24. januára 2018

Ľuboš Blaha: Želám Európe menej rusofóbie !

Od Igor Cibula

Vedúci delegácie Národnej rady Slovenskej republiky v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy v Štrasburgu Ľuboš Blaha hovoril v štrasburskom pléne v utorok 23.januára na tému ukrajinskej občianskej vojny. Do diskusie sa zapojili predovšetkým ukrajinskí poslanci, ktorí kritizovali Rusko. Na vystúpenie Ľ. Blahu agresívne reagoval aj poslanec ukrajinského parlamentu Oleh Ľjaško, líder krajne pravicovej strany, ktorá sa zvykne označovať ako fašistická. Delegácia Ruskej federácie sa rokovaní nezúčastňuje po tom, čo jej v 2014 Parlamentné zhromaždenie Rady Európy odobralo hlasovacie práva.

Za vojnu môže aj Kyjev
 

Veľmi ma mrzí, že ľudia na Ukrajine zomierajú a trpia kvôli vojne. Zomierajú a trpia predovšetkým v Donbase a práve tento región by mal mať našu silnú solidaritu. Rád by som zdôraznil, že za túto vojnu sú zodpovedné konkrétne veľmoci a mne je veľmi ľúto, že nevinní ukrajinskí obyvatelia umierajú kvôli geopolitickému zápasu mocností. Súhlasím s poslancom Andrejom Hunkom z frakcie Zjednotenej európskej ľavice, že zodpovednosť je aj na ukrajinskej strane – pokiaľ viem, tak ukrajinskí vojaci nezhadzujú na ciele v Donbase kvetiny. Používajú zbrane proti vlastným občanom! Viniť z konfliktu iba Ruskú federáciu nie je objektívne. V Donbase žije mnoho autentických podporovateľov nezávislosti. Asi nikto nemôže veriť tomu, že všetci ľudia v Donbase sú ruskí agenti. Som presvedčený, že dialóg a diplomacia sú vždy lepšie ako vojnové prostriedky a tzv. protiteroristická rétorika zo strany štátnych autorít na Ukrajine.
 

Rusko nie je nepriateľ
 

Neverím na rozprávky o existencii anjelov a diablov v medzinárodných vzťahoch. Nepovažujem Ukrajinu ani Rusko za anjela či diabla. Slovensko má veľmi dobré vzťahy s oboma krajinami – s Ukrajinou aj Ruskom. Robíme maximum pre to, aby sme humanitárne pomáhali Ukrajine a ja sám cítim úprimnú snahu bežných Slovákov pomáhať obetiam vojny v Donbase. Slovenská vláda dokonca pomohla ukrajinskej vláde s reverzným tokom plynu, keď pred časom došlo ku kríze s dodávkami. Máme radi Ukrajincov a chceme im pomáhať. Ale rovnako platí, že Rusko nepovažujeme za nepriateľa. Nie, Rusko nás oslobodilo od fašizmu, Rusko je náš dôležitý európsky partner a mnohí ľudia na Slovensku ho rešpektujú a považujú za priateľa.
 

Odmietam sankcie proti Rusku
 

Samozrejme, odmietame porušenia medzinárodného práva, ale rovnako veríme v dialóg a diplomaciu, nie v sankcie a rusofóbiu. Mali by sme diskutovať s Rusmi kedykoľvek je to možné, vrátane tohto Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Nerozumiem, prečo boli prijaté sankcie voči ruskej delegácii. Nie preto, že by som nekriticky obhajoval Rusko, to vôbec nie – voči prezidentovi Putinovi som kritický. Ale verím v otvorenú diskusiu. Neverím v jednostranný lynč. Bez otvorenej parlamentnej rozpravy s Rusmi nemôžem hlasovať za túto správu (správa o humanitárnych dôsledkoch vojny na Ukrajine – poznámka editora), pretože ju nemôžem považovať za výsledok demokratického procesu. V správe sa píše o jednom členskom štáte Rady Európy (Rusku) bez toho, aby tento členský štát dostal príležitosť o tejto správe hlasovať. To nie je fér.

Želám ľuďom na Ukrajine mier. A želám Európe menej rusofóbie !


http://noveslovo.sk/c/Zelam_Europe_menej_rusofobie