14. marca 2020

Matovič sa držal príslovia, aby “koza zostala celá a vlk sýty” – ak sa budúci premiér nezmení, začína vopred prehranú bitku

Od Igor Cibula

Slovná mediálna vojny medzi budúcim premiérom Igorom Matovičom a zaťatým uchádzačom o post ministra financií v budúcej vláde Slovenskej republiky sa skončila podľa príslovia, aby „koza zostala celá a vlk sýty.“ Ale autorite oboch aktérov sporu neprospelo, že svoje protichodné záujmy prezentovali verejne a médiá využívali na to, aby si presadili svoje. Mediálne vydieranie koaličného partnera je prejav mizernej politickej kultúry a neveští žiaden optimizmus, pokiaľ ide o budúce vzťahy koaličných partnerov, ktorí by mali na Slovensku štyri roky spoločne vládnuť a posúvať krajinu k pozitívnemu vývoju. Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík potvrdil svoju povesť egoistického karieristu a budúci premiér Igor Matovič nezostal nič dlžen svojej charakteristike mediálneho intrigána, ktorému sociálne siete slúžia hlavne ako nástroj manipulácie a politického nátlaku.

Po sobotňajšom stretnutí lídrov budúcej vládnej koalície s prezidentkou republiky Zuzanou Čaputovou zostáva už len dúfať, že proces formovania Matovičovej  exekutívy prebehne bez väčších zádrheľov, aby sa nový kabinet mohol pustiť do neodkladných problémov, s ktorými zápasí ešte vláda Petra Pellegriniho. Krajinu ťaží pandémia koronavírusu a neslúži záujmom občanov, keď nastupujúca garnitúra situáciu politizuje a nehľadá spôsob, ako bez konfliktov vstúpiť do riešenia problémov nastupujúcej pandémie koronavírusu. Zdá sa, že Igor Matovič sa nedokázal zbaviť deštrukčných prvkov svojej politiky z volebnej kampane a nepremešká príležitosť neplodne pokračovať v konflikte s odchádzajúcou vládnou zostavou. V takomto kontexte ani neprekvapuje, že hlavne z obáv o budúcnosť Slovenska zaznievajú otázky, „či je vôbec dobré, aby neskúsený človek s politickou mocou prebral vedenie krajiny v takýchto okamihoch.“

Dokonca i budúcej vláde naklonené médiá upozorňujú, že občania Slovenska potrebujú najmä povzbudenie, jasný signál, aby zachovali pokoj a rozvahu. V tomto duch napomenula „znesvárených premiérov“ aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá už avizovala stretnutie s dosluhujúcim premiérom Petrom Pellegrinim a jeho nástupcom Igorom Matovičom v najbližších dňoch, pretože má určite záujem na  hladkom „tranzite“ moci. Ešte vo štvrtok, keď si Matovič s Pellegrinim vzájomne vymieňali nelichotivé vyjadrenia, adresovala im verejnú výzvu, aby „odložili osobné spory a predbežné hodnotenia ohľadom zodpovednosti.“ Kritické vyjadrenia viacerých opozičných politikov na adresu odchádzajúcej vlády však svedčia o tom, že si Čaputovej slová neberú príliš „k srdcu“ a domnievajú sa, že takýmto spôsobom si naklonia tú časť verejnosti, ktorá im vo voľbách nedala svoj hlas.

Predseda OĽaNO Igor Matovič a jeho koaliční partneri by si mali uvedomiť, na čo ich iba pred pád dňami upozornila bývalá premiérka Iveta Radičová, že iba „asi tretina ľudí má teraz zastúpenie vo vláde, ale zvyšok nie. Podstatné preto bude, či budú vytlačení z verejného priestoru a budú sa cítiť ako nepriatelia štátu, alebo sa k ním budeme správať ako k ľuďom, ktorí majú iný názor a preferencie.“ Pretože Igor Matovič a Boris Kollár sú populistickí politici, nemožno s istotou predvídať, či sú schopní takouto optikou vnímať rozloženie politických táborov na Slovensku. Ani technokraticky založený pravicový libertián Richard Sulík nie je v stave reflektovať zložitosť potrieb sociálnej štruktúry obyvateľov Slovenska, takže možno predvídať, že občanov nespokojných s politikou Matovičovej vlády bude pribúdať, ak sa nenaplnia ich očakávania zmeny v takej miere, ako to deklarovali opoziční politici pred voľbami.

Koaličná vláda Igor Matoviča preberá moc v mimoriadnej zložitej situácii. Okrem bremena pandémie koronavírusu – ktorej dôsledky sotva možno s určitosťou predvídať – svet stojí na prahu ekonomickej recesie, taktiež s nepredstaviteľnými dôsledkami pre Slovensko, ako krajiny životne závislej na pomeroch svetovej ekonomiky. Matovičov kabinet sa určite pustí do upratovania v justícii, na prokuratúre i v systéme nakladania s eurofondmi. Ale opatrenia v tomto smere nepokrývajú celú agendu, ktorú budúce vládne strany prezentovali voličom pred voľbami vo februári 2020. V budúcej ekonomickej situácii nebude jednoduché splniť sľuby zvyšovania miezd napr. učiteľom a zdravotníkom, zmeniť daňový systém bez ujmy na príjmoch štátneho rozpočtu alebo realizovať ďalšie odvážne predsavzatia týkajúce sa stavby nemocníc, diaľnic alebo iných projektov. Aj s ohľadom na tieto fakty bude pre politickú budúcnosť Igora Matoviča a jeho vládu veľmi dôležité, aká bude atmosféra v spoločnosti a či donedávna opoziční politici dokážu zmeniť rétoriku a tón svojej komunikácie so všetkými občanmi, pretože ak to nedokážu, začínajú vopred prehranú bitku!