30. marca 2024

Ruská vplyvová operácia sa snaží zvaliť vinu za útok v Moskve na Západ – pokúsili sa využiť sympatie k obetiam teroristických útokov v Izraeli

Od Igor Cibula

Zahraničná vplyvová sieť s desiatkami tisíc falošných účtov na sociálnych médiách bola v Izraeli počas uplynulého týždňa aktívna a odzrkadľovala ruský príbeh o útoku v Moskve, pri ktorom bolo zabitých najmenej 139 ľudí. Podľa vyšetrovania izraelskej mediálnej skupiny FakeReporter má táto sieť viac ako 22 000 účtov, ktoré zaplavili X (predtým Twitter) desiatkami tisíc príspevkov o útoku, ktorý zahanbil ruského prezidenta. Zodpovednosť za útok prevzal Islamský štát – provincia Chorásán , čo potvrdil Vladimír Putin. Kremeľ sa však najskôr snažil tvrdiť, že je do toho zapletená Ukrajina a teroristi sa po útoku pokúsili ujsť na jej územie. Nie je jasné, či ide o oficiálnu kampaň ruského vplyvu, pretože je takmer nemožné identifikovať vplyvové operácie, ale odráža tvrdenia Kremľa a nadväzuje na techniky a vzory, ktoré sa predtým pripisovali jeho vplyvovým jednotkám.

Téme sa nedávno venoval investigatívny novinár z izraelského denníka Haaretz Omer Benjakob, ktorý sa špecializuje na dezinformačné a kybernetické operácie. Analýza vykonaná na žiadosť denníka Haaretz odhaľuje, že všetky falošné účty boli vytvorené po 7. októbri a väčšina z nich v marci tohto roku. Tieto účty spolu napísali  viac ako 40 000 tweetov – na témy súvisiace s útokom na Crocus City Hall v Moskve, so zámerom zvaliť zodpovednosť na Západ a podpichnúť geopolitických rivalov Ruska – USA, Veľkú Britániu a Ukrajinu. Kampaň tiež recykluje rutinné ruské tvrdenia o „ukrajinských teroristoch“ a o tom, že „kyjevský režim je novým centrom terorizmu vo svete.“ „Zdá sa mi, že je to dielo ukrajinských nacistov, roztrpčuje ma to,“ napísal jeden z príspevkov. Väčšina tweetov je v nedbalej hebrejčine, čo dokazuje, že kampaň bola zrejme vytvorená pomocou jazykových modelov umelej inteligencie.

Záujem o Ukrajinu bol v posledných rokoch jadrom väčšiny ruských vplyvových operácií, ktoré sa uskutočňovali v mnohých jazykoch a napodobňovali niekoľko medzinárodných mediálnych stránok. Kampaň Doppelgänger – ktorú  odhalil denník Haaretz a francúzska spravodajská služba pripísala Kremľu – využila vypuknutie vojny v Gaze na šírenie nepravdivých informácií o Izraeli a Hamase v kontexte vojny na Ukrajine. Nová operácia teraz využíva útok na koncertnú sieň v Moskve na pokračovanie tohto modelu. Mnohé tweety tvrdia, že USA mohli tragédii zabrániť: “USA varovali pred útokom, ale neurobili nič, aby zabránili tragédii.” Ďalšie tweety podnecujú proti Veľkej Británii a tvrdia, že po „strate Suezského prieplavu“ v dôsledku útokov Húsíov na lode neďaleko Jemenu spolupracuje s Ukrajinou.

„Je úžasné, ako sa Briti a Ukrajinci snažia odvrátiť všetku vinu; Všetky údaje vedú do Kyjeva a Londýna“ – také sú len dva príklady. Popri medzinárodných geopolitických posolstvách je tu aj pokus prehovoriť k srdciam teroristami zhrozených Izraelčanov a požiadavka stotožniť sa s Ruskom, ktoré tiež trpí teroristickým útokom. „S veľkou bolesťou vnímam udalosti, ktoré sa dejú v Moskve. Sme proti násiliu!;“ „Nikto by nemal prežívať bolesť zo straty, ktorú po sebe zanecháva terorizmus;“ “Som Žid z Izraela, zdesený zvukmi násilných zločinov v Rusku” – písali falošné účty na Twitteri s mnohými pravopisnými a gramatickými chybami.

Operácia nebola úspešná: väčšina účtov nemá vôbec žiadnych sledovateľov a publicita, ktorú  tweety získali, je takmer nulová – okrem množstva posmeškov z izraelských účtov. Operácia, akokoľvek neúspešná, opäť poukazuje na to, ako spoločnosti sociálnych médií a štátne orgány, ktoré ich majú monitorovať, nedokážu zabrániť kampaniam ovplyvňovania, a to ani vtedy, keď sú na veľmi nízkej úrovni. V izraelských sociálnych médiách v posledných rokoch aktívne pôsobí veľké množstvo zahraničných vplyvových operátorov, ktorí pochádzajú najmä z Iránu. Tieto siete tiež zamestnávajú Izraelčanov ako  agentov na zhromažďovanie spravodajských informácií popri ich úsilí o vplyvovú aktivitu. Okrem Ruska a Iránu využila vojnu medzi Izraelom a Hamasom na podnecovanie proti USA aj Čína a niektorí izraelskí výskumníci tvrdia, že v zahraničí funguje „propalestínska jedovatá mašinéria,“ ktorá propaguje antisemitský obsah a dezinformácie o vojne. Začiatkom marca Haaretz však odhalil, že na sieti funguje aj izraelská vplyvová operácia, ktorá sa prostredníctvom falošných webových stránok a fiktívnych účtov na sociálnych sieťach pokúšala ovplyvniť publikum v USA, vrátane zákonodarcov Demokratickej strany, o niektorých aspektoch vojny, ako aj účasti zamestnancov UNRWA pri útoku Hamasu 7. októbra, aby ich naklonila k pozícii v prospech Izraela.