23. októbra 2020

Jamesa Bonda rok sledovala poľská kontrašpionáž – využila ho britská rozviedka ako návnadu v spravodajskej hre na oklamanie protivníka ?

Od Igor Cibula

Nedávno archivár poľského Ústavu pamäti národa (IPN) Włodzimierz Lechnio objavil v archíve tajných dokumentov z obdobia studenej vojny kuriózny 44-stránkový spis, ktorý poľská komunistická kontrarozviedka založila – pod krycím menom „Samek“ – na britského diplomata vo Varšave. Záznamy začali viesť v roku 1964, keď sa v poľskom hlavnom meste objavil nový tajomník veľvyslanectva Veľkej Británie a dôstojníkov kontrarozviedky zaujal svojím správaním. Svoj pohyb po krajine sa snažil diskrétne utajiť pred sledovaním, ale aj tak ho zaregistrovali, keď sliedil okolo vojenskej základne pozdĺž hraníc so Sovietskym zväzom. Po roku pôsobenia na britskom veľvyslanectve sa z krajiny nenápadne vytratil a zostali po ňom iba „stopy“ v dokumentoch poľskej kontrašpionáže. Tmavovlasý a nenápadný, podozrievaný agent mal všetky predpoklady na spravodajskú činnosť, s výnimkou jedného – do očí bijúceho – faktu: volal sa Bond. James Bond !

Spis kontrarozviedky bol odtajnený a nedávno zverejnený na sociálnych sieťach; vyvolal medzi poľskými historikmi a širokou verejnosťou diskusiu o tom, či dnes už zosnulý diplomat James Bond – ktorý oficiálne zastával post tajomníka veľvyslanectva – bol špiónom. Prípad zaujal reportérov denníka The Wall Street Journal – Drewa Hinshawa a Maxa Colchestera  – a preto začali pátrať po tom, prečo by sa tajomník ambasády  zakrádal k vojenským základniam a neskôr zmizol z Poľska ? Zaujímalo ich aj to, aký druh špióna si ponecháva meno James Bond? Riaditeľka Ústavu pamäti národa vo Varšave Marzena Kruk nepochybuje o tom, že „bol to špión, ktorý špehoval.“ Avšak archivár IPN Włodzimierz Lechnio sa domnieva, že je to unáhlený záver, pretože podľa jeho názoru dokumenty „konkrétne nenaznačujú, že bol špiónom.“ Historička pani Kruk pracovala kedysi na britskom veľvyslanectve ako sekretárka a usudzuje, že diplomati mali dvojaké poslanie, ale pripúšťa alternatívny výklad Bondovho účinkovania v Poľsku.

O Bondovej misii vo Varšave sa rozprúdila v Poľsku diskusia, aké bolo jeho skutočné poslanie počas pobytu v tejto komunistickej krajine v polovici šesťdesiatych rokov. Do debaty sa zapojili bývalí diplomati i spravodajskí dôstojníci.   Ale britská rozviedka – známa ako MI6 – sa odmietla vyjadriť. Bývalý šéf poľskej komunistickej kontrašpionáže v tomto období Filip Hagenbeck nezdieľa názor, že James Bond – oficiálne zamestnaný ako archivár vojenského pridelenca Veľkej Británie v Poľsku – bol špiónom. Podľa jeho názoru Bonda použili Briti ako „návnadu“ v očakávaní, že muž s jeho menom odvedie pozornosť poľskej kontrarozviedky od prebiehajúcich citlivejších operácií MI6. Išlo o to, aby sa poľská kontrarozviedka sústredila na jeho sledovanie namiesto iných záujmových osôb. Bola to teda spravodajská hra, aké sa používajú na dezorientovanie protivníka za určitým účelom.

Vdova po Bondovi – Janette Bondová má 88 rokov, ale pamätá si ešte okolnosti svedčiace o tom, že jej manžel robil špionáž, aj keď presne nevie, aké bolo jeho poslanie v Poľsku. Pred jeho misiou jej bolo povedané, že sa má pripojiť k manželovi, aby mu poskytla dôveryhodnejšie krytie vo Varšave. Keď sa ubytovali v poľskom hlavnom meste, niekedy spolu doma komunikovali pomocou rukou písaných poznámok na papieri, keďže sa obávali, že ich odpočúva poľský pár bývajúci nad nimi. Pani Bondová si pamätá, ako pomáhala manželovi striasť sa sovietskych sledovačov, zúčastňovala sa s ním večierkov a potom, keď z večierka nepozorovane zmizol na akciu, domov sa vracal s niektorým z jeho britských kolegov. Intenzita ich sledovania bola taká, že dokonca ich malý syn dokázal rozpoznať autá, ktoré im pravidelne robili „chvost.“

Oficiálne bol Janettin manžel zamestnaný v britskej armáde. Ale na základe jeho aktivít si je celkom istá, že bol tajným agentom. Nikto ho nevolal James Bond. Oslovovali ho ako Jima. Byť špiónom s rovnakým menom najslávnejšieho špióna bola podľa nej iba nešťastná náhoda. Autori reportáže v denníku The Wall Street Journal v tejto súvislosti špekulujú, ako prišiel autor románov o fiktívnom špiónovi Ian Flemming k menu svojho hrdinu – James Bond.  Rodina Jima Bonda tvrdí, že tento muž mal s nápadom spisovateľa Flemminga veľmi málo spoločných  charakteristík. Na rozdiel od „agenta 007“ – ktorý bol produktom elitného systému britských univerzít – Jim Bond bol synom správcu poľovného revíru v Devone na vidieku v južnom Anglicku. “Nebol zdvorilý,” pripomína jeho švagor Keith Tacchi, ktorý zriedka počul Bonda hovoriť o jeho poslaní. Ako povedal Bondov švagor, “Jim bol muž ako na povel, vstúpil do armády a konal podľa predpisov.“  K tomu ešte Keith Tacchi poznamenal, že „bol to úplne bezstarostný človek. Mal jednu životnú vášeň, ktorou bol golf, v čom nebol veľmi dobrý.“

Poľskí kontrarozviedčíci – ktorí zaznamenávali každý jeho pohyb – videli však iného človeka.  Diplomat  Bond bol veľmi opatrný, rád si vypil a prejavoval záujem o ženy – napísali do jeho osobného spisu. Bondova rodina tvrdí, že nebol sukničkár. Po krátkom pobyte v Poľsku vrátil sa do armády. Ako britský dôstojník slúžil na Cypre a v Nemecku. Kvôli zlému zdravotnému stavu odišiel na výsluhový dôchodok. Zomrel v roku 2005. Denník The Wall Street Journal v kontexte s diskusiou o odtajnenom zväzku britského diplomata z archívu poľského Ústavu pamäti národa pripomína vyjadrenie Filipa Hagenbecka – ktorý minulého roku vydal svoje pamäti pod titulom „Obyčajný špión“ – „Zo služby odídete, ale služba sa postará, aby ste jej nikdy neunikli.“