20. novembra 2018

Spoločná európska armáda je vzdialená ilúzia – Washington sa obáva, že by ozbrojené sily EÚ boli konkurenciou NATO

Od Igor Cibula

V decembri minulého roku sa 25 členských štátov Európskej únie – vrátane Slovenska – dohodlo na projekte „Stálej štruktúrovanej spolupráce“, ktorý je známy pod oficiálnou skratkou PESCO. Včera ministri zahraničných vecí a obrany EÚ oznámili druhé kolo rokovaní o tejto iniciatíve, ktorá zahrnuje množstvo spoločných vojenských projektov od založenia špionážnej školy až po novú generáciu pozemných rakiet; ale tieto kroky však naznačujú, že vyhliadky na európsku armádu zostávajú vzdialené. Analytici vnímajú nedávne výzvy vedúcich predstaviteľov Francúzska a Nemecka na vytvorenie európskej armády väčšinou ako rétorické záväzky na plnenie úlohy, ktorú nie je Európska únia schopná ani ochotná na seba prevziať. Obranná analytička Európskej rady pre zahraničné vzťahy Ulrika Frankeová konštatovala, že „skutočná európska armáda by znamenala skutočnú fúziu európskych ozbrojených síl. A to nie je niečo, čo by sme chceli urobiť alebo dokážeme urobiť v najbližších desaťročiach.“

Korešpondenti britského denníka Financial Times – Michael Peel v Bruseli a Tobias Buck v Berlíne analyzujú program PESCO v aktuálnom politickom kontexte. Uvádzajú niektoré plány, ako napríklad grécko-cyperský projekt školy pre spravodajský výcvik a spoluprácu Francúzska, Belgicka a Cypru na vývoji novej strely stredného dosahu. Ďalšie projekty zahrnujú vývoj prieskumného lietadla a francúzsko-nemecko-španielsky projekt je zameraný na modernizáciu helikoptér Tiger Attack. Rada ministrov EÚ podporila tiež plán Európskej komisie na zriadenie Európskeho obranného fondu, ktorý by mal spolufinancovať vojenské priemyselné projekty. Jej rozhodnutie prišlo potom, čo nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý týždeň podporila výzvu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na „skutočnú európsku armádu“, aby sa tým znížila závislosť kontinentu od USA. Kancelárka Merkelová povedala Európskemu parlamentu, že EÚ by mala „pracovať s víziou“ takejto sily s „plným povedomím o vývoji v posledných rokoch“ – čo má byť zjavný odkaz na silnú kritiku Donalda Trumpa na adresu európskych krajín za nedostatočné výdaje na ich armády.

Nemeckí oficiálni činitelia v oblasti obrany sa od tejto chvíle snažili vložiť do tejto debaty opatrné upozornenie. Zdôraznili, že Berlín a Paríž – aspoň zatiaľ – viac hľadajú užšiu spoluprácu medzi európskymi ozbrojenými silami než vytvorenie spoločnej armády.  Nemeckí predstavitelia rozlišujú medzi myšlienkou “európskej armády” a cieľom vytvoriť “armádu Európanov”, ktorá bola formálne schválená v koaličnej zmluve dohodnutej troma vládnymi stranami v Berlíne na začiatku tohto roka. Zvyčajne sa pod tým rozumie užšia spolupráca medzi rôznymi európskymi ozbrojenými silami, ako aj spoločné obstarávanie a rozvoj zbraní a iných obranných zariadení. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen v  denníku  Frankfurter Allgemeine Zeitung napísala, že „cesta, ktorú sme si zvolili, vedie krok za krokom k armáde Európanov. Národná zodpovednosť za ozbrojené sily zostáva, ale sú úzko prepojené, jednotne vybavené a vycvičené a pripravené na spoločné operácie.“

Ministerka von der Leyenová a ďalší politici Európskej únie tiež zdôraznili, že snaha o lepšie financované a lepšie zosúladené európske vojenské jednotky je zameraná na posilnenie NATO a nie na jeho oslabenie. Prvoradosť NATO v európskej kolektívnej obrane je ešte jasnejšie ako predtým, keďže západná aliancia sa vrátila späť z angažovanosti v iných častí sveta, aby sa viac sústredila na rokovania s Ruskom.  Autori článku pripomínajú, že EÚ už zápasila s predchádzajúcimi pokusmi vytvoriť spoločné sily vysielané na miesta medzinárodných kríz. Nadnárodné blokové skupiny s počtom okolo 1 500 zamestnancov fungujú od roku 2007, ale podľa diplomatických služieb EÚ nikdy neboli nasadené kvôli nevyriešeným “otázkam týkajúcim sa politickej vôle, použiteľnosti a finančnej solidarity”.  Ďalším dôvodom, prečo by európski predstavitelia mali byť opatrní, je podozrenie Spojených štátov, že ich spoločné iniciatívy by mohli súperiť s NATO. Americkí predstavitelia tiež naliehajú na to, aby americké spoločnosti získali príležitosť zapojiť sa do niektorých nových projektov Európskej únie.