2. marca 2018

Prezident Putin upozornil Washington na nové ruské zbrane – mohli by vážne poškodiť súčasný režim kontroly jadrových zbraní

Od Igor Cibula

Pozornosť analytikov vo svete upútalo posolstvo prezidenta Vladimíra Putina o stave krajiny, v ktorom sa podrobne venoval najnovším strategickým zbrojným systémom Ruska. Pri tejto príležitosti účastníkom zhromaždenia 1. marca 2018 v moskovskej Manéži pripomenul, že ešte v roku 2004 – keď USA odstúpili od dohody o protiraketovej obrane (ABM) – hovoril o prácach na vytvorení systémov, ktoré by mohli protiraketovú obranu prekonať. Ale vtedy s Ruskom nikto nechcel o tom hovoriť. Odborníci si teraz všimli, že všetky Putinom prezentované diapozitívy a videá zbraňových systémov pochádzajú ešte zo sovietskej éry, keď Moskva hľadala odpoveď na „strategickú obrannú iniciatívu“ amerického prezidenta Ronalda Reagana. Viaceré z nich sú v štádiu testovania, ale nie sú vôbec pripravené na operatívne nasadenie.

Americký časopis The National Interest analyzoval nové strategické zbrane, o ktorých sa Putin zmienil vo svojom posolstve o stave krajiny necelé tri týždne pred ruskými prezidentskými voľbami. Podľa odborníkov ruskej armády Putin propagandisticky nepreháňal a väčšinu z týchto zbraní experti poznali, ale nie všetci. Nezávislý analytik Pavel Podvig – ktorý riadi výskumný projekt “Ruské jadrové sily” – uvádza, že nič nenaznačuje, že koncepcie Ruska nie sú životaschopné. Rovnako špecialista na ruské vojenské záležitosti v Centre námorných analýz vo Washingtone Michael Kofman konštatoval, že „väčšina z toho je realita, alebo je to len otázka blízkej alebo vzdialenej reality.“ Celkovo by nemali mať pre USA okamžité strategické dôsledky v krátkodobom horizonte. V realite neexistujú žiadne americké protiopatrenia na potlačenie existujúceho jadrového potenciálu Ruska.

Znepokojujúce však môžu byť dlhodobé dôsledky, pretože nové ruské zbrane – najmä rakety s jadrovým pohonom a hypersonické raketové strely – by mohli vážne poškodiť súčasný režim kontroly jadrových zbraní. Podľa vyjadrenia Kofmana „stabilizačné opatrenia, ktoré sme urobili počas studenej vojny, v tomto jadrovom veku sa rozpadajú jedno po druhom.“ Bývalý sovietsky a ruský vyjednávač na rokovaniach o kontrole zbrojenia Nikolaj Sokov varoval, že „je potrebný seriózny proces hlbokej kontroly zbrojenia, ale pravdepodobne to čoskoro neuvidíme. Realizácia väčšiny týchto programov bude trvať dosť dlho, takže teoreticky sa môžeme zapojiť do rozhovorov, ktoré by mohli stabilizovať strategický vzťah, avšak nikto nemá v týchto dňoch na to vážnu chuť.“

Ďalším možným problémom novej jadrovej éry je rýchlosť týchto nových duálnych konvenčných a jadrových hypersonických zbraní. Zatiaľ čo v minulosti mali lídri určitý čas – možno až 20 či 30 minút – aby sa rozhodli spustiť odvetný úder, vývoj hypersonických zbraní tento čas komprimuje. Na rozhodovanie o osudoch planéty budú mať niekoľko málo minút – možno v niektorých prípadoch len päť minút. Michael Kofman podotýka, že „hypersonické zbrane predstavujú vážne otázky súvisiace s varovaním, rozhodovaním a podobne. Chceme viac času na rozhodovanie, ako reagovať, nie menej – ale všetci pracujeme na tom, aby ho bolo menej.“  V tomto zmysle sú hypersonické zbrane veľmi destabilizujúce. Preto – podľa Sokova – rokovania o kontrole zbraní v budúcnosti mali by brať do úvahy takéto zbrane.

Podľa časopisu The National Interest Vladimír Putin vo svojom posolstve zdôraznil, že všetko uvedené v jeho prejave má zamedziť tomu, čo vníma ako agresiu Západu voči Rusku: „Dúfam, že všetko, čo bolo dnes povedané, zapôsobí, že akýkoľvek potenciálny agresor si dvakrát rozmyslí, pretože neprijateľné kroky proti Rusku, ako napríklad nasadenie protiraketovej obrany a priblíženie infraštruktúry NATO k ruskej hranici, z vojenského hľadiska sú neúčinné a spôsobujú neodôvodnené náklady tým, ktorí podporujú tieto iniciatívy.“ Ruský prezident zdôraznil, že „naša vojenská doktrína hovorí, že Rusko si vyhradzuje právo používať jadrové zbrane výhradne ako odpoveď na jadrový útok alebo útok inými zbraňami hromadného ničenia proti krajine alebo jej spojencom – alebo na agresívny čin proti nám s použitím konvenčných zbraní, ktoré ohrozujú samotnú existenciu štátu.“ [*]


[*] http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/russias-nuclear-weapons-buildup-aimed-beating-us-missile-24716