5. novembra 2017

Opozícia v župných voľbách vyslala Ficovej vláde výstražný signál !

Od Igor Cibula

Výsledky župných volieb sú predmetom racionálnych úvah, krkolomných špekulácií i nafúknutých propagandistických bublín, ktoré sú odzrkadlením eufórie opozície, ešte donedávna prešľapujúcej v defenzívnom postavení hlavne voči strane Smer. Za najdôležitejší úspech opozície v župných voľbách možno považovať fakt, že dokázala skoncentrovať svoj potenciál a vyslať signál o svojej pripravenosti na ďalšie boje jej potenciálnym voličom, ktorí sa župných volieb nezúčastnili.

Ako najväčší neúspech strany Smer v župných voľbách možno hodnotiť skutočnosť, že v dvoch krajských mestách jeho kandidáti nedokázali získať posty županov. Po 12 rokoch v úrade predsedu Žilinského samosprávneho kraja končí svoje pôsobenie na tomto poste člen vedenia a podpredseda  strany Smer Juraj Blanár. Bol považovaný za perspektívny stranícky káder so sľubnou politickou kariérou, ale neúspech v župných voľbách vrhá tieň na jeho ďalšie vyhliadky. Nemožno preukázať, či sa na jeho volebnom neúspechu podpísala aj kritika nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého, ktorý pred rokom obvinil Blanára z toho, že Žilinský samosprávny kraj zakúpil pre nemocnice v Trstenej a v Liptovskom Mikuláši dva CT-prístroje predražené o vyše 800 000 €. Volebná porážka však vypálila Blanárovi na čelo biľag porazeného politika, čo môže byť jeho nevýhodou v budúcnosti nielen v očiach voličov, ale aj potenciálnych straníckych rivalov.

Ešte väčším neúspechom v župných voľbách pre stranu Smer je nezvolenie za predsedu Košického samosprávneho kraja Richarda Rašiho, ktorý do vysokej politiky vstúpil ako minister zdravotníctva v prvej vláde Róberta Fica a v decembri 2010 bol zvolený za primátora Košíc. Tradovalo sa o ňom, že po Pavlovi Paškovi prebral žezlo korunného princa východniarskeho krídla Smeru, a preto by mal akosi automaticky prevziať funkciu po doterajšom županovi Zdenkovi Trebuľovi. Znalci košických pomerov tvrdia, že Rašiho strategickou chybou pred voľbami bol súdny spor so súčasným víťazom volieb Rastislavom Trnkom; vznikol kvôli diskutabilnej téme nepopulárneho spoplatnenia parkovania v Košiciach a v Michalovciach. Trpkosť Rašiho porážky spočíva aj v tom, že konkurent Trnka ho prekonal iba o 875 hlasov.

I keď sa všeobecne za úspech župných volieb považuje volebná porážka Mariana Kotlebu v Banskobystrickom samosprávnom kraji a nezvolenie kandidáta jeho strany v Nitrianskej župe, netreba tieto skutočnosti zveličovať, pretože strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko zostáva prítomná na slovenskej politickej scéne. Strany podobného typu pôsobia aj v zavedených demokraciách – vrátane Českej republiky – a zastupujú predstavy sociálne frustrovanej časti spoločnosti, ktorá stratila dôveru k tzv. systémovým politickým stranám. Pozitívnou stránkou formovania protikotlebovskej koalície bolo jednoznačné stanovisko strany Smer, ktorá kategoricky deklarovala podporu spoločnému kandidátovi demokratických síl.

Výsledky tohtoročných župných volieb dávajú nádej opozícii, že najbližšie parlamentné voľby by jej mohli priniesť optimistickejšie výsledky. Na druhej strane však treba realisticky brať do úvahy to, že účasť na župných voľbách zďaleka nereprezentovala voličskú základňu – a to najmä strany Smer. Opozícia vynaložila na sústredenie svojich síl väčšiu politickú energiu ako tábor súčasnej koalície. Okrem toho na výsledok budúcich parlamentných volieb bude mať vplyv aj to, aké závery z neúspechov v župných voľbách urobí vedenie strany Smer i jeho koaliční partneri. Možno od nich očakávať, že budú na Smer vyvíjať tlak, aby neignoroval negatívne fakty, ktoré sú bremenom ich spoločného vládnutia.