7. novembra 2021

Vláda Eduarda Hegera váha, ako postupovať proti pandémii – bez očkovania Covid-19 nedokážeme poraziť !

Od Igor Cibula

Ani špekulatívne argumenty o neefektívnosti vakcinácie proti pandémii Covid-19 nemôžu vyvrátiť preukázateľné štatistické čísla,  každodenne potvrdzujúce, že na Slovensku je pravidelne cca 70 i viac % nakazených koronavírusom Covid-19, ktorí sa nedali zaočkovať. Práve teraz, keď tretia vlna pandémie sa turbulentne šíri hlavne medzi nezaočkovanými, vláda Slovenskej republiky by nemala váhať a rozhodnúť sa pre také opatrenie, aké proti šíreniu koronavírusu prijali krajiny, kde očkovanie pozitívne ovplyvnilo boj s pandémiou. Zatiaľ čo v iných štátoch Európskej únie – ako napríklad v Nemecku alebo v Rakúsku – prijímajú radikálne opatrenia, aby vyvíjali tlak na nezaočkovaných, slovenská vláda stále iba váhavo špekuluje nad polovičatými riešeniami, pretože sa obáva negatívnej reakcie tých, čo sa vakcinácii bránia. Zdá sa, že politická labilita súčasnej vládnej koalície je hlavnou príčinou toho, že Slovensko patrí medzi najhorších v Európe v rebríčku postihnutých koronavírusom Covid-19.

Aktuálne signály zo zdravotníckeho systému na Slovensku znepokojujúco varujú, že tretia vlna pandémie môže mať ešte horšie následky ako druhá vlna, ktorá si vyžiadala tisíce ľudských životov. Populistickí vládni politici na čele s  predsedom parlamentu Borisom Kollárom ako keby nebrali tieto varovania vážne, pretože ďalej šíria demagogické argumenty a kalkulujú s úrovňou trochu jednoduchších ľudí, pretože ich považujú za svojich potenciálnych voličov. Je smutné, že v zavádzajúcej línii antivakcionárov podporujú aj dve najväčšie opozičné politické strany, ktoré disponujú potenciálne početným volebným elektorátom. V prípade predsedu strany Smer-SD Roberta Fica nie je tento prístup ani prekvapujúci, pretože nie raz sa vo svojej politickej kariére riadil heslom: účel svätí prostriedky. Väčším sklamaním je postoj predsedu preferenčne zatiaľ najsilnejšej opozičnej strany Petra Pellegriniho, ktorého ešte pred rokom mnohí opozične naladení občania považovali za vhodného adepta na post triezvo uvažujúceho lídra opozície.

Duchom chudobná vláda Eduarda Hegera si po tieto dni láme hlavu nad tým, ako riešiť rapídne sa zhoršujúcu pandemickú situáciu na Slovensku. Pritom niekoľko racionálnych návodov už dávnejšie verejne prezentovali odborníci. Napríklad ešte v júni bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac navrhoval, aby legislatívne bola zakotvená povinnosť pacientov odmietajúcich očkovanie finančne sa podieľať na nákladoch na intenzívnu lekársku starostlivosť a umelú pľúcnu ventiláciu, ako aj na doliečovanie a náklady na pracovnú neschopnosť. S racionálnym riešením problémov s očkovaním prišiel aj ex-minister zdravotníctva Tomáš Drucker, keď navrhol zaangažovať do procesu vakcinácie zdravotné poisťovne, ktoré disponujú množstvom údajov o pacientoch a mohli by prispieť ku koordinácii očkovania. Nekompetentný prístup činiteľov súčasnej vlády sa prejavuje aj v tom, že zatiaľ neexistuje ani pandemický zákon, ktorý by upravoval režim zdravotníckej starostlivosti v podmienkach pandémie.

Keďže sa názory na ďalší postup proti pandémii medzi odborníkmi rôznia, ako primárne sa javia dve základné riešenia. Prvým je spomínané očkovanie proti Covid-19 a druhým by malo byť zavedenie pravidla, že na plne zaočkované osoby sa  obmedzenia týkajúce sa pohybu a tiež vstupu do verejných zariadení nevzťahujú. Inak sotva možno dosiahnuť takú úroveň ochoty dať sa zaočkovať, aká by bola z hľadiska epidemiologickej ochrany potrebná. Okrem toho by bolo žiaduce, aby sa naši experti viac inšpirovali riešeniami zo zahraničia, ktoré sa osvedčili alebo s ktorými majú v iných krajinách dostatočné skúsenosti. Možno tiež spomenúť názor vedeckej komentátorky britského denníka Financial Times Anjany Ahuja, ktorá napísala, že žiadne rozhodovanie o pandémii nemôže byť nikdy dokonalé, ale musí byť včasné. V súvislosti so situáciou na školách uviedla, že extrémna opatrnosť môže viesť k ich paralýze.

Negatívnym faktorom v boji proti pandémii na Slovensku je tiež nedôvera väčšiny občanov voči vláde a skepsa, či táto vláda v súčasnom politickom zložení je spôsobilá prijať účinné opatrenia proti šíreniu koronavírusu Covid-19. Nedôverčivosť ľudí umocňuje aj ich únava z pandémie a pochybnosti o efektivite protipandemických opatrení. Zhubný je aj vplyv sociálnych sietí, ktoré šíria konšpiracionistické teórie a bludy zavádzajúce trochu jednoduchších ľudí. Žiaľ, tento jav nie je len slovenské špecifikum, ale negatívne pôsobí na časť verejnej mienky po celom svete. Rýchly vývoj očkovacích látok poskytol určitý dôvod na optimizmus, ale na druhej strane aj zavedenie očkovacích pasov a rozličných obmedzení  nevyvolalo u všetkých dôveru, bez ktorej boj s pandémiou Covid-19 nemožno vyhrať !