29. augusta 2018

Zatiaľ neexistuje iná alternatíva Putinovho modelu Čečenska – otázniky nad budúcnosťou Ramzana Kadyrova

Od Igor Cibula

Vládca Čečenska Ramzan Kadyrov sa cíti viac než vodca tejto kaukazskej republiky – svoju prítomnosť dáva najavo aj na politickej scéne Ruskej federácie. Keď bol zatknutý Čečenec podozrivý z vraždy opozičného politika Borisa Nemcova vo februári 2015, Kadyrov krajana pochválil ako skutočného vlastenca. Ešte výraznejším sa stal tým, že začal vystupovať ako vodca ruských moslimov ďaleko od Kaukazu a čoraz viac sa angažoval v zahraničnej politike. Bol jedným z prvých v Rusku, ktorí vystúpili proti prenasledovaniu moslimskej menšiny Rohingov v Mjanmarsku. Inicioval rozhovory s partnermi v Saudskej Arábii o humanitárnej pomoci Rijádu v oblastiach, ktoré kontroluje režim sýrskeho prezidenta Bašára al-Assada.

Vedúca moskovskej kancelárie britského denníka Financial Times Kathrin Hilleová navštívila hlavné mesta Čečenska Groznyj a konštatovala, že prezident Ramzan Kadyrov riadi túto kaukazskú republiku ako osobné léno a je zodpovedný iba prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Autorka píše o krehkej a nejednoznačnej povahe kontroly Moskvy nad Severným Kaukazom – územím, považovaným za strategické miesto medzi Čiernym a Kaspickým morom – kde Rusko hraničí s Malou Áziou a kde bojovalo v jednej z najkrvavejších vojen vo svojej histórii. Bývalého vojenského veliteľa Kadyrova inštaloval Putin ako vodcu Čečenskej republiky v roku 2006, keď pomohol Kremľu rozdrviť dlhotrvajúce povstanie. Napriek tomu, že sa Kadyrov prezentuje ako ruský vlastenec, považuje sa za verného iba Putinovi.

Putinove prezidentské obdobie končí v roku 2024, a preto politický analytik Nikolaj Petrov v Moskve konštatoval, že „neistota z toho, čo príde po roku 2024, vytvára nebezpečenstvo rivality. A v každom boji o moc, Kadyrov je nebezpečenstvom.“ Niektorí ruskí pozorovatelia sa domnievajú, že Kadyrov, ktorý má prívržencov nielen v Čečensku, ale aj v iných častiach Ruska, môže Moskvu žiadať o viac autonómie, keď Putin odíde. Iní varujú, že pokus Putinovho nástupcu väčšou mierou presadzovať ruské zákony v Čečensku by mohol vyvolať ďalší krvavý konflikt. Britská novinárka poukazuje na to, že režim Kadyrova prehliadal porušovanie ruského práva v takých prípadoch, ako napríklad vynútené manželstvá mladých žien s vysokými činiteľmi alebo prenasledovanie homosexuálov.

Podľa autorky upevňujúce sa postavenie muža s neveľkou prípravou, okrem jeho minulosti ako bojovníka proti Rusku, nenecháva mnohých v moskovskom bezpečnostnom establišmente – keby išlo o jeho smrť – ľahostajných. Bývalý činiteľ z Kremľa povedal, že „v Čečensku armáda nie je naozaj armádou a polícia nie je naozaj políciou. Mnohí v bezpečnostných službách nenávidia Kadyrova a môžu sa pokúsiť zlikvidovať tento model, ak sa naskytne príležitosť. Keď odíde Putin, bude to nebezpečný okamih.“ Prevrat v Čečensku by mohol mať hrozné následky ďaleko za hranicami. Etnickí Čečenci žijú tiež v susedných republikách Ingušsko a Dagestan, ktoré sú zdrojom stovák bojovníkov ISIS-u v Sýrii. Okrem toho radikálne verzie islamu sa začali šíriť do tradične pokojných moslimských regiónov inde v Rusku.

Politický establišment v Moskve je presvedčený, že Putinov model v Čečensku je jediný, ktorý funguje. „Bohužiaľ, neexistuje žiadna iná alternatíva kvázi-totalitnej vlády, ktorú tam máme teraz – akýkoľvek pokus o demokratizáciu povedie k opätovnému krviprelievaniu“- vyjadril sa bývalý činiteľ z Kremľa. Zatiaľ Moskva naďalej podporuje režim Kadyrova výraznými dotáciami, ktoré predstavujú takmer polovicu rozpočtu Čečenska. Iba málokto očakáva, že prezident Putin sa úplne vzdá moci po šiestich rokoch – mnohí analytici veria, že si pre seba vytvorí pozíciu, ktorá mu umožní udržať si vplyv na toho, kto bude mať najvyššie postavenie na oficiálnej pozícii. Avšak aj takéto manévre by mohli narušiť Putinov model vlády v Čečensku. Jedným z hlavných rizík je to, že vedúci predstavitelia bezpečnostných služieb sa pokúsia využiť príležitosť, aby sa zbavili Kadyrova.