23. apríla 2022

Zastaví kauza Fica a Kaliňáka úpadok vládnych strán ? – Fico nesie politickú zodpovednosť za nástup Matoviča do kresla premiéra

Od Igor Cibula

Uznesenie  policajného vyšetrovateľa o trestnom stíhaní a obvinení predstaviteľov opozície Róberta Fica a Róberta Kaliňáka vyvolalo rôzne ohlasy, ale podstatné nie sú názory politikov či novinárov, ktorých vedomosti z oblasti trestného práva sú asi na takej úrovni, ako ich znalosti o fyzikálnych princípoch fungovania Veľkého hadrónového urýchľovača častíc v CERN-e. O to viac si zaslúžia pozornosť reakcie na „kauzu“ v kvalifikovanej právnickej obci, kde viacerí kriticky poukázali na to, že trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny v kontexte s uvádzanými zisteniami možno považovať za vykonštruovaný. Verejne na tento defekt upozornili experti z oblasti trestného práva naslovovzatí: dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda a dlhoročný policajný vyšetrovateľ, bývalý generálny riaditeľ Sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností Policajného zboru generál Jaroslav Ivor, ktorý pôsobil ako dekan na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy a prednášal tiež na Akadémii Policajného zboru v Bratislave.

Novinári výstižne konštatovali, že kauza Fica a Kaliňáka preverí profesionalitu nášho policajného zboru a potvrdí alebo vyvráti pochybnosti o postupe orgánov činných v trestnom konaní. S pravdepodobnosťou – hraničiacou takmer s istotou – možno konštatovať, že téma bude dominovať predvolebnej agende vládnej koalície, ktorá sa spolieha na to, že odsúdenie vedúcich politikov strany Smer-SD zastaví preferenčný úpadok vládnych strán. Uplynula už viac ako polovica funkčného obdobia súčasnej exekutívy, ale jej predstavitelia zatiaľ nedokázali naplniť ani len časť svojich predvolebných sľubov a krajne nekompetentne riešili problémy spojené s pandémiou. Preto sa spoliehajú na to, že obvinenie politikov strany Smer-SD by mohlo aspoň čiastočne presvedčiť občanov, že vláda Eduarda Hegera ide dôsledne k jednému zo svojich deklarovaných cieľov: „likvidácii korupcie a mafiánskych štruktúr.“

Všeobecne na Slovensku temer každý vie, že za vlád strany Smer-SD panovala korupcia, klientelizmus a partokracia – inak javy, ktoré sa začali ešte za panovania Vladimíra Mečiara a potom v rozličnej miere pokračovali za všetkých vlád, nevynímajúc ani vlády Mikuláša Dzurindu či dokonca aj Ivety Radičovej. Smer-SD však zašiel v tomto najďalej, a preto sa jeho vládna prax stala kľúčovou predvolebnou agendou predsedu strany OĽaNO Igora Matoviča, ktorý sa vlastne vďaka Ficovmu spôsobu vládnutia dostal až na čelo exekutívy. V tomto kontexte teda ešte väčší hriech Róberta Fica ako korupcia a klientelizmus je jeho „napomáhanie“ politickému vzostupu trochu jednoduchšieho človeka – Matoviča. Práve Róbert Fico poskytol príležitosť, aby sa predsedom vlády Slovenskej republiky stal populista s chudobným intelektom a mentálnymi defektmi, čo bolo príčinou Matovičovho vypudenia z kresla premiéra.

Teraz všetci špekulujú, čo bude nasledovať v kauze obvinených Fico-Kaliňák. Žiada sa spomenúť, čo konštatoval bývalý minister vnútra Vladimír Palko, ktorý napísal, že „Ficova politická zodpovednosť za stav korupcie na Slovensku je obrovská,“ ale označiť Ficovo konanie „za naplnenie podstaty zločineckej skupiny je trochu komické.“ Aj táto charakteristika naznačuje, že právne povedomie niektorých subjektov  činných v trestnom konaní nie je na úrovni, aká sa očakáva od policajných vyšetrovateľov a dozorujúcich prokurátorov, ktorí spustili proces trestného stíhania popredných opozičných politikov. Dávajú tak za pravdu kritikom, že konajú na politickú objednávku, čo nie je dobrá vizitka úrovne právneho štátu na Slovensku. Závažnejšia je však okolnosť, že spochybňujú tým objektívnu potrebu zásadného boja právnymi prostriedkami proti negatívnym spoločenským javom, ktoré kvária Slovensko od dôb tzv. privatizácie.

Práve pre slaboduchosť a „pozliepané“ právne konštrukcie uznesenia  o trestnom stíhaní a obvinení predstaviteľov opozície Róberta Fica a Róberta Kaliňáka môže strana Smer-SD dostať povzbudzujúci injekciu na posilnenie jej elektorátu. Ba dokonca aj oponenti Fica cítia z dokumentu Národnej kriminálnej agentúry viac politickej propagandy než právne podložených argumentov pre obvinenia zo spáchania niektorých trestných činov. Dikcia uznesenia  o trestnom stíhaní a obvinení Fica a Kaliňáka potvrdzuje názor, že Slovensku chýbajú kvalitní policajní vyšetrovatelia, ktorí z rozličných dôvodov odišli do výslužby a určite by boli pri takých kauzách užitoční. Zdá sa, že k zásadnej náprave v tomto smere môže dôjsť až po najbližších parlamentných voľbách, keby sa moci ujala kompetentnejšia vláda.