zraniteľný bod” Ruska – majú pred nimi rešpekt bankári v Číne i v Indii, aj ruskí partneri v Izraeli
Washington pokračuje v boji proti najdôležitejšiemu smeru ruského exportu vyspelých technológií – predaju zbraní. Spojené štáty sa zaoberajú uvalením sankcií proti dodávateľom ruského obranného priemyslu. V pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch rozpočtu Pentagonu na rok 2019 sa uvádza zákaz predaja zbraní, munície a technológií subjektom „podporujúcim ruský priemysel, s akcentom na dodávateľský reťazec ruského obranného priemyslu.“ Sankcie sa môžu týkať organizácií, ktoré „predávajú, požičiavajú alebo iným spôsobom poskytujú tovar, služby alebo technológie akejkoľvek osobe patriacej k vláde alebo kontrolovanej vládou Ruska.“
Podľa analýzy internetového portálu ruského denníka „Vzglajd“ nové americké sankcie zasiahnu „hlavný zraniteľný bod“ ruského vojensko-priemyselného komplexu, pretože sa týkajú aj „rozvoja a výroby veľkej ruskej vojenskej techniky alebo technologicky náročných (nie jadrových) zbraní.“ Ruský obranný priemysel nemá totiž vlastné stroje na rezanie, brúsenie a iné druhy obrábania kovov. V Rusku sa už nevyrábajú, ale väčšina sa buď vyrába v USA alebo v iných krajinách s použitím amerických komponentov. Ďalšou problémovou sférou je softvér. Všetky moderné technológie sa tvoria pomocou špeciálnych programov , ktoré sa vyvíjajú v USA alebo v iných krajinách Západu, závislých od Spojených štátov. Najmä spoločnosti s najväčším odbytom na trhu USA odmietajú predávať Rusku vyspelý softvér tejto kategórie.
Zdroj blízky ruskému ministerstvu obrany uviedol, že „okrem toho svetový finančný systém je veľmi úzko spojený s USA a ich spojencami, takže ak chce niekto s nami spolupracovať, môžu mu „pristrihnúť krídla“ – povedzme zvýšením úrokových sadzieb. Napríklad teraz sú indickí bankári kruto zastrašovaní, pretože sa živia aj servisnými zmluvami na dodávky ruských zbraní do Indie. Dokonca i čínske banky sú v súčasnosti krajne neochotné spolupracovaťs nami, uvedomujúc si, že môžu trpieť kvôli západným sankciám.“ Na ochranu pred sankciami Rusko začalo veľkú modernizáciu systému financovania, vznikol systém financovania veľkých štátnych zmlúv koordinovaný bankou pre operácie v rámci štátneho obranného systému „Promsvjazbank“ a prechádza sa na euro, aby sa znížila funkcia dolára.
Podľa ruského denníka „USA majú veľmi rozvinutú ekonomiku s vyspelým priemyslom, čo znamená, že veľké množstvo komponentov a patentov sa využíva vo vojenských systémoch iných krajín. Napríklad vo francúzskych lodiach „Mistral“ bolo veľa amerických komponentov a kvôli Rusku ich Francúzi nahradili inými.“ Zdroj z ruského ministerstva obrany uviedol, že „keby sme chceli niečo kúpiť z Izraela – samotní Izraelci používajú niektoré americké technológie – tak nám nič nepredajú.“ Šéf Centra pre strategické komunikácie Dmitrij Abzalov konštatoval, že problém nie je v dodávkach z USA, pretože sú neveľké a nie rozhodujúce, ale v sekundárnych sankciách, ktoré sa vzťahujú na ich partnerov. Ide o Francúzsko, Nemecko a iné krajiny, ako napr. Južná Kórea a Izrael. Z obáv zo sankcií obmedzia partnerstvo s Ruskom v oblasti termovízie, bezpilotných lietadiel a v mnohých ďalších smeroch.
Sankcie môžu skomplikovať život nielen Rusku a jeho partnerom. Americkí odborníci varovali, že nové protiruské sankcie by mohli byť „nebezpečné“ pre samotné Spojené štáty, ktoré sa znovu dostávajú do nepriaznivého svetla, pretože Rusko je druhým najväčším vývozcom zbraní na svete. Uvedený názor zastáva riaditeľka programu „Rusko a Eurázia“ vo washingtonskom Centre pre strategické a medzinárodné štúdie Oľga Olikerová. Podľa nej „je ťažké si predstaviť, že USA sa postavia proti Indii, pretože kupuje väčšinu svojich zbraní v Rusku. Turci tiež jasne dali najavo, že urobia to, čo považujú za potrebné.“ Dmitrij Abzalov si rovnako myslí, že nové americké sankcie môžu byť pre USA nebezpečné. Predovšetkým škodia ich partnerom, ktorí začnú vytvárať svoj spoľahlivý finančný systém, menej závislý na Spojených štátoch.