18. septembra 2022

Kalkulácia Putina s podporou Číny a Indie pri operácii na Ukrajine nevychádza – zahnaný do kúta môže byť nebezpečný

Od Igor Cibula

Viacerí geopolitickí analytici sa zhodli v názore, že ruský prezident zažil týždeň vojenských a diplomatických neúspechov. Od prvých dní sa invázia Vladimíra Putina na Ukrajinu javila ako extrémne nesprávna kalkulácia. Až do tohto týždňa sa zdalo, že ruský prezident z veľkej časti unikol následkom svojej chyby. Nedávne dni však odhalili zoznam viacerých nesprávnych predpokladov, ktoré sú základom Putinovho nevyprovokovaného útoku na susednú krajinu. Ústup ruských síl v Charkovskej oblasti nemusí nevyhnutne znamenať rýchle ukončenie konfliktu na Ukrajine. Nanovo však zdôrazňuje mylné očakávania Kremľa, že veľkosť Ruska a jeho vojenské zdroje umožnia, že menšia Ukrajina mu padne do lona – a že Ukrajinci privítajú svojich ruských „osloboditeľov“ kvetmi.

Podľa komentára redakčnej rady britského denníka Financial Times odhaľuje to tiež chybu Moskvy, keď predpokladá, že sily, ktoré nasadila, budú dostatočné na dosiahnutie obmedzeného cieľa zmocniť sa a udržať pod kontrolou celú východnú Ukrajinu – keď Moskva stiahne jednotky z okolia Kyjeva a zo severu – bez všeobecnej mobilizácie. Moskva sa výzve na celonárodnú mobilizáciu bráni aj teraz. Existujú však náznaky narastajúcich ťažkostí pri nábore vojakov. Tento týždeň sa objavili zábery, na ktorých Putinov spojenec Jevgenij Prigožin ponúka väzňom slobodu výmenou za službu na Ukrajine. Ďalším chybným predpokladom Kremľa bolo, že západným krajinám chýba chuť na represívne sankcie voči Rusku, ktoré by poškodili aj ich vlastné ekonomiky; jednota Západu by sa rýchlo rozpadla a oni by tlačili na Kyjev, aby ukončil vojnu. Opak sa ukázal pravdou. Európa stále čelí testovacej zime po tom, čo Putin prudko obmedzil dodávky zemného plynu, a medzi hlavnými mestami Európskej únie pretrvávajú rozdiely v tom, ako reagovať.

Sústredená opozícia Západu prinútila Putina ustúpiť k inému predpokladu, že popredné nezápadné krajiny – predovšetkým Čína –  budú stáť na jeho strane kvôli spoločného záujmu napadnúť medzinárodný systém orientovaný na USA. Mnohé rozvíjajúce sa trhy sa doteraz zdržali kritiky ruskej invázie; Čína a India zintenzívnili nákupy ruskej ropy. Napriek tomu sa testuje aj Putinova viera, že by mohol urýchliť „orientáciu na východ.“ Krátko pred svojim útokom na Ukrajinu sa ruský prezident stretol v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý deklaroval „partnerstvo bez hraníc“ s Ruskom. Napriek tomu na prvom stretnutí oboch prezidentov od invázie Putin tento týždeň priznal „otázky a obavy“ čínskeho vodcu z ukrajinskej krízy. Jeho vyjadrenia na summite v bývalom sovietskom Uzbekistane sa javili ako prvé verejné priznanie nezhôd s Pekingom v súvislosti s konfliktom. Naznačuje to tiež fakt, že na ceste na summit urobil prezident Si nezvyčajný krok, keď ponúkol podporu kazašskému prezidentovi Kassym-Jomartovi Tokajevovi pri obrane suverenity a integrity jeho krajiny, ak bude čeliť „zasahovaniu akýchkoľvek síl.“ Keďže najpravdepodobnejším zdrojom zasahovania by bola Moskva – severný Kazachstan má totiž veľkú ruskú populáciu – uvedené slová Putinovi pripadali ako zastreté varovanie.

Deň po výmene názorov medzi Putinom a Si Ťin-pchingom indický premiér Narendra Modi po prvý raz verejne kritizoval aj inváziu na Ukrajinu, pričom ruskému lídrovi na summite v Samarkande povedal, že teraz „nie je éra vojny.“  Modi tiež dodal, že „s vami som o tom hovoril telefonicky.“ Komentáre indického premiéra prispeli k tomu, že po vojenských neúspechoch Ruska bolo „prelomené kúzlo.“ Uvedomenie si rozsahu Putinových nesprávnych kalkulácií je dôvodom na to, aby sa západné demokracie chopili rozumu, ale aj koncentrovali svoju ostražitosť. Vodca zahnaný do kúta môže byť nebezpečný. Ak sa Putin ocitne na Ukrajine pred väčšou porážkou, jeho doterajšia kaskáda nesprávnych výpočtov poskytuje malú istotu, že jeho následné rozhodnutia budú múdre.