1. júna 2024

Vojna doviedla Ukrajinu na strategickú križovatku – ruskej prevahe môže čeliť iba asymetrickou partizánskou taktikou

Od Igor Cibula

Keď vojna na Ukrajine vstupuje do tretej jari, vedúci predstavitelia Brazílie, Číny, Vatikánu a ďalších krajín vyzvali Ukrajinu, aby rokovala s Ruskom. Ukrajinské sily pravdepodobne neprelomia opevnené ruské línie – ako sa tvrdí – takže Kyjev by mal uznať realitu ruskej územnej anexie. Ukrajina úspešne používa bezpilotné lietadlá na sledovanie ruských cieľov aj na útoky na tieto ciele, ale samotné bezpilotné lietadlá nemôžu vyhrať vojnu. A tak Ukrajina. ktorú brzdí nedostatok zbraní a personálu, nebude schopná získať späť územie. Rusko úspešne premenilo tento boj na opotrebovaciu vojnu, v ktorom má Moskva niekoľko výhod: väčší počet obyvateľov, väčšiu obrannú priemyselnú kapacitu a dobre pripravenú obranu na Donbase, Chersone a najmä na Kryme. Vzhľadom na únavu jej západných podporovateľov a nedôslednosť ich materiálnej podpory ide o typ vojny, ktorú Ukrajina jednoducho nemôže vyhrať.

Je pravda, že ísť proti Rusku „krok po kroku“ – delostrelecký granát za delostrelecký granát –  nie je pre Ukrajinu životaschopnou stratégiou. Takouto charakteristikou aktuálnej situácie na ukrajinskom bojisku uvádzajú svoju analýzu v časopise Foreing Affairs americkí analytici Keith L. Carter, Jennifer Spindelová a Mathew McClary,    ale zároveň zdôrazňujú, že Kyjev sa nemusí vzdať; potrebuje však nový prístup. Lepšou stratégiou by bolo šetriť na použití ukrajinských síl a zachovávať si obmedzený materiál, ktorý dostávajú od Spojených štátov a európskych partnerov. Ukrajina musí upraviť spôsob, akým organizuje ozbrojené sily, vybavuje ich výzbrojou, zmeniť myslenie o vojne a  čelnú konfrontáciu s ruskými silami nahradiť  asymetrickým prístupom. Takýto prístup nepochybne predĺži boje, ale prechod na nekonvenčné vedenie vojny ponúka Ukrajine najlepšiu šancu oslabiť ruské odhodlanie na frontovej línii aj doma v zázemí.

Až do leta 2023 sa zdalo, že ukrajinská armáda, ktorá hrdinsky prekonávala svoju váhu, dokáže poraziť ruskú armádu. Ruská invázia vo februári 2022 rýchlo odhalila zraniteľnosť svojich tankov a iných vozidiel ukrajinskou muníciou vyrobenou v USA. Ukrajinské odhodlanie a taktické inovácie, americké vybavenie a zlý manažment Ruska viedli k obrovským stratám na ruskej strane a dokonca k šepkande o domácej nespokojnosti. Rusko však strácalo aj na strategickom fronte. Koalícia pod vedením USA uvalila prísne sankcie, ktoré dusili ruskú ekonomiku, Fínsko a Švédsko vstúpili do NATO a európske krajiny začali znižovať svoju závislosť od ruskej energie. Ruský prezident Vladimír Putin podcenil odhodlanie a schopnosť ukrajinského ľudu vzdorovať agresii ako aj odhodlanie prezidenta Volodymyra Zelenského ako vojnového vodcu. Pravdepodobne kvôli bojazlivej medzinárodnej reakcii na ruskú inváziu do Gruzínska v roku 2008 a anexiu Krymu v roku 2014 Putin nepredpokladal hĺbku zdieľania spravodajských informácií Západu s Kyjevom a ani záplavu munície na Ukrajinu.

Na jar 2023  Západ opticky očakával, že ukrajinská armáda by mohla získať späť územie okupované ruskými silami pozdĺž rieky Dneper. Za týmto účelom americkí vojenskí poradcovia spolupracovali s ukrajinskými silami na plánovaní protiofenzívy v lete 2023. Ukrajinská ofenzíva sa však zastavila a armáda sa obávala, že jej chýbajú vhodné zbrane na veľkú pozemnú operáciu. Kým Ukrajina čakala na západné dodávky, Rusko posilnilo svoju obranu. V čase, keď sa kampaň začala, dokonca aj lepšie vybavená a skúsenejšia americká armáda by pri prelomení ruských línií utrpela ťažké straty. Aby sa ukrajinská armáda zmocnila územia ovládaného Ruskom a zničila  sily, ktoré tam operovali, musela zhromaždiť vlastné sily a uskutočniť rozsiahly manéver s použitím kombinovaných zbraní. To by znamenalo vyslanie viacerých divízií s počtom až 50 000 vojakov, tankov a obrnených bojových vozidiel podporovaných delostreleckou paľbou a útočnými náletmi na ruské pozície, zatiaľ čo systémy protivzdušnej obrany by chránili ukrajinské pozície. Ak by sa takáto operácia  realizovala správne, mohla by Ukrajine umožniť preniknúť a nakoniec zničiť ruské opevnenia. Mohlo to posilniť vyjednávaciu pozíciu Ukrajiny a dokonca prinútiť Rusko, aby si vybralo medzi ďalšou brannou povinnosťou alebo ústupom z boja. Ukrajine však chýbal výcvik, dostupnosť zbraní a inštitucionálna podpora potrebná na ukončenie kampane.

Rozhodujúce je, že ukrajinské sily potrebovali iné typy zbraní, ako dostávali. Namiesto zbraní stredného doletu, ktoré predstavujú väčšinu západnej podpory Kyjeva, protiofenzíva si vyžadovala sofistikovanejšie tanky Abrams, stíhačky F-16, raketomety HIMARS a rakety Patriot. Ukrajina si tieto zbraňové systémy vyžiadala ešte pred operáciou – a ak by ich dostala v dostatočnom množstve, protiofenzíva mohla byť úspešná. Bez nich však bola odsúdené na neúspech. Spojené štáty a ďalší partneri spočiatku tieto zbrane zadržiavali zo strachu pred eskaláciou, a v čase keď dostali dodávky zelenú, bolo už príliš neskoro na to, aby v letnej kampani niečo zmenili. Kým Ukrajina strávila leto čakaním na zbrane, Rusko opevnilo svoje obranné línie, zmobilizovalo armádu brancov a oživilo svoju obrannú priemyselnú základňu. Moskva sa poučila zo svojich skorých neúspechov a prispôsobila sa. Kremeľ úspešne navnadil Ukrajinu na opotrebovaciu vojnu. Napríklad v Bachmute sa Ukrajina plne angažovala udržať mesto, aj keď bolo takmer obkľúčené ruskými silami a utrpelo veľké straty. Výsledkom tejto bitky, najkrvavejšej v Európe od druhej svetovej vojny, bolo to, že Rusko si udržalo väčšinu územia a v máji 2023 si pripísalo víťazstvo.

Ukrajina sa môže len ťažko vyrovnať materiálnej a personálnej prevahe Ruska. Rusko má jednoducho väčšiu ekonomiku a čo je rozhodujúce – aj viac obyvateľov. Aj pri rozpade žoldnierskej skupiny Wagner dokázalo neustále zvyšovať početnosť svojich síl pôsobiacich na Ukrajine tým, že mobilizovalo stále väčší počet štátom kontrolovaných síl. Ukrajina na druhej strane čelí nedostatku ľudskej sily. Jej nedávne rozhodnutie znížiť vek povolávania do armády z 27 na 25 rokov a začať povolávať niektorých odsúdených sotva zmení súčasnú nerovnováhu. Hoci nedávny balík pomoci USA zmierni bezprostredný nedostatok ukrajinských zbraní, delostrelecké súboje „zub za zub“ a pokusy o znovuzískanie územia, kde ruská armáda vybudovala obranné opevnenia, rýchlo vyčerpajú stále obmedzené zásoby Ukrajiny. Ukrajinskí predstavitelia môžu dúfať, že Washington otvorí stavidlá, čím sa zmiernia ich materiálne obmedzenia. Pomoc Ukrajine sa však v Spojených štátoch čoraz viac politizuje a s blížiacimi sa voľbami v USA by nebolo rozumné, keby Kyjev zakladal svoju stratégiu na pokračujúcej a včasnej americkej pomoci.

Ukrajina musí teraz nájsť spôsob, ako urobiť viac s menším množstvom prostriedkov.  Musí sa vyhýbať útočným bojom, šetriť ľudské zdroje a materiál, aby bola schopná reagovať na meniace sa podmienky. Porážka Ruska si bude vyžadovať organizáciu ukrajinských síl na vedenie dlhšej vyčerpávajúcej vojny s použitím asymetrickej partizánskej taktiky. Toto nemusí byť vojna, ktorú chce viesť Ukrajina: vyčerpávajúca vojna podľa plánu, zámerne obetuje územie, aby zachovala sily a predĺžila časový horizont konfliktu. Chýba jej istota a rýchlosť priamej konfrontácie, ktorá by zničila ruské pozície. Keď sa zdalo, že na jar a v lete 2023 je možný rozhodujúci protiútok, bolo by od Kyjeva  prijať asymetrickú stratégiu a predlžovať vojnu. Teraz, keď čelí nedostatku živej sily a materiálnej neistote, je nerozumné to neurobiť. Vyčerpávajúca vojna umožňuje Ukrajine využiť svoje výhody. Ukrajinské sily bojujú na vlastnom území a ich lepšia znalosť terénu im poskytuje spravodajský náskok pred Ruskom. Kedykoľvek to bude možné, vyhnú sa priamej konfrontácii s ruskými silami a budú radšej šetriť vojakov a muníciu, než aby znovu získali stratené územie. Ak by Rusko spustilo priamy útok na Kyjev, Ukrajine by nezostávalo nič iné, len sa stretnúť s ruskými jednotkami na bojisku. Ale aj v tomto scenári by sa ukrajinskí bojovníci mali sústrediť na maximalizáciu ruských obetí a ak príde čas, byť ochotní stiahnuť sa z Kyjeva. Hlavné mestá sú dôležité, ale nie sú životne dôležité na odpor proti okupantovi: francúzsky odboj úspešne bojoval s Nemcami po strate Paríža počas druhej svetovej vojny a irackí povstalci pokračovalo v boji proti Američanom po strate Bagdadu. Ak by museli, Ukrajinci by mohli pokračovať v asymetrickej vojne s Ruskom, ktoré by malo pod kontrolou Kyjev.

Tento kľúčový obrat by si vyžadoval taktickú zmenu. Reorganizovaná ukrajinská armáda by bola štruktúrovaná skôr na malé, nezávislé skupiny než na veľké brigády. Tieto nepravidelné sily by boli rozmiestnené po celej krajine namiesto toho, aby boli sústredené v jednej alebo dvoch centrálnych oblastiach. Skupiny by s podporou ukrajinských a západných spravodajských služieb identifikovali a útočili na zraniteľné ruské ciele predtým, ako by sa stratili medzi obyvateľstvom   a v teréne – kde by bolo pre ruské sily ťažké ich zamerať – aby sa obmedzili straty personálu a vybavenia. Skupiny by tiež pomohli vytvoriť sily odporu na napadnutých územiach. Tento druh asymetrickej vojny je osvedčenou stratégiou, keď  slabší protivník postupne porazí silnejšieho protivníka. Minimálne sa tým získava čas na to, aby sa slabšia strana obnovila a vydržala na priaznivejšie politické alebo operačné podmienky, ako je napríklad rozšírená medzinárodná podpora alebo domáce nepokoje v silnejšom štáte. Ako sa Spojené štáty naučili bojovať proti asymetrickým silám v Afganistane a vo Vietname, tento prístup je účinný – a demoralizujúci. Ale je tiež pomalý; oba konflikty trvali takmer 20 rokov.

Cieľom nie je brániť každý kúsok zeme do posledného muža. Namiesto toho, keď ruské jednotky zaberajú a obsadia územie, ukrajinskí bojovníci by použili taktiku „udri a uteč,“ pričom by sa zamerali na ich zásobovacie línie a slabo držané pozície. Ak by Rusko pokračovalo v postupe, jeho armáda by nevyhnutne rozložila svoje sily a predlžovala svoje zásobovacie a komunikačné linky. V logike neregulárneho ťaženia platí, že čím hlbšie prenikne ruská armáda na ukrajinské územie, tým bude zraniteľnejšia voči ukrajinským prepadom a nájazdom na výhodné ciele. Ukrajina bude musieť priniesť boj aj na územie Ruska. Po výcviku ukrajinských jednotiek špeciálnych operácií – možno s podporou USA a NATO – môže Ukrajina poslať malé jednotky na cezhraničné nájazdy, aby zničili logistické uzly, výcvikové oblasti a infraštruktúru, ktoré podporujú ruské vojnové úsilie. Západní lídri hlavne kvôli  Putinovmu rinčaniu jadrovými šabľami varovali, že cezhraničné operácie by boli zbytočne eskalujúce. Ale ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a centrá civilného obyvateľstva už vojnu eskalovali. V tejto fáze konfliktu sú cezhraničné nálety, ktoré sa priamo zameriavajú na ruskú vojnovú mašinériu, vypočítaným rizikom. Vyhýbanie sa im len dáva Rusku bezpečný priestor, z ktorého môže zaútočiť na Ukrajinu. Ak západní partneri Kyjeva zakážu takéto útoky v rámci Ruska, odsúdia Ukrajinu na porážku.

Na doplnenie cezhraničných nájazdov by  ukrajinské kybernetické sily mali naďalej pokračovať v digitálnej informačnej vojne. Cieľom kybernetických operácií by bolo oslabiť podporu ruského obyvateľstva  pre vojnu a vyvracať ruské naratívy o konflikte. Konkrétne by Ukrajina mala vyzdvihnúť taktické úspechy ukrajinského odboja a neschopnosť ruskej armády. Informačná kampaň zameraná na oslabenie odhodlania ruských civilistov je teda súčasťou širšej stratégie pomalej erózie. Rusko sa určite pokúsi o ďalšie vpády a Ukrajina sa bude musieť pripraviť na obranu. Vo vyčerpávajúcej vojne by Ukrajina musela byť ochotná dočasne sa vzdať niektorých území, aby si zachovala svoje sily a získala čas. Pri postupe ruských vojsk by sa však ukrajinské sily mali zamerať na spôsobovanie strát a ničenie techniky. Tieto ciele môžu dosiahnuť pomocou prenosných zbraní distribuovaných medzi malé infiltračné a partizánske tímy: ukrajinské jednotky už majú skúsenosti s bezpilotnými lietadlami a môžu ich naďalej používať na identifikáciu cieľov a poskytovanie spravodajských informácií v reálnom čase; protitankové strely Javelin odpaľované z ramena a iné ľahko prenášané zbrane môžu byť zamerané na väčšie ruské vojenské  zariadenia a inštalácie; a väčšie delostrelectvo sa môže použiť v obmedzenom rozsahu na podporu operácií malých skupín. Keďže Ukrajina prechádza na nekonvenčnú vojnu, špeciálne jednotky americkej armády by boli ideálnymi poradcami, ktorí by poskytli ukrajinským jednotkám konkurenčnú výhodu. Tieto americké sily sa špecializujú na poskytovanie inštrukcií, ktoré integrujú nové technológie, a mohli by cvičiť ukrajinských vojakov v partizánskej taktike a infiltračných operáciách.

Keby Ukrajina prijala túto stratégiu, musela by prijať inú koncepciu víťazstva – takú, ktorá by bola založená na zotrvaní v boji a odolávaní ruskej agresii, namiesto vytlačenia všetkých ruských síl z ukrajinského územia. Keď sa ruské vybavenie a politický apetít vo vojne vyčerpajú, Ukrajina môže obnoviť  priamu konfrontáciu zameranú na vytlačenie ruských síl. Pre Ukrajincov, ktorí sú naďalej odhodlaní oslobodiť každý centimeter okupovaného územia,  bude to horká pilulka. Ale ich súčasné ciele sú jednoducho nedosiahnuteľné, kým Putin zostáva pri moci. Kyjevu teda nezostáva nič iné, len sa prispôsobiť. Ukrajinskí partneri sú zase povinní naďalej  pomáhať krajine; táto zmena stratégie ich nezbavuje zodpovednosti. Okrem výcviku by Spojené štáty a ďalšie krajiny museli pokračovať v poskytovaní zbraní Ukrajine, hoci taktický posun by znamenal, že ukrajinským jednotkám budú zbrane  prichádzať pomalšie. Medzinárodní partneri Ukrajiny musia tiež pomôcť oslabiť Rusko presadzovaním ekonomických sankcií a jasným oznámením, že tieto opatrenia budú zrušené, ak Rusko ustúpi. Najdôležitejšie je, že Kyjev musí mať podporu po prípadnom skončení bojov. Vedenie opotrebovacej vojny zdecimuje Ukrajinu a jej obyvatelia musia vedieť, že na obnovu nezostanú sami. Ukrajinskí partneri dlhujú krajine túto záruku za jej obete.