7. októbra 2017

Kto môže poraziť Róberta Fica ?

Od Igor Cibula

Na súčasnej slovenskej politickej scéne nemá premiér Róbert Fico vážneho protivníka, ktorý by ho mohol zbaviť dominujúcej pozície a ponúknuť voličom alternatívu inej vlády. Iba samotný premiér Fico by mohol vlastnými chybami vytvoriť pre stranu Smer nepriaznivú situáciu a poskytnúť tak opozičným politikom, aby sa chopili vládneho kormidla.

Aj pozorovatelia politických pomerov na Slovensku si tento fakt uvedomujú, a preto sa opakovane pokúšali „vyrobiť“ politika z prezidenta Andreja Kisku alebo vrátiť do „hry“ bývalú premiérku Ivetu Radičovú, ktorej „vrazil dýku do chrbta“ do seba zahladený „liberál“ – sotva sa stačila usadiť na premiérskom kresle. Opozícii naozaj chýbajú skutoční vodcovia s morálnou autoritou a rozhľadení vizionári s reálnym chápaním každodenných problémov občanov Slovenska !

Pamätáme sa, že do funkcie premiéra sa po voľbách v marci 2016 ponúkal politik s grobianskymi spôsobmi voči nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. I keď bol v roku 2010 zvolený na post predsedu parlamentu, intrigoval proti svojej koaličnej partnerke na poste predsedu vlády a za dôverníka si vybral podnikateľa a zákulisného manipulátora z policajných zoznamov. Ďalší opozičný vodca v tričku bojovníka proti korupcii urobil z parlamentu estrádnu scénu, kde sa prejavoval až do tej miery, že podaktorí začali pochybovať o jeho psychickej spôsobilosti dôstojne vykonávať povinnosti poslanca. Iný bývalý politik založil stranu, ktorú neskromne pokrstil na „Novú väčšinu“, ale do lavíc Národnej rady Slovenskej republiky sa nakoniec „prepašoval“ iba pod vlajkou „Nezávislých osobností.“

Viacerí kritici súčasnej vlády vnímajú defektný stav súčasných opozičných „lídrov“, a preto niektorí prišli so spásonosnou myšlienkou – nahovoriť na vstup do politiky emeritného biskupa Róberta Bezáka, ktorého pre jeho neortodoxné postoje vymietla zo svojich radoch konzervatívna cirkevná hierarchia. Veriacimi obľúbený kňaz Bezák je morálne založený a inteligentný človek, a preto pokus zatiahnuť ho do politiky nevyšiel. Ale fakt, že jeho osoba zaujala niektorých opozične premýšľajúcich ľudí, svedčí o tom, že podaktorí v opozícii si uvedomujú, že v súboji s Róbertom Ficom môže obstáť iba morálne nespochybniteľná autorita. Ide totiž o to, že boj súčasných opozičných lídrov proti spoločenským nešvárom nepôsobí na voličskú obec presvedčivo, ak sa na čelo tohto boja stavajú ľudia s nie celkom „čistým štítom“!

Nespôsobilosť opozičných politikov poraziť stranu Smer inšpirovala intelektuálov, ktorí chcú „posunúť Slovensko vpred“, aby založili politické hnutie, ponúkajúce sa ako alternatíva k súčasnej opozícii. Uvidíme, čo sa vykľuje z klbka intelektuálov a podnikateľov, pretože zatiaľ je priskoro vyslovovať predpovede o ich politickej budúcnosti. Nevedno, či sú to salónni liberáli alebo cieľavedomí aktivisti, ktorí majú jasný, ale realistický cieľ. Na ich ceste za týmto cieľom sa žiada im pripomenúť, že ak chcú byť naozaj úspešní, potom nemôžu zo svojich predstáv o budúcom „progresívnom Slovensku“ vyškrtnúť žiadnu relevantnú politickú stranu – vrátane strany Smer – pretože iba tak môžu posunúť našu krajinu viac do Európy, kde sa aj kompromisy považujú za bežnú výbavu demokracie.