21. decembra 2020

Slovensko potrebuje vládu s kompetentným vedením – nenájde sa vo vláde človek, ktorý by prebral funkciu premiéra ?

Od Igor Cibula

Už aj vrabce na streche Grasalkovičovho paláca čvirikajú o tom, že poradcovia prezidentky Zuzany Čaputovej hĺbajú nad tým, kto by mal vystriedať Igora Matoviča na poste predsedu vlády. Klebetu o odchode Matoviča z funkcie premiéra ako hotovú vec prezentoval na sociálnej sieti ambiciózny politik – predtým minister školstva vo Ficovej vláde – Juraj Draxler, ktorý ako potenciálneho nástupcu vo funkcii predsedu vlády spomenul súčasného ministra obrany Jaroslava Naďa. Ale vlastne nie je to tak celkom ani klebeta, pretože o Matovičovom odchode z funkcie premiéra hovorili aj iní dôveryhodní ľudia. Dokonca predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš sa v rozhovore pre tlačovú agentúra TASR „odvážil“ vyjadriť, že „spomedzi ministrov za OĽaNO by sa pri prípadnej rekonštrukcii vlády dal nájsť človek schopný zastávať funkciu premiéra.“ Ale vzápätí to označil za predčasnú špekuláciu a na sociálnej sieti podotkol, že „najprv by to musel chcieť Igor, následne by sa s tým muselo stotožniť predsedníctvo OĽaNO.“ Podľa poslanca Šípoša nič také nie je na stole a správu agentúry TASR označil za príklad, ako vznikajú hoaxy.

Azda Matovičovi „neprajníci“ by mohli argumentovať príslovím, že „bez vetra sa ani lístoček na strome nepohne,“ ale téma pochybností o tom, či sa Igor Matovič udrží na čele vlády v súčasnej komplikovanej spoločenskej a politickej situácii si zaslúži viac argumentačne podloženú diskusiu o tom, či Matovič má zostať v kresle premiéra alebo uvoľniť ho dôveryhodnejšiemu a kompetentnejšiemu politikovi vládnej koalície. Slovensko sa totiž nachádza v mimoriadne zložitej situácii spôsobenej pandémiou a potrebuje, aby na čele exekutívy stál politik s autoritou a primeranou spoločenskou vážnosťou. Aktuálne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že súčasný premiér má najnižšiu úroveň dôveryhodnosti medzi politikmi vládnej koalície a jeho strana OĽaNO je výškou volebných preferencií na treťom mieste medzi politickými stranami, ktoré majú poslancov v parlamente. Symptómom Matovičovho úpadku je fakt, že je pravidelne najčastejším terčom kritiky médií naklonených vláde.

Na adresu Igora Matoviča odznelo v médiách hlavného prúdu toľko negativity, že  stačí, ak ju zhrnieme do konštatovania, že nemá osobnostné predpoklady, aby zastával tak zodpovednú ústavnú funkciu, akou je úrad predsedu vlády. Nejde len o to, že mu očividne „trčí slama z tenisiek,“ ale deficit intelektu a vzdelania sa prejavuje u neho pri každej príležitosti, keď sa od politika očakáva zdržanlivosť, takt  a prezieravosť. Mnohé problémy – s ktorými sa v tejto zložitej dobe stretáva ako premiér – presahujú jeho intelektuálny a tiež mentálny horizont. Nepriamo na to upozornila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá odporúčala, aby Matovič odovzdal riešenie súčasnej pandemickej krízy skúsenému manažérovi. Prezidentkine odporúčanie sa žiada doplniť aj o konštatovanie, že Matovičovi okrem manažérskych zručností chýba aj politický talent uznávaného vodcu, ktorý má v krízových situáciách národ spájať a nie ho rozoštvávať.

Skúsení politickí analytici už dávno postrehli, že Igor Matovič iný nebude a nezmení sa ani jeho politika. V tomto kontexte je pochopiteľné, že sa v politických kuloároch uvažuje nad tým, ako postupovať ďalej. Matovičovi verní situáciu nie celkom ešte chápu a naivne sa domnievajú, že vláda pod jeho vedením problémy zvládne a s dôsledkami pandémie si poradí. Žijú v zajatí stereotypov opozičného videnia reality, avšak uniká im fakt, že politická agenda boja proti korupcii, klientelizmu a partokracii – s ktorou strana OĽaNO vyhrala voľby – už nestačí na to, aby si uchovali takú mieru vplyvu na voličov, akú dosiahli vo februári tohto roku. Sklamaní Matovičovi voliči – ale aj prívrženci Borisa Kollára a pomaly chradnúcej strany Veroniky Remišovej – preorientovali svoje nádeje k Sulíkovej strane SaS, čo dokazujú prieskumy volebných preferencií. V takýchto súvislostiach možno teda označiť premiéra Igora Matoviča za „chromú kačicu“ – čo je metafora pre politika bez politického vplyvu v budúcnosti.

Zložitá situácia Slovenska v nasledujúcich týždňoch nadchádzajúceho roka si bude vyžadovať stabilnú vládu s kompetentným vedením. Keďže do predčasných parlamentných volieb je ešte ďaleko – a sotva možno predvídať ich reálny dátum – koaliční politici budú musieť odvážnejším spôsobom pristúpiť k tomu, ako sa vysporiadať s deštruktívnou politikou Igora Matoviča, ktorá prekáža racionálnym a efektívnym postupom v boji proti pandémii. Keď sa im nepodarí nájsť optimálne riešenie, krajina pod Matovičovým vedením sa bude naďalej zmietať v chaose a neistote, čo podnecuje aktivity radikálnych extrémistov. Aktuálna patová situácia Slovenska spočíva v tom, že opozícia nemá v súčasnosti potenciál, aby zvrátila vývoj krajiny pozitívnym smerom – a rozvrátená vládna koalícia nedisponuje intelektuálnou kapacitou, aby kormidlo štátu držala pevne v rukách!