9. júna 2023

Putinova vojna sa stala vojnou všetkých Rusov – zostáva otvorenou otázka, či Putinovi dediči budú schopní zmeniť kurz Ruska

Od Igor Cibula

Vojna Vladimíra Putina proti Ukrajine sa stala určujúcou udalosťou jeho rokov pri moci. Aj keby vládol ďalšie štvrťstoročie, ruský prezident bude navždy považovaný za vojnového zločinca. Dôsledky vojny sú však ešte ďalekosiahlejšie; zanechá na ruskej spoločnosti a politike škvrnu, ktorá zostane aj po Putinovom odchode. Zmeny, ktoré Putin vykonal počas desaťročí pri moci, zaistili, že Rusko po jeho vládnutí  nevyjde ako zmenená krajina. Kooptoval elitu krajiny, dokonca aj jej údajne liberálne krídlo, čím ich zaplietol do ruských zločinov na Ukrajine. Získal si podporu verejnosti pre vojnu, pričom využil ľahostajnosť spoločnosti a jej nostalgiu za ruskou imperiálnou históriou. A otrávil vzťah Ruska so Západom spôsobmi, ktoré sa bude snažiť zvrátiť každý jeho nástupca. Tým, že sa ruská spoločnosť stala spoluvinníkom vo vojne, Putin predišiel možnosti dramatického rozchodu s jeho vládou – dokonca aj po tom, čo opustí politickú scénu. A vytvoril pre Spojené štáty a ich spojencov nepríjemný problém, ktorý nie je o nič menej náročný ako otázka, ako bojovať s Čínou.

Takto uvádza svoju analýzu súčasného Ruska riaditeľ programu pre Rusko a Euráziu v Carnegie Endowment for International Peace Eugene Rumer, ktorý má za sebou profesionálnu kariéru spravodajského dôstojníka. Ako píše v časopise Foreign Affairs pri premýšľaní o Rusku je ťažké nevidieť  Putina. Zodpovednosť  za brutálnu vojnu proti Ukrajine aj za vládu teroru doma, akú Rusko nezažilo od čias Josifa Stalina, leží priamo na jeho pleciach. Kto by mohol nesúhlasiť s americkým prezidentom Joeom Bidenom, keď počas návštevy Poľska krátko po začatí ruského útoku na Ukrajinu zvolal: „Preboha, tento človek nemôže zostať pri moci“? Problémom však nie je len Putin. Jeho vláda formovala elitu krajiny a jej verejnosť spôsobmi, ktoré nevyhnutne ovplyvnia smerovanie Ruska aj po skončení jeho vlády. Mnohí z elity, ktorá obklopuje a podporuje Putina, patria do kohorty tzv. syslibov – ako sa im hovorí v Rusku – čo je skratka pre systémových liberálov. Mnohí z nich začali pracovať na ekonomických reformách počas liberálnej fázy krajiny v 90. rokoch. Sú to kompetentní manažéri, ktorých kooptoval Kremeľ; chápu podstatu Putinovho systému, ale nespochybňujú ho. Namiesto toho uplatňujú svoje efektívne profesionálne schopnosti na vedenie ruskej ekonomiky, čo umožňuje režimu prežiť a pokračovať v jeho deštruktívnom kurze.

Napríklad guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullina zohrala ústrednú úlohu pri usmerňovaní Ruska počas ekonomických turbulencií v roku 2014. V tomto období sa prepadla cena ropy, Západ uvalil sankcie na Rusko za anexiu Krymu a rubeľ stratil voči doláru  viac ako polovica  hodnoty. V roku 2018 bola pozvaná do Washingtonu, aby predniesla hlavný prejav na pôde Medzinárodného menového fondu (MMF), kde ju predstavila vtedajšia generálna riaditeľka MMF Christine Lagardeová a podelila sa s ňou o postrehy týkajúce sa skrotenia inflácie. Teraz umožňuje Putinovu vojnu tým, že sa snaží izolovať Rusko pred účinkami západných sankcií. V budúcnosti ju zrejme prirovnajú k Albertovi Speerovi, Hitlerovmu obľúbenému architektovi, ktorý pomáhal udržiavať nacistickú vojnovú mašinériu v chode.

Niekoľkým z nich, ako napríklad „privatizačnému cárovi“ Anatolijovi Čubajsovi z 90. rokov, sa podarilo odísť do zahraničia. Drvivá väčšina z nich však zostáva na pracovisku. Bývalý minister financií a podpredseda vlády Alexej Kudrin – ocenený časopisom Euromoney ako „minister financií roka“ na stretnutí MMF a Svetovej banky v roku 2010, odstúpil z vysokej vládnej funkcie až koncom minulého roka. Nebola to však žiadna protestná rezignácia; Kudrin potom s Putinovým požehnaním sa ujal reštrukturalizácie ruského technologického gigantu Yandex po tom, ako ho zasiahli západné sankcie. Ďalšie osobnosti sa presunuli za hranice ekonomickej problematiky a stali sa horlivými presadzovateľmi Putinovej imperiálnej vízie. Príbeh Sergeja Kirijenka – Putinovho zástupcu náčelníka administratívneho štábu – je mimoriadne poučný; Kirijenko krátko pôsobil ako ruský premiér v roku 1998 a je niekdajším blízkym spolupracovníkom lídra liberálnej opozície Borisa Nemcova, ktorý bol v roku 2015 zabitý na dohľad od Kremľa. Od roku 2000 sa však spojil s Putinom a v súčasnosti je jedným z najvplyvnejších predstaviteľov Kremľa. Má zdanlivo stále sa rozširujúcu škálu zodpovedností, vrátane dohľadu nad veľkou časťou kremeľskej propagandy a komunikácie; pomáha riadiť masové vymývanie mozgov ruského ľudu, aby podporoval  vojnu na Ukrajine a pokračujúce potláčanie toho mála, čo zostalo z liberálnej občianskej spoločnosti. Prezývajú ho „miestokráľom“ okupovaných častí Ukrajiny, cestuje tam v Putinovom mene, aby dohliadal na ich integráciu do Ruska.

Niektorí členovia Putinovej elity zostávajú na svojich postoch, pretože sa obávajú zatknutia a označenia za zradcov, alebo tvrdia, že stoja v ceste ešte deštruktívnejšej politike. Niektorí sa dokonca považujú za obete západných sankcií, ktoré sa na ne nespravodlivo zameriavajú. Možno dokonca  Putinom pohŕdajú – ale nech sú ich súkromné ​​ospravedlnenia akékoľvek, slúžia mu. Prečo táto ruská elita stále pevnejšie sa drží Putina, aj keď v jeho vec verí len málokto? Títo scestovaní, vysoko vzdelaní profesionáli si pravdepodobne uvedomujú, že svoje šťastie pripútali k potápajúcej sa lodi, ale nemôžu vyskočiť. Rozsah Putinových zločinov presiahol všetko, čo si dokázali predstaviť. Musia vedieť, že v očiach sveta nie je Putin jediným páchateľom týchto zločinov. Sú do nich priamo zapletení aj oni.

S Putinovou vojnou sa zmierila aj ruská verejnosť. Podľa Levada Center – jedinej prežívajúcej nezávislej ruskej prieskumnej spoločnosti – 43 % opýtaných v máji „určite“ podporovalo a 33 % „skôr podporovalo“ akcie ruskej armády na Ukrajine. Okrem toho 48 % bolo za pokračovanie vojny, zatiaľ čo o niečo menej  45 % – ​​bolo za rokovania s Ukrajinou. Putinova podpora bola na úrovni 82 %. Hoci existujú pochybnosti o spoľahlivosti prieskumov verejnej mienky v Putinovom Rusku, tieto údaje boli počas vojny do značnej miery konzistentné. Väčšina Rusov nezažila kvôli konfliktu drastické ekonomické negatíva a dokonca ani čiastočná mobilizácia ohlásená v septembri 2022 nemala na postoje verejnosti veľký vplyv. Hoci je pravda, že všetky protivojnové protesty boli rýchlo a brutálne potlačené, od začiatku vojny bolo v Rusku len málo pokusov  zorganizovať čo i len jednu demonštráciu. Niektoré z protestov, ku ktorým došlo, neboli vyvolané hnevom na samotnú inváziu, ale vyjadrovali frustráciu z nedostatočného výcviku, nedostatočného vybavenia a zlého zaobchádzania s brancami

Táto reakcia je živou pripomienkou, že imperiálne dedičstvo v ruskej spoločnosti pretrváva. Keď sa v roku 1991 rozpadol Sovietsky zväz, ruskí lídri nikdy zásadne netvrdili, že by sa vzdali svojho impéria. Namiesto toho využili predstavu Ruska ako obete jeho imperiálnych majetkov pre svoje vlastné politické ciele. Tento trik bol najistejšou cestou k moci pre Borisa Jeľcina – vodcu Ruska, v jeho súboji s Michailom Gorbačovom – vodcom Sovietskeho zväzu. Ale potom, čo Jeľcinovi priaznivci vyhrali túto súťaž, opäť prijali myšlienku impéria. Tí istí politici si osvojili neoimperialistické heslá a nárokovali si osobitné práva pre Rusko v bývalom Sovietskom zväze, najmä pokiaľ ide o Krym. Primátor Moskvy Jurij Lužkov, ktorý bol väčšinu 90. rokov považovaný za pravdepodobného nástupcu Jeľcina, bol jedným z prvých zástancov návratu Krymu Rusku; jeho poburujúce komentáre na túto tému opakovane vyvolali krízy v rusko-ukrajinských vzťahoch. Lužkov spolu s ďalšími ruskými politikmi apeloval na početné ruskojazyčné obyvateľstvo polostrova a využil jeho dedičstvo ako miesto niektorých z najkrvavejších bitiek v krymskej vojne a druhej svetovej vojne. Tieto fantómové bolesti starého impéria pomáhajú vysvetliť nadšenie Rusov z „návratu“ Krymu v roku 2014, ich pokračujúcu podporu Putina a ich súhlas s jeho vojnou. Neschopnosť Jeľcina odsúdiť imperiálne dedičstvo Ruska raz a navždy nechala myšlienku imperiálnej obnovy pretrvávať v chaotických 90. rokoch. A keď Rusko pod Putinovým dohľadom znovu nadobudlo časť svojej sily, neoimperiálny projekt získal nový impulz. Národný bezpečnostný establišment – podobne ako Putin – pochádza z radov starého sovietskeho bezpečnostného aparátu a s nevôľou vnímal, že Západ zasahuje do jeho „privilegovanej“ sféry vplyvu v starom impériu.

Keď Putin skutočne opustí mocenskú pozíciu, je nepravdepodobné, že by sa ruské elity a široká verejnosť prebudili a budú čeliť dedičstvu jeho vlády. V ruskej histórii existujú dva precedensy de-putinizačnej kampane v dvadsiatom storočí a ani jeden z nich nie je povzbudivý. Po prvé, Sovietsky zväz sa pokúsil o proces destalinizácie po smrti diktátora v roku 1953. Sovietsky vodca Nikita Chruščov odhalil Stalinov „kult osobnosti“ v prejave pred vedením Komunistickej strany v roku 1956 a prepustil milióny ľudí, ktorí mali to šťastie, že prežili Stalinove pracovné tábory. Avšak povesť Stalina bola čiastočne obnovená už v 60. rokoch v oficiálnej sovietskej propagande, ktorá ho chválila ako veľkého vodcu, ktorý doviedol Sovietsky zväz k víťazstvu v druhej svetovej vojne.

Po druhé, keď sa v roku 1991 blížil rozpad Sovietskeho zväzu, Jeľcin zakázal komunistickú stranu. Gorbačovova kampaň glasnosti už odhalila dedičstvo jej zlého vládnutia – vrátane brutálnej kolektivizácie ruského roľníctva, miliónov ľudí, ktorí zomreli od hladu na Ukrajine, potláčania základných slobôd – a zdalo sa, že jej povesť sa už nikdy nepodarí obnoviť. Strana sa však čoskoro vrátila ako politická sila: v roku 1993 sa rekonštituovala ako Komunistická strana Ruska, v 90. rokoch vytvorila silnú opozičnú frakciu v Dume, vo voľbách v roku 1996 postavila kandidáta, ktorý získal viac ako 40 % hlasov proti Jeľcinovi – a prežíva dodnes. Dlhoročný líder strany Gennadij Zjuganov podporil Putinovu vojnu proti Ukrajine a vyzval na „demilitarizáciu a denacifikáciu“ krajiny.

Putinova vojna sa stala vojnou všetkých Rusov. Jeho dedičstvo zostane súčasťou ich dedičstva a bude aj naďalej výrazne ovplyvňovať ich vnútorné záležitosti a vzťahy krajiny so zvyškom sveta. Putinovi dediči ho môžu obviňovať zo zlyhania, ale to nie je to isté, ako priznať si vinu a čeliť zodpovednosti, ktorá s tým súvisí. Ako tomu nasvedčuje minulosť, pravdepodobne pôjdu v jeho stopách. V budúcnosti môžu Putina prirovnať k cárovi Mikulášovi I. – krutému autokratovi, ktorý strávil na tróne 30 rokov a zomrel v roku 1855 počas krymskej vojny, ktorá sa o rok neskôr skončila ponižujúcou porážkou Ruska. Jeho syn Alexander II. – nazývaný Osloboditeľ – zrušil nevoľníctvo, liberalizoval tlač a prebudoval armádu. Ale o niekoľko rokov neskôr opäť  zaviedol obmedzenia pre tlač. Potom sa v roku 1870 vzdal podmienok dohody, ktorá ukončila krymskú vojnu, a v roku 1878 viedol vojnu s Tureckom, ktorá zabezpečila Bulharsku nezávislosť – a za kráľa tam dosadil svojho synovca.

Putinovi nástupcovia sa môžu pokúsiť o ďalšie uvoľnenie napätia vo vzťahoch so Západom, ale je ťažké si  predstaviť, ako by mohli uspieť bez normalizácie rusko-ukrajinských vzťahov. To  musí znamenať obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny, reparácie a zmysluplné kroky k zmiereniu, vrátane priznania a potrestania vojnových zločinov – čo je skutočne náročné. Odvážni liberálni oponenti Putina pravdepodobne nezbavia Rusko jeho temného dedičstva. Je ich málo a väčšinou sú vo vyhnanstve; aj keby sa nejakým spôsobom dostali k moci, museli by bojovať proti zotrvačnosti verejnosti a zakorenenej elite, ktorá sa podieľala na Putinových zločinoch. Priemerný Rus pravdepodobne nepodporí takéto bolestivé zúčtovanie. V čase. keď Putin odíde zo scény, mnohí Rusi sa budú tak či onak podieľať na tejto vojne. Vojaci, ktorí bojovali proti Ukrajine, budú v najlepšom prípade pravdepodobne  tvrdiť, že iba plnili rozkazy. Navyše prekvapivo veľká časť ruskej spoločnosti akceptuje zdôvodnenie režimu, že vojna je nevyhnutná na odrazenie západného obkľúčenia.

Zvesti o blížiacom sa odchode Putina z politickej scény sa šíria už dlhšie. Tí, ktorí vsadili na jeho zlý zdravotný stav, boli mnohokrát sklamaní. S podmanenou – alebo lojálnou – elitou, poslušnou verejnosťou a schopným ekonomickým tímom, ktorý spravuje obrovské zdroje krajiny, môže zostať pri kormidle ďalších 10, 15 alebo dokonca 20 rokov. Otázkou potom je, ako sa vysporiadať s Putinovým darebáckym Ruskom. Zostane naďalej nebezpečné, bude viesť vojnu proti Ukrajine, používať nervovo-paralytické látky na prenasledovanie tých, ktorých Kremeľ považuje za svojich odporcov, predávať pokročilé technológie iným nečestným režimom, ako sú režimy v Iráne a Severnej Kórei, a bez rozdielu nasadzovať svoje kybernetické zbrane. Chráni ho jeho jadrový štít a miesto v Bezpečnostnej rade OSN, takže je imúnny voči medzinárodnému odsúdeniu alebo sankciám. Ako sa vysporiadať s týmto Ruskom, bude  Spojené štáty a ich spojencov z toho bolieť hlava ešte celé roky, možno aj desaťročia. Pokiaľ ide o to, či Putinovi dediči budú schopní alebo ochotní zásadne zmeniť kurz a začať odčiňovať jeho zločiny, je prinajlepšom otvorená otázka.