7. augusta 2018

Pchjongjang očakáva aspoň čiastočné zrušenie sankcií – kladie si otázku, čo bude po odchode Trumpa z prezidentského úradu

Od Igor Cibula

Agentúry informovali o tom, že americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un si minulý týždeň vymenili posolstvá, ktorých obsah nebol síce zverejnený, ale analytici usudzujú, že ich korešpondencia súvisí aj s témou, ktorú spomenula veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová, keď kritizovala Rusko, že doteraz platné sankcie proti Severnej Kórey dodržiava iba „slovami.“ Aj minister zahraničných vecí Spojených štátov Mike Pompeo vytýkal Moskve, že poskytuje severokórejským pracovníkom pracovné príležitosti v Rusku. Napriek uvedeným americkým protestom činitelia vo Washingtone vyjadrujú presvedčenie, že časový harmonogram jadrového odzbrojenia Severnej Kórey bude doladený priamo s Kim Čong-unom a program denuklerizácie nebude Pchjongjang sabotovať.

Internetový portál Valdajského klubu – známeho tiež ako Valdajské fórum – uverejnil analýzu výskumníka z Centra kórejských štúdií Inštitútu Ďalekovýchodných štúdií Ruskej akadémie vied Konstantina Asmolova, podľa ktorého v súčasnosti je pravdepodobnosť konfliktu na Kórejskom polostrove podstatne znížená. Predseda Kórejskej rady pre zmierenie a spoluprácu v Soule Kim Hong-gul v hong-kongských novinách South China Morning Post uviedol podmienky ďalšej denuklerizácie. Denník citoval jeho tvrdenie, že Pchjongjang očakáva aspoň čiastočné zrušenie sankcií. Podľa neho v minulosti Severná Kórea trvala na mierovej zmluve, zatiaľ čo teraz chce jednoducho vyhlásiť koniec kórejskej vojny; iba tak môže proces denuklerizácie pokročiť. Pchjongjang sa tiež domnieva, že do rokovaní treba zahrnúť Čínu, aby sa tento proces stabilizoval.

Aktuálna situácia zrkadlí množstvo problémov, ktoré nútia analytikov, aby premýšľali nad tým, či deeskalácia napätia pokračuje. V súčasnosti Severná Kórea plní všetko, čo sľúbila verbálne i písomne. Okrem testovacích jadrových priestorov odstránila množstvo zariadení súvisiacich s raketovým programom. Dôležitosť zariadení možno spochybňovať, ale tento krok je nezvratný. Okrem toho – ako bolo sľúbené na summite v Singapure – USA dostali niektoré z pozostatkov vojakov zabitých počas kórejskej vojny – a ak sa napätie nezvýši, ostatné pozostatky im budú vrátené. Čo sa týka proti-trumpovských článkov o utajených prácach Severnej Kórey v raketovom programe a o tom, že Trump bol oklamaný, tak ani Soul ani Washington to oficiálne nepotvrdili a okrem toho: Pchjongjang sa nezaviazal ukončiť tento výskum.

Pchjongjang si s obavami kladie nepríjemnú otázku: čo sa stane po odchode Trumpa z úradu ? Bude jeho nástupca pokračovať v Trumpových dohodách – alebo povie, že nezodpovedajú národným záujmom ? Osud iránskej jadrovej dohody naznačuje nestabilitu akejkoľvek dohody, ktorá by mohla byť uzavretá. Keby Trump vládol osem rokov a po ňom jeho dcéra Ivanka (ako to predvída napríklad americký politológ Edward Luttwak), takéto obdobie stability by mohlo priniesť proces, ktorý by seriózne priblížil severokórejské odzbrojenie. Trump je rukojemníkom situácie. Nachádza sa pod tlakom protivníkov z tábora demokratov na jednej strane a konzervatívcov ako viceprezident Michael Pence, na druhej strane. V dôsledku toho musí napĺňať určitý program, ktorého súčasťou je nedávny zákon o ľudských právach v Severnej Kórey.

Kým súčasná pozícia USA stojí na požiadavke najprv jadrové odzbrojenie Severu a potom oficiálne skončenie vojny, Severná Kórea pred prijatím nezvratných opatrení v oblasti odzbrojenia požaduje potrebnú úroveň vzájomnej dôvery medzi obomi krajinami. V takomto kontexte je oficiálne ukončenie kórejskej vojny dôležitým krokom k vytvoreniu takejto dôvery, čo je dôvod, prečo primárne je ukončenie vojny a potom nasledujúca denuklerizácia. Analytik Asmolov k tomu dodáva, že neschopnosť uzatvoriť dohodu v tomto roku môže mať negatívny vplyv nielen na ďalší priebeh rozhovorov medzi USA a Severnou Kóreou, ale aj na domácu politickú situáciu v Južnej Kórey, kde preferencie súčasného prezidenta Mun Če-ina klesajú kvôli vážnym ekonomickým problémom a množstvu politických škandálov.