22. januára 2024

Čo nedáva americkým plánovačom spať celú noc – vojna na Ukrajine vedie k posunu v ruskom jadrovom myslení

Od Igor Cibula

Vojna na Ukrajine oslabila dôveru Ruska v jeho konvenčné sily a zvýšila dôležitosť nestrategických jadrových zbraní pre Moskvu ako prostriedku na odstrašenie a porážku NATO v potenciálnom budúcom konflikte. Konštatoval popredný západný think-tank – Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS). Nestrategické jadrové zbrane zahŕňajú všetky jadrové zbrane s dosahom až 5 500 km, počnúc taktickými zbraňami určenými na použitie na bojisku – na rozdiel od strategických jadrových zbraní s dlhším doletom, ktoré by Rusko alebo USA mohli použiť na vzájomné zasiahnutie svojich vlastných krajín. Aktuálna správa Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie nastolila otázku, či by sa Rusko mohlo odhodlať k odpáleniu nestrategických jadrových zbraní v presvedčení, že Západu chýba odhodlanie poskytnúť jadrovú odpoveď. „Ruské vnímanie nedostatku dôveryhodnej vôle Západu použiť jadrové zbrane alebo akceptovať obete v konflikte ďalej posilňuje agresívne myslenie a doktrínu nestrategických jadrových zbraní Ruska,” uvádza sa v správe IISS.

Komentátor britskej agentúry Reuters Mark Trevelyan vo svojej analýze dokumentu Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie uvádza, že logika použitia nestrategických jadrových zbraní by mohla eskalovať konflikt kontrolovaným spôsobom – „buď s cieľom zabrániť USA a NATO angažovať sa v konflikte, alebo ich prinútiť ukončiť vojnu za ruských podmienok.“ Moskva popiera, že by používala jadrové hrozby, ale viaceré vyhlásenia prezidenta Vladimíra Putina od začiatku vojny na Ukrajine boli takto na Západe interpretované – počnúc prvým dňom ruskej invázie, keď varoval pred „následkami, akým ste nikdy v histórii nečelili“ pre každého, kto sa pokúsil brániť Rusku alebo ho ohrozovať.

Varovania ruského prezidenta však nezabránili tomu, aby USA a ich spojenci v NATO poskytli Ukrajine rozsiahlu vojenskú pomoc, vrátane moderných  zbraňových systémov, ktoré boli na začiatku vojny nemysliteľné. Putin odolal výzvam jastrabov  na zmenu deklarovanej doktríny Ruska, ktorá umožňuje použitie jadrových zbraní v prípade „agresie proti Ruskej federácii konvenčnými zbraňami, keď je ohrozená samotná existencia štátu.“ Zmenil však postoj Ruska ku kľúčovým jadrovým zmluvám a povedal, že rozmiestni taktické jadrové zbrane v Bielorusku.

Západní analytici a politici pozorne sledujú diskusiu medzi ruskými vojenskými expertmi o tom, či by Moskva mala znížiť svoj prah pre použitie jadrových zbraní.  Minulý rok napríklad ruský analytik Sergej Karaganov hovoril o potrebe pohroziť jadrovými útokmi v Európe, aby zastrašil a „vytriezvel“ nepriateľov Moskvy. Autor správy IISS William Alberque uviedol, že Karaganov bol účastníkom širšej diskusie v Rusku o neschopnosti jeho armády rozhodne a rýchlo vyhrať vojne na Ukrajine. “Podľa ich vlastných diskusií sa obávajú, že nás to ešte viac povzbudilo, takže to je dôvod, prečo teraz prebieha táto jadrová diskusia, kde si myslia, že musíme urobiť niečo iné, aby sme super vystrašili Spojené štáty.” Novinárom povedal, že západné spravodajské služby budú schopné zachytiť množstvo signálov, ak sa Rusko skutočne pripravuje na použitie nestrategických jadrových zbraní. Tie by zahŕňali presun zbraní z centrálneho skladu na leteckú základňu a prípadne konvenčné údery v blízkosti plánovanej cieľovej oblasti s cieľom ochromiť radary a protiraketovú obranu.

Putin by sa v tom momente pravdepodobne presunul do jadrového krytu a uviedol celý ruský jadrový systém velenia a riadenia do stavu najvyššej pohotovosti pre prípad rozsiahlej jadrovej reakcie zo strany Spojených štátov. William Alberque uviedol, že akékoľvek ruské použitie jadrových zbraní by si vyžadovalo, aby Moskva vypočítala správnu „dávku”,  ktorá by prinútila protivníka ustúpiť, a nie spustiť cyklus eskalácie. Otázka, ako reagovať na takýto scenár, je to, čo „nedáva americkým plánovačom spať celú noc“, zdôraznil Alberque, ktorý predtým pracoval v Pentagone a NATO. „Ako náhle druhá strana prekročí nukleárny prah, ako zabránite logike eskalácie, eskalácie, eskalácie až k zániku? Ako to zvládnete, ako ju udržíte na uzde? Toto je jeden z najťažších problémov, je to problém, ktorý existuje od úsvitu jadrového veku.”