Juhokórejský príklad, ako bojovať proti koronavírusu – pomohlo aj sledovanie GPS, smartfónov, kreditných kariet a bezpečnostných TV kamier
Juhokórejský premiér Čung Sje-gjun nedávno prezradil svetu, ako sa jeho krajine podarilo zadržať šírenie nového kmeňa koronavírusov. Južná Kórea by sa mohla považovať za najúspešnejší prípad medzi demokratickými štátmi, ktoré koronavírus silne zasiahol. Lídri z Kanady, Saudskej Arábie, Španielska a Spojených štátov sa obrátili na juhokórejského prezidenta Moon Če-ina o radu kvôli kórejskému modelu. Kanadský premiér Justin Trudeau uskutočnil polhodinový rozhovor s juhokórejským prezidentom Moonom Če-inom, aby ho požiadal o pomoc. Trudeau údajne uviedol, že jeho krajina sa chce učiť z kórejských rýchlych a rozsiahlych režimov testovania a sledovania kontaktov. Nasledoval telefonický kontakt medzi Moonom a prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý požiadal o juhokórejské testovacie súpravy. Prezident Moon už predtým v súvislosti s prepuknutím choroby Covid-19 rokoval so španielskym premiérom Pedrom Sanchezom a korunným princom Mohammedom bin Salmanom zo Saudskej Arábie. Podľa premiéra Čung Sje-gjuna Kórea už vyváža testovacie súpravy a keď sa stabilizujú dodávky pre domáce potreby, začnú vyvážať do zahraničia aj ochranné masky.
Podrobne sa venuje postupu Južnej Kórey internetový portál Asia Times, ktorý pripomína, že minulý mesiac sa krajina ocitla na pokraji katastrofy. Avšak vďaka kombinácii rozsiahleho testovania, sledovania kontaktov, skorej liečby i dávky šťastia, posunul sa pomer infekcie k úmrtnosti pod 1 %. Podľa informácií uznávanej lekárskej Univerzity Johna Hopkinsa krajina zaznamenala v piatok minulý týždeň 9,332 prípadov nákazy a iba 139 úmrtí. Kórejské stredisko na kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) vykazuje, že sa vyliečilo 4 528 infikovaných. Podľa vyjadrenia premiéra Čung Sje-gjuna „hlavné zásady nášho prístupu je možné zhrnúť do štyroch kľúčových konceptov: rýchlosť, transparentnosť, inovácie a dobrovoľná občianska účasť.“ Pokiaľ ide o rýchlosť, Južná Kórea „vykonáva viac ako 10 000 testov denne,“ uviedol juhokórejský predstaviteľ – krajina má v prípade potreby možnosť vykonať 20 000 testov denne. Ak je pacient infikovaný, test a následné ošetrenie je bezplatné, aby sa povzbudili osoby, ktoré prejavujú príznaky nákazy.
Južná Kórea s počtom obyvateľov 51 miliónov doteraz podľa údajov KCDC vykonala 376 961 testov, čo znamená, že Soul prezentuje pravdepodobne najlepší dátový súbor v prepočte na obyvateľa na svete infikovaných koronavírusom. V krajine bolo zriadených niekoľko testovacích staníc, vrátane mobilných pre lokality, kde neexistuje žiadny fyzický kontakt medzi testerom a testovaným. Vstupné testy sa uskutočňujú skôr mimo objektov nemocníc. Na základe predchádzajúcich skúseností s koronavírusmi, ako boli SARS a MERS, boli zriadené nemocnice pre Covid-19, aby sa zabránilo vystaveniu všeobecnej populácie nemocníc prípadnej infekcii. Ďalšie objekty, ako sú vládne školiace strediská, boli prestavané na karanténne centrá pre Covid-19. Sú tam väčšinou pacienti, ktorí nevykazujú závažné príznaky – u pacientov s miernymi alebo žiadnymi príznakmi v domácej karanténe sa monitoruje stav aplikáciou v smartfónoch.
Kórejčania sú systematicky ovplyvňovaní prostredníctvom dvoch denných briefingov KCDC, ktoré sú vysielané naživo televíziou . Vďaka vysokej miere rozšírenia smartfónov v Kórei si krajina vybrala agresívny, ale zákonný prístup k sledovaniu kontaktov. Sledovanie GPS, údajov cez smartfóny, transakcie kreditnými kartami a zábery bezpečnostných televíznych kamier boli kombinované s „detektívmi údajmi“ na mapovanie trás infikovaných osôb a miest, ktoré navštívili, čo bolo prostredníctvom príslušnej aplikácie verejne sprístupnené. Až do minulého týždňa, keď bola karanténa uvalené na cestujúcich z Európskej únie a tento týždeň aj na turistov z USA, Kórea zakázala vstup turistom z tvrdo zasiahnutej čínskej provincie Hubei a z Japonska. Prichádzajúci cestujúci sa podrobujú skríningu zdravotného stavu a sú povinní si príslušnú aplikáciu stiahnuť do smartfónu a denne hlásiť svoj zdravotný stav lekárskym orgánom počas 14 dní.
“Bez toho, aby sme sa uchyľovali k akýmkoľvek fyzickým blokovacím opatreniam, bojujeme proti nákaze Covid-19 prostredníctvom dobrovoľnej občianskej účasti, ako je sociálne dištancovanie, karanténa, časté vymývanie rúk a nosenie tvárových masiek,” uviedol premiér Čung Sje-gjun na tlačovej konferencii. Takéto upozornenia sa dostávajú verejnosti prostredníctvom viacerých kanálov, od plagátov až po zvukové varovania v metre. Aj keď vláda nalieha na ľudí, aby udržiavali sociálnu vzdialenosť a dbali na upozornenia – odborníci pokračujú v prednáškach na internete a v televízii – dokonca prednášky pokračujú v centre Soulu. Na verejných priestoroch a pri vchodoch do budov sú umiestnené termálne kamery, ktoré obsluhujú úradníci alebo zamestnanci budov, aby monitorovali teploty návštevníkov, pretože horúčka je kľúčovým príznakom nákazy Covid-19.
V Kórei – v krajine, kde je používanie masky obvyklé ako opatrenie proti znečisťovaniu životného prostredia je zriedkavé vidieť ľudí bez masky na verejnosti, najmä v hromadnej doprave, ktorá funguje normálne bez obmedzení. Nedostatok masiek na začiatku sa rýchlo zvládal pomocou prídelov. Občania ich teraz môžu kúpiť iba v určité pracovné dni podľa čísel ich identifikačných kariet. Niektorí občania, ktorí mali profesionálne masky, sa ich dobrovoľne vzdali pre lekárskych odborníkov, zatiaľ čo sami sa vrátili k bavlneným maskám. Keďže umývanie rúk je kritickou obranou proti novému koronavírusu, fľaše s dezinfekčným prostriedkom na ruky pre návštevníkov a zákazníkov sú dnes všadeprítomné vo veľkých aj v malých podnikoch.
Juhokórejský premiér Čung Sje-gjun hovoril aj o tom, že vláda sa venuje tiež ekonomike, ktorá funguje pri zníženej kapacite, ale jej udržanie je životne dôležité pre exportne zameraný štát, akým je Južná Kórea. Parlament schválil dodatočný rozpočet vo výške 11 biliónov wonov (9,5 miliardy dolárov), zatiaľ čo prezident uvoľnil 100 biliónov núdzových prostriedkov na podporu podnikov. Boli vytvorené akciové trhy a stabilizačné fondy, kľúčové úrokové sadzby sú na historickom minime 0,75%. Vláda si uvedomuje, že osobitné riziko hrozí samostatne zárobkovo činným osobám a mikropodnikom. Ako zdôraznil premiér Čung, kórejskej ekonomike dominujú obrovské konglomeráty, ale v krajine exituje nespočetné množstvo malých podnikov závislých od tokov hotovosti – taxíky, obchody, vzdelávacie inštitúcie, kaviarne, reštaurácie a podobne – od ktorých závisí mnoho domácností.