18. marca 2023

Ruské elity nepoznajú víziu svojej budúcnosti – každý v Rusku, kto má čo stratiť, jednoducho radšej klame a mlčí

Od Igor Cibula

Rok po ruskej invázii na Ukrajinu ruské elity – vysokí úradníci a podnikatelia – neboli schopní pozbierať žiadne nadšenie pre „špeciálnu vojenskú operáciu“. Nenašli sa však medzi nimi ani takí, ktorí by proti invázii na Ukrajinu verejne vystupovali.  Sotva však niekto naozaj sa stotožňuje s cieľmi prezidenta Vladimíra Putina pri vypuknutí tejto vojny. Mnohí z príslušníkov takzvanej „strany vojny“ sú politici, ktorí videli vojnu ako výťah v ich kariére. Oproti tomu, členovia  „strany mieru“ sa zameriavajú na minimalizáciu dôsledkov vojny pre ruskú spoločnosť, zatiaľ čo vyšší manažéri naďalej prispôsobujú svoje firmy novej realite a snažia sa nesledovať správy o dianí príliš pozorne. Iba niektorí boli natoľko zásadoví, aby sa vzdali svojich funkcií. Morálne kompromisy a úprimný strach z bezpečnostných služieb znamenajú, že väčšina zostala na mieste, hoci sa neponáhľajú zhromaždiť sa okolo Putina a ani sa podieľať na výlevoch „vlastenectva“. Všeobecne platí, že každý, kto má čo stratiť, jednoducho radšej klame a mlčí.

Pochmúrnou charakteristikou atmosféry v prostredí ruskej elity uvádza vo svojej eseji na  internetovej stránke Nadácie Carnegie, ktorú napísala ruská analytička Alexandra Prokopenková, v súčasnosti v Centre pre organizáciu a riadenie vo východnej Európe, Rusku a Strednej Ázii pri Nemeckej rade pre zahraničné vzťahy (DGAP). Podľa informácií analytičky  iba veľmi úzky okruh Putinových spolupracovníkov vedel o jeho zámeroch napadnúť Ukrajinu. Väčšina bola šokovaná, keď sa to stalo. Ale Putina už ani nenapadne, že by sa mohol niekto nestotožňovať s jeho cieľmi a presvedčením;  takže Kremeľ od začiatku vojny sa snaží ukázať, že má širokú podporu. V deň invázie sa prezident stretol s vplyvnými podnikateľmi (všetci už boli sankcionovaní), aby demonštroval, že podnikateľské kruhy schvaľujú jeho rozhodnutie a zároveň ich upokojil. Prítomným bolo údajne povedané, že ich podnikanie bude podporované  napriek sankciám výmenou za vlastenectvo z ich strany. Vláda totiž čoskoro oznámila opatrenia na podporu ekonomiky.

Tieto sľuby však nestačili. Magnát Oleg Deripaska, veterán zo sankčných zoznamov, opísal vojnu ako „šialenstvo“; ropný gigant Lukoil vyzval na ukončenie vojny; a veľa Rusov utieklo do zahraničia. Bohaté spoločnosti si údajne objednávali lety, aby dostali svojich zamestnancov z krajiny, zatiaľ čo tie, ktoré si to nemohli dovoliť, jednoducho umožnili svojim zamestnancom presťahovať sa do zahraničia. Vysokí činitelia a zamestnanci štátnych korporácií, ktorí chceli rezignovať, zistili, že sa to ľahšie povie, ako urobí. Vymenovanie a prepúšťanie z vyšších  a vysokopostavených funkcií sa už dlho predtým muselo dohodnúť s Kremľom: prinajmenšom so šéfom administratívy  Antonom Vainom, – ak nie samotným Putinom. Ako náhle začala vojna, prezident nemal čas na takéto maličkosti. Jediným vysokým predstaviteľom, ktorý vlani na jar odstúpil, bol Anatolij Čubajs, ktorý bol osobitným predstaviteľom pre vzťahy s medzinárodnými organizáciami; vedú sa diskusie o tom, či bola jeho rezignácia prijatá pred alebo po jeho odchode z Ruska.

V každej štátnej štruktúre a spoločnosti existuje bezpečnostné oddelenie  FSB zodpovedné za dohľad nad prístupom k citlivým a utajovaným informáciám. Ich vplyv výrazne vzrástol od roku 2014. Po celoplošnej invázii, keď ľudia začali rezignovať, prišlo odporúčanie dávať pozor na každého, kto nebol spokojný, snažiť sa ho upokojiť a zabrániť mu odísť tam, kam je to možné, podľa vyjadrenia jedného vysokopostaveného úradníka na ministerstve. Zdroje opisujú rôzne spôsoby presviedčania zamestnancov, aby zostali, od podpísania rezignačných listov až po hrozby zo strany vedenia a miestnych úradníkov FSB vyšetrovaním a zákazom cestovania do zahraničia. Každý, kto už utiekol do zahraničia, dostal výpoveď.

Zmätok medzi elitami umocňuje skutočnosť, že väčšina z nich stratila akýkoľvek osobný prístup k Putinovi, ktorý možno kedysi mala. Rovnako ako počas pandémie, ľudia sú stále povinní ísť do karantény na jeden týždeň pred osobným stretnutím s Putinom. To je niečo, čo si zďaleka nie každý úradník alebo štátny podnikateľ môže dovoliť kvôli jednému stretnutie, ktoré ani nemusí priniesť želaný výsledok. Alternatíva – videohovor – sťažuje neformálne riešenie problémov. Vákuum, ktoré pre elity zanechal skutočný Putin, vyplnil „kolektívny Putin“: malá skupina jeho predstaviteľov, ktorí tvrdia, že rozumejú prezidentovým želaniam a zámerom. Títo ľudia nenaznačili, kedy by sa vojna mohla skončiť, ale majú jedno jednoduché posolstvo: „Buď ste s nami, alebo proti nám.“ To je dôvod, prečo každý, kto má čo stratiť, radšej drží hlavu dole.

Režim si nerobí ilúzie o tom, že všetci, ktorí mlčia, sú za Putina, a tak prebieha kampaň na potlačenie elít v rámci hraníc Ruska. Ešte v roku 2014 boli úradníci s prístupom k citlivým informáciám povinní požiadať o povolenie vycestovať do zahraničia. V roku 2022 sa toto povolenie prestalo udeľovať: najprv vyššiemu vedeniu a potom radovým zamestnancom s prístupom k tajným (na rozdiel od prísne tajných) informácií. Niektorým štátnym zamestnancom a zamestnancom štátnych korporácií bolo nariadené odovzdať pasy a úradníci a zamestnanci štátnych spoločností na federálnej aj regionálnej úrovni mali počas sviatočného obdobia zakázané opustiť Rusko. Pred vojnou sa takéto obmedzenia vzťahovali len na vojenský personál, zamestnancov bezpečnostných služieb a štátnych zamestnancov s plným prístupom k utajovaným informáciám.

V poslednej dobe sa množia signály, že už nebude možné zostať ticho a prečkať búrku v roku 2023. Putin je presvedčený, že nie je vo vojne s Ukrajinou, ale so Západom, a preto chce vidieť plnú podporu svojej vojenskej operácie od všetkých, ktorí sú s ním „na palube.“ Počet podujatí, na ktorých sa zúčastnili hviezdy a úradníci na podporu vojny, rastie a k výročiu invázie sa zbor oficiálnych hlasov oslavujúcich vojnu a preklínajúcich Západ stal mohutným „crescendom.“ Vláda a prezidentská administratíva bojujú o získanie mladých ľudí. Rýchlo bola zostavená učebnica o „správnej“ interpretácii udalostí roku 2022; existujú nové predpisy upravujúce vyučovanie histórie na univerzitách; výdavky na „vlastenecké vzdelávanie“ vzrástli šesťnásobne. Putinove ubezpečenia, že ľudia, ktorí nesúhlasia s vojnou, nebudú prenasledovaní, nestačia na upokojenie obáv elity z pravdepodobnej vlny represií. Obchodné kruhy aj úradníci očakávajú, že v roku 2023 začne odhaľovanie „nelojálnych“ ľudí a demonštratívne tresty. Vojna a postoje k nej sa už využívajú ako zámienka na prevod majetku. Podnikateľ blízky čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi dostal továreň v zničenom ukrajinskom meste Mariupol spolu s časťami hypermarketu OBI a reťazcov Starbucks (obe spoločnosti opustili ruský trh po začiatku vojny). Od anexie Krymu tamojšie ruské úrady „znárodnili“ 700 nehnuteľností, ktoré patrili ukrajinským oligarchom.

Absencia akéhokoľvek mechanizmu na zrušenie sankcií alebo dokonca akéhokoľvek dialógu o tejto otázke znamená, že ruská elita nemá inú možnosť, ako sa v Rusku schovávať. „Kam môžem ísť so zavedenými sankciami? Regulačné orgány ani právnici nevedia, ako ich zrušiť. Aspoň doma v Rusku sú veci jasnejšie,“ hovorí jeden federálny predstaviteľ. Ruské elity sú úplne atomizované. Ešte nie sú pripravení spojiť sa, aby vytvorili víziu budúcnosti. Nechcú prísť ani o svoj majetok, slobodu alebo život . Vzhľadom na dlhý rad záhadných úmrtí vysokých manažérov ruských štátnych spoločností a ich blízkych príbuzných – v Rusku aj v zahraničí – už táto posledná hrozba nevyzerá tak bizarne.