14. júla 2018

Kto budú obete obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou – možno prezident Trump nič nečítal od Konfucia

Od Igor Cibula

Prezident Donald Trump už v predvolebnej kampani oznamoval Američanom, že ako prezident bude voči Číne tvrdý, hlavne kvôli jej „neférovým“ obchodným praktikám a krádežiam duševného vlastníctva. Teraz pristúpil k napĺňaniu svojho volebného sľubu tým, že jeho administratíva uvalila vysoké clá na tovar dovážený do Spojených štátov z Číny. Peking reagoval odvetnými opatreniami, čo vyvolalo obavy amerických firiem, ktoré očakávajú šikanovanie intenzívnejšími kontrolami čínskych úradov, odďaľovanie schvaľovania investícií v Číne a nevylučujú ani spotrebiteľský bojkot. Americká obchodná komora vidí viaceré úskalia v Trumpovej colnej politike a politici Republikánskej strany ju nepovažujú za dobrý signál verejnosti pred novembrovými voľbami do Kongresu Spojených štátov.

Dôverný znalec čínskych pomerov Michael Schuman napísal pre agentúru Bloomberg komentár, ktorý sa zaoberá stratégiou prezidenta Donalda Trumpa v jeho obchodnej vojne s Čínou. Autor pôsobí v Pekingu a pred tromi rokmi mu vyšla kniha o Konfuciovi, zakorenenom v čínskej spoločnosti normami odlišnými od kritérií Západu. Práve v takomto kontexte Schuman vysvetľuje, že Trumpov prístup uviazol v nesprávnom chápaní – a prostej, jednoduchej nevedomosti – modernej Číny. Pre Trumpa a jeho poradcov sa tento národ javí ako chudobný, závislý od USA a náchylný k podriadenosti hrozbám. Realitou je však globálna ekonomická sila s hrdým a ambicióznym vedením, ktoré zakladá svoju legitimitu na obnovení čínskej moci. Títo vodcovia sa však nedajú tak ľahko zastrašiť.

Autor pripomína, že Čína je teraz ekonomikou v hodnote 12 biliónov $ vzdialená od zraniteľnosti.  Julian Evans-Pritchard – vedúci čínsky ekonóm v spoločnosti Capital Economics Ltd. – uviedol vo svojej správe z 11. júla, že celkový vývoz v hodnote 250 miliárd $, ktorý čelí americkým clám, predstavuje iba 1,3 HDP a škody, spôsobené týmito clami môžu byť iba 0,5 % produkcie. Nie je to zásah do príjmov – a takmer určite nestačí na to, aby prinútil Peking, aby sa podvolil. Ani Trump si neuvedomuje, komu zavedenie ciel skutočne ublížilo. Predpokladá, že čínske spoločnosti a zamestnanci budú niesť hlavnú ťarchu, ale ignoruje globálne dodávateľské reťazce. Globálny trhový stratég spoločnosti  J.P. Morgan Asset Management Hannah Andersonová  nedávno povedala, že „väčšina hodnoty dovozu z Číny do USA prichádza z iných krajín – nie z Číny.“

Vláda Spojených štátov nesprávne chápe Čínu práve v oblasti politiky. Prezident Si Ťin-pching je nepochybne silný a pravdepodobne doživotný prezident, ktorý teoreticky môže vykonávať akúkoľvek politiku – aká sa mu „zapáči.“  Ale Čína takto nefunguje. Verejný obraz Sin Ťin-pchinga – rovnako ako Donalda Trumpa – je zahalený nacionalizmom. Neúnavne ho prezentujú v štátnych médiách ako vyrovnaného obhajcu čínskeho  ľudu, človeka, ktorý obnovil miesto svojho národa na svetovej scéne – urobil znovu Veľkú Čínu.  Čínske médiá neustále pripomínajú  verejnosti litánie ponížení z rúk západných mocností a ich spojencov, najmä Japonska – nespravodlivých vojen a nerovnoprávnych zmlúv, ktoré boli nanútené „diplomaciou delových člnov.“

Posolstvo vlády v Pekingu je jasné: Čína už nebude nikdy obeťou. Práve tak v globálnej politike, ako vo sfére obchodu. Čínske ministerstvo zahraničných vecí charakterizovalo najnovšie clá ako „typické obchodnú šikanovanie“ a sľúbilo, že „Čína bude „stáť na správnej strane histórie.“  Podľa názoru  Michaela Schumana nakoniec obidve strany budú musieť nájsť urovnanie, ktoré umožni obom vyhlasovať víťazstvo. Medzitým budú clá  „trestať“ amerických spotrebiteľov a spoločnosti vyššími cenami, nákladmi na pracovné miesta, ziskami a zvyšovaním, zhoršujúcimi sa finančnými trhmi, pričom kompromis na „záchranu tváre“ bude dosiahnuť ťažšie. Autor si myslí, že „Trump a jeho poradcovia sa zdajú byť nezvládnuteľní. Ale nemôžu poraziť nepriateľa, ktorému nerozumejú.“