20. marca 2020

Iba traja Matovičovi ministri vedia, ako funguje vláda – Remišová chystá “výkladnú skriňu” novej exekutívy

Od Igor Cibula

Možno iba súhlasiť so slovami prezidentky republiky Zuzany Čaputovej, že „žiadna iná vláda na Slovensku nenastupovala do tak zložitej situácie“, v akej začne teraz úradovať kabinet Igora Matoviča. Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír charakterizoval súčasné pomery a naše ekonomické vyhliadky slovami: „Myslel som si, že najhoršie sme už zažili pri vzniku eurovalu, ale to, čo zažívame dnes, je ako z filmu.“ Slovenské automobilky avizovali výrobné prestávky – údajne kvôli karanténe – ale skutočnosť je oveľa drsnejšia: automobilky v Európe prerušujú výrobu, pretože globálna ekonomika sa rúti do recesie. Najpesimistickejšie odhady veštia medziročný pokles ekonomiky Slovenska až o 10 %, pričom aj ekonomický stratég novej vlády Richard Sulík pripúšťa, že zamýšľané opatrenia môžu iba „aspoň časť z tohto úpadku odchytiť.“ Ani virológovia a epidemiologickí experti nepredpokladajú, že pandémia sa čoskoro bez následkov „vytratí“ a akútne ohrozenie zdravia a životov sa pominie.

Už teraz možno konštatovať, že ekonomické a sociálne programy si môže vládna koalícia odložiť hlboko do „šuflíka.“ Intenzívna aktivita vlády Petra Pellegriniho v posledných týždňoch naznačila, že agenda boja s korupciou bude musieť ísť aspoň načas bokom a program výstavby nájomných bytov, či iné sociálne benefity a zvyšovanie miezd v niektorých profesiách budú presahovať rámec možností našej ekonomiky. Až teraz sa ukáže, aký je Richard Sulík ekonomický odborník a či vláda Igora Matoviča zvládne situáciu tak, ako to očakávajú jej voliči. V takomto kontexte sa žiada vyzdvihnúť ako povzbudzujúci fakt, že vicepremiér Sulík – na rozdiel od iných koaličných partnerov – vníma extrémnu zložitosť situácie; aj preto sa pozitívne vyjadril o jeho komunikácii s odstupujúcim ministrom hospodárstva Petrom Žigom, ktorý ho prizval na nedávne konferenčné stretnutie s predstaviteľmi temer všetkých zamestnávateľských zväzov, aby sa spoločne radili o ďalšom postupe.

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík je jeden z troch členov kabinetu Igora Matoviča, ktorí majú skúsenosti s fungovaním vládnej administratívy. Bez konkurencie je nový minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý ako štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR viedol prakticky rok rezort v čase, keď jeho šéf Miroslav Lajčák si plnil povinnosti predsedu Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Naozaj treba pripísať k dobru strane Sloboda a Solidarita, že na kreslo kormidelníka našej diplomacie nominovala tohto skúseného diplomata, známeho v svetových metropolách, na ktorých Slovensku záleží. Tretím členom novej vlády – ktorý má skúsenosti s fungovaním exekutívy – je minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. V jeho kariérnom životopise síce nefiguruje funkcia ministra, ale hlavne ako poradca ministra vnútra Daniela Lipšica prenikol do zákulisia politiky a pozná, ako fungujú rozhodovacie procesy vo vláde.

O ostatných Matovičových ministroch – s výnimkou ministra životného prostredia Jána Budaja – sotva možno konštatovať, že ovládajú technológiu vládnutia z pozície člena vlády. Platí to aj o novom premiérovi Igorovi Matovičovi, ktorý sa v opozícii osvedčil ako kritický element, schopný kategoricky pomenovať defekty spoločnosti, ale bez pochopenia nevyhnutnosti, že súčasťou politického procesu je tiež dôležitý fenomén kompromisu. Niektorí pravicoví komentátori mu vytýkali kedysi „zákernú infantilnosť“, ale zásadnejšie sa k jeho nástupu do funkcie premiéra vyjadril historik Ivan Kamenec, keď povedal, že „by slovenskí politici mali pred nastúpením do svojich funkcií absolvovať krátky kurz z občianskej výchovy a z dejepisu.“ Ak chce Igor Matovič naozaj uskutočniť svojich „viac ako 900 riešení pre Slovensko“, bude musieť predovšetkým zmeniť štýl svojej politiky, ale to je téma, o ktorej možno iba špekulovať !

Niektorí členovia Matovičovej vlády – nového premiéra nevynímajúc – niekedy akosi zabúdajú, že je po voľbách, a preto by mali zmeniť aj rétoriku a komunikovanie problémov, ktorými aktuálne žije Slovensko. Najvypuklejšie sa to prejavuje vo vystúpeniach vicepremiérky a ministerky pre regionálny rozvoj a investície Veroniky Remišovej. Azda ju už na to niektorí upozornili, že v súčasnosti si v novej funkcii nevystačí s jej agendou z parlamentu, a preto na sociálnej sieti prezentovala svoje predsavzatie urobiť z jej ministerstva „výkladnú skriňu novej vlády.“ Už najbližšie mesiace ukážu, ako nová ministerka i jej ďalší kolegovia zvládnu agendu, ktorú si vybrali – alebo ktorá im bola pridelená. Vicepremiérka bola síce „vychystaná“ na kreslo ministerky vnútra, ale teraz sa bude musieť „uskromniť“ s agendou, o ktorej sa jej pred parlamentnými voľbami ani nesnívalo !