31. januára 2022

Leninov nástupca bol sčítaný diktátor – pracovať pre Josifa Stalina ako knihovník mohlo byť nebezpečné

Od Igor Cibula

Desaťročia po jeho smrti v roku 1953 útržkovité zdroje dostupné vedcom o živote Josifa Stalina robili z jeho osobnosti niečo ako záhadu. Bol to jednoducho ten obludný tyran, ako ho zobrazil Nikita Chruščov vo svojom tajnom prejave na 20. zjazde sovietskej komunistickej strany v roku 1956? Bola to intelektuálna priemernosť zobrazená v biografii Leona Trockého  „Stalin,“ vydanej posmrtne po tom, čo sovietsky diktátor zorganizoval atentát na svojho rivala v Mexiku v roku 1940? Príležitosť získať celistvejší obraz o Stalinovi prišla až koncom osemdesiatych rokov 20. storočia, keď sa v dôsledku reforiem Michaila Gorbačova a rozpadu Sovietskeho zväzu začali otvárať predtým zapečatené archívy. Okrem iných objavov vyšlo najavo, že Stalin vlastnil rozsiahlu knižnicu: 25 000 kníh, časopisov a brožúr, vrátane približne 400 textov, ktoré osobne označil a anotoval.

Táto zbierka je predmetom „Stalinovej knižnice“ od Geoffreyho Robertsa , skutočne fascinujúcej štúdie, ktorá nenechá nikoho na pochybách, že Stalin bral myšlienky rovnako vážne ako samotnú politickú moc. Stalin bol určite „veľmi dogmatický marxista“ a „fanatik, ktorý nemal žiadne tajné pochybnosti“, píše Roberts, emeritný profesor histórie na University College Cork a špecialista na sovietsku zahraničnú a vojenskú politiku. Napriek tomu mal Stalin tiež „fanatický, celoživotný záväzok k čítaniu a sebazdokonaľovaniu“. Ako napísal historik a prekladateľ Donald Rayfield vo svojej knihe z roku 2005 „Stalin and jeho kati,“ najčastejšou chybou odporcov diktátora bolo podceňovanie jeho sčítanosti. Ústredným prvkom chaty postavenej pre Stalina pri Moskve v rokoch 1933-34 bola knihovňa s rozlohou 30 metrov štvorcových so štyrmi veľkými knižnicami, z ktorých každá mala dostatočne hlboké police na dva rady kníh. Stalinova zbierka bola taká veľká, že veľa kníh bolo uložených v samostatnej budove, odkiaľ mu ich podľa potreby prinášali.

Stalin v roku 1925 nariadil svojim zamestnancom, aby klasifikovali jeho knihy, pričom uvádzali viac ako 40 kategórií od filozofie a psychológie po odbory ako umelecká kritika a diela antiboľševických socialistov ako Karl Kautsky a Rosa Luxemburgová. Stalin nestihol prečítať všetko, čo vlastnil, ale veľa toho prežil. Básnik Demjan Bednyj sa sťažoval, že keď si od neho Stalin požičal knihy, vrátili sa pokryté mastnými odtlačkami prstov. Mimoriadne zaujímavé sú poznámky alebo označenia v knihách, ktoré Stalin čítal najviac. Červenými, modrými a zelenými ceruzkami načmáral výrazy pohŕdania alebo nesúhlasu: „ha-ha“, „hi-hi“, „blábol“, „nezmysel“, „svinstvo“, „hlupák“, „bastardi“, „šmejd“, „sviňa“, „klamár“, „darebák“ a „nasratý“. Autorom, ktorého najviac čítal, bol Vladimír Lenin a v jeho poznámkach k Leninovým dielam – alebo dielam Karla Marxa nie je ani náznak kritiky. Ako to naznačuje, Stalin nebol žiadnym skeptickým mysliteľom, ktorý zvažoval všetky aspekty problému. Vychádzal z predpokladu, že marxizmus-leninizmus má na všetko odpovede. Roberts presvedčivo tvrdí, že kľúč k pochopeniu Stalinovej schopnosti masového vraždenia je „ukrytý pred očami: politika a ideológia neľútostnej triednej vojny na obranu revolúcie a presadzovanie komunistickej utópie“.

Pracovať pre Stalina ako knihovník mohlo byť nebezpečné, ako sa ukázalo v roku 1935, keď boli rôzni pomocní zamestnanci Kremľa zapletení do imaginárneho sprisahania s cieľom zabiť diktátora a ďalších sovietskych vodcov. Ultra podozrievavý Stalin na schôdzi strany povedal: „Jediná osoba, ktorá má prístup do bytov našich vodcov – upratovačka, ktorá upratuje izby, alebo knihovník, ktorý navštívi byt pod zámienkou, že dá knihy do poriadku. Kto sú oni? Často o tom nevieme. Existuje veľmi veľké množstvo jedov, ktoré sa veľmi ľahko aplikujú. Jed je vložený do knihy – vezmeš knihu, čítaš a píšeš. Alebo sa jed položí na vankúš – idete do postele a dýchate. A o mesiac je po všetkom.“

Inak Stalin bol vášnivým čitateľom vojenskej histórie. Na stretnutí v Moskve v roku 1942 ohromil tlmočníka Winstona Churchilla, majora Arthura Birseho, tým, že preukázal hlboké znalosti o kampaniach vojvodu z Wellingtonu v Španielsku počas vojny na polostrove v rokoch 1808-1814. V knihe o anglickej občianskej vojne sa pustil do porovnávania puritánskych kaplánov z Nového modelu armády Olivera Cromwella s politickými komisármi sovietskej Červenej armády. Roberts dospel k záveru, že Stalin nebol rafinovaný, originálny mysliteľ, ale „geniálny zjednodušovateľ, objasňovač a popularizátor…. V prvom rade bol to boľševik a potom intelektuál. Možno existuje aj širšia a triezvejšia definícia. V ére diktatúr, ktorých odkaz pretrváva dodnes, bol Stalin jedným z „najknihovatejších“ zo všetkých. „Byť dobre sčítaný však samo o sebe nie je zárukou humánneho prístupu k politike a životu“ – týmito slovami vyjadril svoj názor na Stalina komentátor britského denníka Financial Times Tony Barber, ktorý svojho času pôsobil ako novinár v Moskve a dôverne pozná krajinu, ktorej diktátor z Gruzínska vládol.