22. mája 2018

Nebezpečný jastrab v Bielom dome – ak v Severnej Kórey nezasiahne Čína, potom by Pchjongjang mali zasiahnuť americké rakety

Od Igor Cibula

V stredu 16. mája 2018 predstavitelia Severnej a Južnej Kórey sa mali stretnúť v Pchanmundžone a diskutovať o následných opatreniach v súvislosti s dohodami, ktoré ich lídri uzavreli v apríli na historickom medzikórejskom summite. Severná Kórea avizované rozhovory odložila a pohrozila aj zrušením plánovaného stretnutia svojho najvyššieho predstaviteľa Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v dôsledku pokračovania spoločného cvičenia americkej a juhokórejskej armády. Šéf Bieleho domu však potvrdil záujem, aby sa jeho stretnutie so severokórejským partnerom 12. júna v Singapúre uskutočnilo a uistil Pchjongjang, že Spojené štáty sa neusilujú o „líbyjský model“ denuklerizácie Severnej Kórey. Uvedenú formuláciu totiž použil vo verejnom rozhovore prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton, čím rozhorčil režim v Pchjongjangu.

Vplyvný americký komentátor Richard Cohen upozornil v denníku The Washington Post na niektoré názory Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorého označil za „pravú ruku“ prezidenta. Poznamenal že v určitých kruhoch má Bolton povesť „priamočiareho strelca“, ale bývalý šéf kabinetu ministra zahraničných vecí Colina Powella plukovník Lawrence Wilkerson charakterizoval svojho kolegu Boltona slovami, že „po celý čas na ministerstve zahraničných vecí klamal.“  Samotný Cohen si myslí, že Trumpov poradca Bolton zhoršuje paranoické vzťahy medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou a jeho stratégiu na odstránenie raketovej kapacity Severnej Kórey a jej jadrového programu – vrátane preventívneho úderu – považuje za nebezpečnú.

Cohen pripomína, že 2. augusta 2017 John Bolton v denníku The Wall Street Journal napísal článok o vojenských možnostiach proti Severnej Kórey, kde pripustil, že „určitý úder je pravdepodobne nevyhnutný, ak Čína nebude súhlasiť so zmenou režimu v Pchjongjangu.“ V tejto súvislosti uviedol rôzne vojenské prístupy, počínajúc preventívnym „úderom na známe jadrové zariadenia Pchjongjangu, továrne na balistické rakety, odpaľovacie rampy a základne ponoriek.“ Bolton uznáva, čo by sa stalo s Južnou Kóreou – a je mu to ľúto. Ale tiež napísal, že USA musia urobiť to, čo musia urobiť – a to bez ohľadu na svojich spojencov. Vrátane Soulu v dosahu severokórejského delostrelectva – neistej pravdepodobnosti vyradenia všetkých jadrových rakiet Pchjongjangu – pričom by išlo o obrovské straty a devastáciu.

Plány Johna Boltona vychádzajú zo základnej myšlienky: severokórejský režim je neligitímny. Dokonca aj jeho najprijateľnejší plán – prianie, aby Čína ukončila biedu Severu a zjednotila dve Kórey – znamená, že Kim musí odísť, pravdepodobne „nohami dopredu.“ Bolton zhoršuje situáciu. Nedávno sa vyjadril, že by chcel, aby sa Severná Kórea vzdala svojho jadrového arzenálu, ako to urobila Líbya. Táto krajina sa dobrovoľne vzdala svojho jadrového programu. Potom skolabovala a jej vodca Muammar Kaddáfí bol zabitý. Severná Kórea reagovala na Boltonove vyhlásenie: „Neskrývame náš pocit odporu.“ A dodala, že ho stretol „mizerný osud.“

Komentátor Cohen poukazuje na to, že prezident Donald Trump „vyčistil“ Biely dom od umiernených. Rex Tillerson odišiel z ministerstva zahraničných vecí, bezpečnostný poradca H.R. McMaster z Národnej bezpečnostnej rady, šéf štábu Bieleho domu John F. Kelly už nie je „na telefóne“ a tok spravodajstva Trumpovi teraz ovplyvňuje Bolton, ktorý je prezidentovou „pravou rukou.“ Reštrukturalizoval Národnú bezpečnostnú radu tak, aby zodpovedala jeho názorom.  „Jastrab“ John Bolton bol poradcom prezidenta Georgea W. Busha a presadzoval vojnu proti Iraku argumentom, že Saddám Husajn vyvíjal jadrové zbrane, čo sa nikdy nepotvrdilo. Už tri roky pred nástupom do Bieleho domu začal kampaň proti jadrovej dohode s Iránom, z ktorej sa prezident Trump nedávno stiahol.