8. apríla 2018

Dôkazy v kauze Skripaľ sú “veľmi riedke” – skeptickí nemeckí politici britským ministrom po Brexit-e veľmi nedôverujú

Od Igor Cibula

Podľa nemeckého časopisu Der Spiegel „ak Briti neuvoľnia ďalšie podrobnosti alebo dôkazy, existuje nebezpečenstvo, že prípad Skripaľ sa stane skôr vecou viery ako skutočnosťou.“ Vyjadril tým fakt, že vláda Veľkej Británie doteraz nepredložila medzinárodnému spoločenstvu, ani spojencom v Európskej únii a v NATO dôkazy, o ktoré by mohla vierohodne oprieť oficiálne vznesené obvinenie voči Ruskej federácii, že nesie zodpovednosť za pokus o otrávenie bývalého plukovníka spravodajskej služby GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nebezpečnou nervovo-paralytickou látkou „Novičok“, vyvinutou v bývalom Sovietskom zväze. Niektorí analytici prístup britskej vlády spájajú s rusofóbnou optikou konzervatívnych politikov, ktorí sa tým vracajú do čias studenej vojny.

Medzinárodne rešpektovaný časopis Der Spiegel na základe doterajších informácií a pochybností o kauze otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry konštatoval, že britské autoritatívne obvinenia proti Rusku čelia od samého začiatku závažnému problému: neexistujú žiadne definitívne dôkazy o tom, že ruský štát stojí za pokusom o vraždu. Existuje len dlhá reťaz silných náznakov. Tento nedostatok jasných dôkazov otvára dvere k propagandistickej vojne – a Rusko má v tejto praxi určite skúsenosti. Teraz britské pochybenie hrozí tým, že naruší viac-menej jednotný európsky front. Londýn už narazil na ťažkosti pri získavaní podpory pre obvinenia proti Moskve od krajín ako Taliansko a Grécko a nie všetky európske štáty súhlasili s vypovedaním ruských diplomatov.

Spiegel poukázal, že začali sa prejavovať niektorí skeptickí politici v Nemecku. Krajinský premiér zo Severného Porýnia-Westfálska, kresťanský demokrat Armin Laschet  – inak blízky dôverník kancelárky Merkelovej – twítoval: „Ak prinútite temer všetky členské štáty NATO, aby prejavili solidaritu, nemali by ste mať tiež jasný dôkaz ?“ Sociálni demokrati – tradične skôr proruská strana – boli zväčša ticho. Ale niektorí členovi centristicko-ľavicovej SPD sú teraz presvedčení, že ich počiatočné pochybnosti o nedávno vymenovanom nemeckom ministrovi zahraničných vecí Heikovi Maasovi – taktiež členovi ich strany – boli oprávnené. Minister Maas začal totiž vo svojej funkcii tým, že zaútočil proti Rusku oveľa ostrejším tónom, ako jeho predchodca Sigmar Gabriel.

Podľa vyjadrenia hovorcu SPD pre domácu politiku Burkharda Lischku informácie, ktoré videl, nestačia na to, aby ospravedlnil rýchle a rozhodné opatrenia proti Rusku. Kriticky poznamenal: “Zaujímalo by ma, prečo kancelárka tak rýchlo naskočila do voza s kapelou. Mohol by sa premeniť na bumerang, keby prebiehajúce vyšetrovanie nepotvrdilo aktuálne podozrenia. Ako právnik zastávam trochu triezvejší názor.“  Ďalší sociálnodemokratický poslanec Bundestagu Axel Schäfer – ktorý sa dlhodobo zaoberá záležitosťami Európskej únie – sa vyjadril ešte zreteľnejšie: „K vyhláseniam britských ministrov, ktorí rozsiahle klamali o Brexit-e, malo by sa pristupovať opatrne. Ruské pozadie útoku s jedom je určite prijateľné, ale nie nevyhnutné. Masívna západná reakcia bola mimoriadne unáhlená, dúfajme, že nebola predčasná.“

Nemeckí bezpečnostní činitelia poukazujú na to, že v spravodajských službách takmer nikdy nie je taká vec, ako definitívny dôkaz. V kauze Skripaľa v nemeckej spravodajskej komunite existujú aj nezhody. Doterajšie dôkazy sú „extrémne riedke“ a „hoci stačia na to, aby sa prstom ukazovalo na Rusko, nestačia, aby sme obvinili ruskú vládu“ – uviedol pre Spiegel nemenovaný bezpečnostný zdroj.  Podľa neho je „prekvapujúce, že na základe takého skromného dôkazu vzniklo medzinárodné hnutie solidarity“ s Britániou. Nemecký týždenník kriticky hodnotil aj reakciu z Moskvy, odkiaľ okrem rozhorčenia, výsmechu a cynických komentárov prichádzali alternatívne vysvetlenia a konšpiračné teórie ruských médií so záverom, že za útokom stojí samotná Veľká Británia.