27. septembra 2018

Nový vývoj vyšetrovania vraždy Kuciaka a jeho priateľky – nevyšetrený zločin zostane politickou agendou opozície !

Od Igor Cibula

Najnovší vývoj policajného vyšetrovania kauzy zavraždenia Jána Kuciaka a jeho priateľky môže viesť nielen k usvedčeniu vraha a jeho komplicov – ale azda umožní zistiť, kto bol objednávateľom vraždy – a vnáša nový moment do kampane, v ktorej opozícia dvojnásobnú vraždu s nevyjasneným pozadím využívala hlavne ako jeden z argumentov proti súčasnej vládnej koalícii. Na pozadí niektorých chýb Ficovej vlády zavraždenie Kuciaka a jeho partnerky slúžilo ako morálny stimul všetkých kritických obvinení, ktoré opozícia predkladala verejnosti ako jasné dôkazy o tom, že súčasnú koalíciu je potrebné čo najskôr nahradiť novou vládnou zostavou. Dokonca opoziční politici – s výnimkou Milana Krajniaka – prišli tiež s nekompetentným nápadom zmeniť proces nominácie policajného prezidenta, čo vládna koalícia akceptovala, aby si zachránila kožu pred rozhnevanou laickou verejnosťou.

Mediálna manipulácia po Kuciakovej vražde a niektoré chyby Roberta Fica pri komunikácii viedli k pádu jeho vlády, pričom na tomto procese sa výdatnou mierou podieľal aj prezident republiky Andrej Kiska. Teraz však – aj keď nie sú fakty o vražde získané políciou verejne známe – vzniká nová politická situácia. Opozícii nehrá príliš do karát fakt, že môže dôjsť k rozuzleniu Kuciakovej kauzy – a to s takým výsledkom, ktorý sa nebude zhodovať s predchádzajúcimi indíciami, že zločin vo Veľkej Mači súvisí s aktivitami súčasnej vlády. Na druhej strane možno počítať s tým, že politici z opozičných radov budú pokračovať vo vyvolávaní podozrení, aby nimi miatli verejnosť a tým udržiavali spoločenské napätie a nedôveru verejnosti voči orgánom činným v trestnom konaní.

Nepredvídateľný vývoj vyšetrovania vraždy Kuciaka a jeho priateľky poskytuje vládnej koalícii – predovšetkým strane Smer-SD – príležitosť, aby pokojne a bez emócií zvládla daný stav a bez agresívneho pátosu vládla tak, že občania nebudú pochybovať o jej odhodlaní koncentrovať sa na riešenie aktuálnych spoločenských problémov a nemrhať energiu v neplodných verbálnych súbojoch s opozičnými politikmi. Zdržanlivosť politikov pri komentovaní vyšetrovania Kuciakovej kauzy – vládnych i opozičných – vydáva totiž občanom svedectvo o tom, že chápu zložitosť tohto kriminálneho prípadu a neprihrievajú si na tom svoju „politickú polievočku“ – ako to prezentoval vo svojom poslednom vystúpení v Národnej rade Slovenskej republiky prezident Andrej Kiska.

Žiada sa pripomenúť, že policajné vyšetrovanie zavraždenia Jána Kuciaka a jeho partnerky sa síce posunulo, ale zatiaľ nemožno sa vyjadrovať inak, iba konštatovať, že kým nebude vznesené voči zadržaným obvinenie, akékoľvek závery sú predčasné. Rovnako je povrchné a viac ako plytké tvrdenie niektorých osôb z radov politickej opozície, že súčasný stav je výsledkom tlaku verejnosti. Zavádzajúce sú aj všelijaké špekulácie rozličných bezpečnostných expertov a analytikov, ktorí sa pokúšajú tvrdiť viac, ako oznámila verejnosti polícia. Zatiaľ sa iba veľmi málo skutočných odborníkov vyjadrilo tak zodpovedne, ako bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry SR Eva Mišíková – inak postrach mnohých mafiánov – ktorá zdôraznila, že  je nereálne predpokladať ochotu zadržaných vypovedať pravdu.

V takomto kontexte téma vraždy Kuciaka a jeho partnerky zostane politickou agendou opozície, ktorá bude pokračovať v tvrdeniach, že za zločin je zodpovedná vláda Roberta Fica a s týmito obvineniami bude spájať aj existujúci vládny kabinet. Ale možno to tak nebude, ak polícia bude mať dostatok dôkazov proti zadržaným osobám a vyšetrovací proces prekoná úskalia, s ktorými v takýchto prípadoch treba vopred počítať. Ani nový vývoj v kauze Kuciaka nepovedie automaticky k odpolitizovaniu vyšetrovania jeho vraždy, i keď vládna koalícia môže prezentovať občanom, že polícia pod jej politickou kontrolou koná s maximálnym nasadením. Keby opozíciou šírené podozrenia a domnienky výsledky vyšetrovania nepotvrdili, niektorí opoziční politici sa poistili tým, že verejne deklarovali dôveru v schopnosti policajtov a prokurátorov, ktorí sa hľadaniu pravdy o zavraždení Kuciaka a jeho partnerky venujú.