Koaliční “poškrabkovia” SaS a Za ľudí “stiahli chvosty” – je zdvorilé označiť premiéra Matoviča za “hlúposráča” ?”
Čím viac času plynie od parlamentnej debaty o odvolaní Igora Matoviča z funkcie predsedu vlády, tým viac si občan Slovenskej republiky uvedomuje pocit prázdnoty a pesimizmu, ktorý sa človeka zmocní, keď si spomenie na tento politický „cirkus.“ Bol to obvyklý opozičný rituál, aké z minulého obdobia už poznáme. Odzneli už mnohokrát zopakované slová o známych hriechoch Igora Matoviča i často omieľané vyhrážky adresované politikom strany Smer-SD. Ale aj tak išlo o „mlátenie prázdnej slamy“, pretože to všetko, čo odznelo 23., resp.24. júla tohto roku v pléne Národnej rady Slovenskej republiky, občania už niekoľkokrát počuli alebo čítali. Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany Juraj Petrovič – ktorý patrí medzi výrazných kritikov Smer-u – ešte pred politickým cirkusom v parlamente v súvislosti s necnosťami Igora Matoviča si otvorene posťažoval na jeho amatérske vnímanie politiky a kritickú glosu na túto tému označil nadpisom „Hlúposráč ?“
Keďže Matovičov termín „múdrosráči“ sa už na Slovensku udomácnil, možno by bolo adekvátne, keby sa na označenie premiéra Matoviča ako politika zaužíval pojem „hlúposráč“ bez otáznika. Azda niekomu sa môže zdať slovo „hlúposráč“ používané na označenie predsedu vlády nezdvorilé, avšak voči takejto námietke sa dá kontrovať známym slovenským príslovím: „Na hrubé vrece hrubá záplata.“ Parlamentná rozprava o odvolávaní Matoviča – teda hlavne jeho vyjadrenia v pléne Národnej rady SR – dopĺňajú charakteristiku vyjadrenú termínom konzervatívneho politika Juraja Petroviča. Žiada sa opakovane pripomenúť autora „metaforického výrazu“ nielen kvôli rešpektovaniu autorského práva, ale aj preto, že ho nevymyslel žiaden Matovičov politický protivník, ktorý sa nachádza „naľavo od stredu.“ Ide totiž o to, že premýšľajúci ľudia – bez ohľadu ich stranícku príslušnosť – už nenachádzajú slov, ako primerane nazvať Igora Matoviča.
Matovičovo odvolávanie je zavedenou súčasťou slovenského politického „folklóru.“ Jeho význam nepriamo „ocenil“ aj predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorý v parlamentnej rozprave vôbec nevystúpil. Zrejme nepovažoval rokovanie za dôležité a ani nechcel poskytnúť príležitosť, aby sa poslanci z vládneho tábora púšťali do neho. Opakované vystúpenia predsedu vznikajúcej politickej strany Hlas – sociálna demokracia Petra Pellegriniho asi najviac znervózňovali premiéra Matoviča, keďže už viackrát prejavil svoju osobnú animozitu voči bývalému premiérovi. Ako keby trnavský politik „šípil“ – alebo tušil – že jeho perspektívu na slovenskej politickej scéne môže ohroziť práve politik, ktorý podľa Matovičových slov „sa síce ako chlap narodil, ale chlapom nikdy nebol.“ Nuž – takto sa o svojom politickom protivníkovi verejne vyjadruje iba „hlúposráč“, ktorý má z neho „plné gate“ !
Plenárna rozprava nebola až tak neužitočná, pretože jej priebeh verejnosti ukázal, aká je morálka Matovičových koaličných „satelitov“ – SaS a strany Za ľudí. Najmä keď sa Kiskovo „nepodarené dieťa“ nedokáže spamätať, tak skončí tak, ako sa to už prihodilo iným „rýchlokvaseným“ politickým stranám na Slovensku. Jeho voliči si totiž dobre pamätajú, že jeden z jej podpredsedov začínal svoju kariéru vo verejnej sfére ako aktivista pri organizovaní demonštrácií „Za slušné Slovensko“ a oháňal sa heslami o zmene politickej kultúry. Teraz ako podpredseda Národnej rady SR už na to ako keby zabudol a – povedané Matovičovými slovami – „stiahol chvost.“ Nebolo by ani prekvapením, keby časť voličov tzv. prezidentskej strany podporila Progresívne Slovensko, kde sa kormidla ujala Irena Bihariová. Pre ňu nebolo problémom, aby na sociálnej sieti premiérovi otvorene vykričala, že „škaredo ťahal ľudí za nos“ a ponúkal svoj falošný obraz.
Už viacerí analytici opakovane konštatovali, že Igor Matovič je nezrelý politik a nemá intelektuálne predpoklady, aby zastával zodpovednú ústavnú funkciu predsedu vlády. Tušia to aj niektorí jeho koaliční partneri, ktorí kvôli ohľaduplnosti o ňom hovoria, že je „svojský politik.“ V súkromí tvrdia, že nie všetko v komunikácii premiéra považujú za model slušného správania, pričom sa ospravedlňujú tým, že súčasnú vládnu koalíciu považujú za odraz reality. V parlamentnej debate o odvolaní Igora Matoviča sa iba minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský z OĽaNO odvážil kriticky hovoriť o plagiatizátorstve svojho „šéfa“, ale koaliční „poškrabkovia“ – SaS a Za ľudí nenašli odvahu otvorene označiť pravými slovami zlodejstvo premiéra, ktorého sa dopustil svojou diplomovou prácou. Vyhovárajú sa, že by došlo k pádu vlády, ale zabúdajú, že im mnohí voliči túto výhovorku neodpustia !