16. júla 2018

Mraky z Washingtonu nad summitom v Helsinkách – USA majú však dosť problémov: Irán, Čína, Kórea

Od Igor Cibula

Americký veľvyslanec v Moskve Jon Huntsman v súvislosti so stretnutím prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimírom Putinom povedal, že „nie je to summit.“ Podľa veľvyslancovho vysvetlenia „v skutočnosti je to prvé stretnutie dvoch prezidentov. Mali nejaké vedľajšie stretnutia, jedno v rámci G-20 v Hamburgu a druhé na ministerskej konferencii APEC vo vietnamskom Da Nangu, ale teraz je to naozaj prvýkrát, keď obaja prezidenti skutočne sedia pri stole oproti sebe a vedú rozhovor.“ Veľvyslanec tvrdil, že stretnutie Trumpa s Putinom v Helsinkách nebude obsahovať štátnu večeru, spoločnú deklaráciu ani vopred dohodnuté politické závery. Ruské zdroje však uvádzali, že Moskva poslala do Washingtonu návrh spoločného dokumentu, ktorý by sa mal dotýkať spoločného boja proti medzinárodnému terorizmu, bilaterálneho programu boja proti šíreniu jadrových zbraní a spoločného programu na budovanie dôvery v kyberpriestore.

Americký časopis Politico v predvečer schôdzky prezidenta Donalda Trumpa s prezidentom Vladimírom Putinom v Helsinkách napísal, že má všetky príznaky „politickej katastrofy.“ Podľa časopisu milióny Američanov si myslia, že Putin má nejaký „zlovestný vplyv na Trumpa.“ Uvádza sa to v súvislosti s tým, že ministerstvo spravodlivosti obžalovalo tucet ruských vojenských hackerov, ktorí zasahovali do prezidentských volieb v roku 2016. Komentátori a kongresmani žiadali, aby administratíva zrušila Trumpovu schôdzku v pondelok s Putinom. Napriek tomu prieskumy verejnej mienky naznačujú oteplenie vzťahu k ruskému vodcovi a väčšinou sa téma vzťahov prezidenta Trumpa k Rusku spája s tzv. falošnými správami.

Konzervatívny komentátor televíznej stanice Fox News – Sean Hannity označil  obvinenie osobitného advokáta Roberta Muellera proti 12 ruským spravodajským dôstojníkom v kauze ovplyvňovania prezidentských volieb za „skutočne poburujúce zasahovanie ministerstva spravodlivosti do Trumpovej diplomacie.“ Pred cestou do Helsínk Trump napísal tweet: „Veľa spravodajských médií sú skutoční nepriatelia ľudu.“ Zdá sa, že Trump vzdoruje takmer jednomyseľnému mediálnemu konsenzu, ale popularita Putina za posledné dva roky stúpa, odkedy ho americký prezident prezentuje ako možného spojenca USA.  Bývalý Trumpov poradca Steve Bannon konštatoval, že „tvrdí“ Republikáni sú pripravení na Trumpovo posolstvo, že Rusko môže byť americkým partnerom – odvolávajúc sa na pragmatické spojenectvo Washingtonu a Moskvy proti nacistickému Nemecku.

Bannon pripomenul Trumpovym kritikom: „Nepotrebujeme viac nepriateľov. Máme na svete dosť problémov, ako sú Irán, Čína a Kórea.“  Bannonov poradca v Bielom dome Andrew Surabian porovnal Trumpov rozhovor s Putinom medzi štyrmi očami v Helsinkách  s historickými stretnutiami prezidenta Ronalda Reagana s bývalý sovietskym vodcom Michailom Gorbačovom. Títo dvaja muži si tiež sadli spolu bez poradcov a iných vysokých predstaviteľov v jednej miestnosti – rovnako ako Trump a Putin – k určitému zdeseniu mnohých demokratov a zahraničnopolitických expertov, ktorí trvajú na to, že Trump sa „bude hrať.“ Ale konzervatívci, keď vidia Trumpa – ako to urobil pred ním Reagan – vidia silu, ktorá poskytuje prezidentovi voľný priestor, aby mohol rokovať s protivníkom.

Medzitým rastie popularita Putina medzi konzervatívcami. Podľa prieskumu výskumného centra Pew asi 25 % republikánov a nezávislých respondentov vyjadrilo priaznivý postoj k ruskému prezidentovi, čo je dvojnásobne viac, ako tomu bolo v roku 2015. Pozitívne sa vyjadrilo k Putinovi iba 9 % demokratov. Preferencie  Trumpa vykazujú okolo 42 % pri nedávnych prieskumoch verejnej mienky. Časť voličov interpretuje jeho „lichotenie“ Putinovi ako dôkaz o tom, že je úprimný voči Rusku a je ochotný ohroziť záujmy USA. Podľa vyjadrenia bývalého poradcu Baracka Obamu pre národnú bezpečnosť Toma Donilona obžaloby  proti 12 ruským spravodajským dôstojníkom „priniesli obrovský tlak na stretnutie. Biely dom by mal pripravovať akcie, ktoré USA podniknú proti ruskej vláde za opatrenia uvedené v obžalobách a prezident by nemal sedieť s Putinom len preto, aby počul  to isté falošné popieranie.“