26. augusta 2018

Očakáva sa návšteva čínskeho prezidenta v Pchjongjangu – od Trumpovej obchodnej vojny s Pekingom závisí denuklerizácia Severnej Kórey

Od Igor Cibula

Najvyšší predstaviteľ Severnej Kórey Kim Čong-un navštívil v tomto roku Čínu trikrát. Jeho stretnutiam s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom pripisovali analytici osobitný význam nielen kvôli diplomatickému dialógu medzi Pchjongjangom a Washingtonom, ale aj so zreteľom na okolnosť, že pravdepodobne pomáhali zmierniť napätie medzi oboma lídrami, ktoré existovalo už roky. Od svojho nástupu k moci v roku 2012 sa prezident Si vyhýbal návšteve Severnej Kórey a sotva zakrýval podozrenie voči Kimovi, ktorý v roku 2013 nariadil popravu severokórejských predstaviteľov naklonených Číne. Peking bol tiež podráždený severokórejskými vojnovými postojmi a rétorikou, ale zmena v Bielom dome v roku 2017 priviedla obe krajiny k potrebe napraviť svoje vzťahy.

Šéfka pekingskej kancelárie denníka The New York Times Jane Perlezová uverejnila analýzu vzťahov Číny k Severnej Kórey, ktorej poskytuje určitú ekonomickú pomoc – a to aj napriek tomu, že Peking väčšinou dodržiava medzinárodné sankcie, ktoré majú potrestať režim v Pchjongjangu za jeho aktivity v oblasti jadrového zbrojenia. Autorka sa zmieňuje, že keď prezident Donald Trump kritizoval „nedostatočný pokrok“ smerujúci k denuklerizácii Severnej Kórey, dal tým jasne najavo, že čiastočne považuje za vinnú Čínu. Trump sa domnieva, že kvôli obchodnej vojne Peking nebude pomáhať  s jadrovými problémami. Špecialista na Severnú Kóreu  z Čínskej univerzity Renmin v Pekingu Cheng Xiaohe konštatoval, že „Čína je v režime >počkáme a uvidíme<. Záleží na tom, ako budú pokračovať Spojené štáty v obchodnej vojne.“

Podľa čínskych analytikov  pravdepodobne okolo 9. septembra – pri príležitosti 70. výročia založenia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky – navštívi Pchjongjang čínsky prezident Si Ťin-pching. Čínska vláda oficiálne návštevu nepotvrdila, ale čínski analytici a západní diplomati hovoria, že prípravy na jeho cestu do Pchjongjangu prebiehajú. Ak sa prezident Si zúčastní slávnosti 9. septembra v Pchjongjangu, bude sledovať vynikajúcu choreografiu vojenských formácií a zbraní. Analytici špekulovali nad tým, že by Kim Čong-un sa mohol rozhodnúť vyslať signál tým, že ako ukážku neuvedie výzbroj jadrového charakteru, ako to urobil pri minulých prehliadkach. Tak či tak satelitné snímky z posledných niekoľkých týždňov naznačujú, že Sever sa pripravuje na väčšiu prehliadku, ako to bolo v minulých rokoch.

Riaditeľ Ústavu pohraničných štúdií na Liaoningovej akadémii spoločenských vied v Pekingu Lu Chao v tejto súvislosti uviedol: „Veľmi očakávam, že táto návšteva prinesie zmenu a výrazne zlepší bilaterálne vzťahy.“ Podľa neho dátum 9. september je osobitne zmysluplný termín pre Severnú Kóreu a prítomnosť prezidenta Si Ťin-pchinga by mala ďalej posilňovať vzťah, ktorý sa „otepľuje“, ale stále nie je ešte pevný. Autorka analýzy v denníku New York Times pripomína nedávny tweet prezidenta Trumpa, že Čína už nepodporuje snahy Severu, ako kedysi – „napriek existujúcim sankciám OSN.“ Cheng Xiaohe z Čínskej univerzity Renmin podotkol, že Čína má vlastný národný záujem, aby sa skončil jadrový program Severu.  Pekingu sa uľavilo, keď prezident Kim zastavil odpaľovanie rakiet a podzemné jadrové testy v blízkosti čínskych hraníc.

Jane Perlezová poukazuje na vyjadrenie čínskych analytikov, že Peking nebude otvorene bagatelizovať sankcie proti Severu, ktoré podporil v sérii hlasovaní v OSN minulého roku. Zároveň však Čína vyzvala na zmiernenie sankcií a zdá sa, že hľadá spôsoby, ako zvýšiť svoj vplyv v Severnej Kórey tým, že pomôže otvoriť jej ekonomiku na základe skúseností Číny za posledné štyri desaťročia.  Severokórejskí pracovníci sú stále zamestnaní v čínskych textilných továrňach v severovýchodnej Číne a podľa čínskych obchodníkov colné kontroly na hraniciach sa mierne zmiernili po prísnych obmedzeniach v minulom roku. Od Číny sa tiež očakáva, že pošle dvojnásobok počtu turistov do Severnej Kórey oproti minulému roku, aby sa dosiahol cieľ 500 000 osôb – uvádzajú provinční úradníci na severovýchode Číny.