5. júna 2025

CIA si svoje tajomstvá stráži – Bývalí a súčasní dôstojníci a zmluvní zamestnanci  sú povinní všetky svoje verejné prezentácie predkladať na kontrolu  

Od Igor Cibula

Ak si prečítate pamäti bývalých dôstojníkov CIA alebo niektorého z najvyšších funkcionárov tejto spravodajskej služby, asi si vždy neuvedomujete, že v knihe nie je všetko, čo autori počas svojej špionážnej kariéry zažili alebo, aké spravodajské operácie prebiehali v čase ich pôsobenia v spravodajskej službe. Všetci dôstojníci CIA pri nástupe do služby i zmluvní zamestnanci podpisujú štandardnú dohodu o mlčanlivosti CIA. Dohoda o mlčanlivosti nezaväzuje dôstojníkov a zmluvných zamestnancov k absolútnemu mlčaniu, ale vyžaduje od nich, aby zachovávali tajomstvá národnej bezpečnosti tak dlho, ako vláda USA určí a ktoré informácie sa majú utajiť. Ide o celoživotný záväzok, ktorý existuje, aby sa zabránilo poškodeniu národnej bezpečnosti a poslania agentúry, ktoré by spôsobilo zverejnenie utajovaných informácií. Preto CIA zriadila Komisiu na kontrolu predpublikačnej klasifikácie (PCRB) na preskúmanie materiálov vytvorených dôstojníkmi CIA,   bývalými a súčasnými príslušníkmi služby aj zmluvnými zamestnancami) – s cieľom určiť, či takéto texty obsahujú utajované informácie predtým, ako sú zdieľané s vydavateľmi, predplatiteľmi blogov, televíznym publikom, ghostwritermi, spoluautormi, redaktormi, rodinnými príslušníkmi, asistentmi, zástupcami alebo kýmkoľvek iným, kto nie je oprávnený prijímať alebo kontrolovať takéto utajované informácie.

Súčasní aj bývalí dôstojníci a dodávatelia CIA, ktorí podpísali štandardnú dohodu so CIA o mlčanlivosti, sú povinní predložiť PCRB všetky materiály, ktoré chcú zdieľať s verejnosťou ak sa týkajú spravodajských služieb, ako napríklad materiály, ktoré spomínajú CIA alebo spravodajské aktivity – a tiež, ktoré sa týkajú tém, v rámci ktorých mali prístup k utajovaným informáciám počas pôsobenia v CIA alebo vykonávania zmluvnej práce pre CIA. Inými slovami, táto požiadavka na predloženie presahuje obmedzené témy, za ktoré mohli osobne niesť bezprostrednú každodennú zodpovednosť. Pojem „publikácia“ zahŕňa viac než len periodikum, viazaný alebo elektronický rukopis vydaný tlačiarňou alebo mediálnou spoločnosťou. Tento pojem zahŕňa akúkoľvek formu alebo spôsob komunikácie (vrátane ústnej alebo elektronickej) s akoukoľvek osobou alebo subjektom iným, ako sú PCRB, CIA alebo úradníkom vlády USA povereným CIA na prijímanie takýchto informácií. Takáto komunikácia zahŕňa recenzie kníh, názorové články alebo úvodníky, vedecké práce, životopisy, scenáre, filmové scenáre, blogy a prednášky. Dohoda CIA o mlčanlivosti vyžaduje, aby bola takáto komunikácia predložená na predpublikačnú kontrolu a schválená pred diskusiou o materiáli s osobami, ako sú vydavateľ, spoluautor, agent, redaktor, ghostwriter, osobný zástupca, rodinný príslušník alebo asistent.

Bývalí a súčasní dôstojníci a zmluvní zamestnanci CIA nie sú povinní predkladať všetky navrhované publikácie na predbežnú kontrolu. Táto požiadavka sa napríklad nevzťahuje na materiály vytvorené na témy z bežného života, ako sú napríklad osobné záľuby. Tieto sa pravdepodobne spravodajského poslania  CIA netýkajú. Komentáre k témam, ako sú spravodajské operácie alebo remeslá (aj fiktívne diela), zahraničné spravodajské služby, zahraničné udalosti spravodajského významu, kariéra v CIA, vedecký alebo technologický vývoj diskutovaný v spravodajskom kontexte a iné témy, ktoré sa dotýkajú záujmov alebo zodpovedností CIA, si však vyžadujú schválenie PCRB. Požiadavka agentúry na kontrolu pred zverejnením má nielen chrániť národnú bezpečnosť, ale aj poskytnúť bezpečný prístav pre súčasných a bývalých dôstojníkov a dodávateľov CIA pred právnou zodpovednosťou. Hoci PCRB existuje na ochranu pred neoprávneným zverejnením, súčasní a bývalí dôstojníci a dodávatelia CIA sú v konečnom dôsledku zodpovední za ochranu utajovaných informácií. Ak súčasný alebo bývalý dôstojník alebo dodávateľ CIA zverejní materiály, ktoré obsahujú utajované informácie – náhodne alebo úmyselne – môže byť vystavený občianskoprávnym a trestným sankciám. PCRB pomáha súčasným a bývalým dôstojníkom a dodávateľom CIA pri identifikácii problematických materiálov a spolupracuje s nimi na hľadaní spôsobov, ako vyjadriť svoje názory bez toho, aby došlo k prezradeniu utajovaných informácií.

Podľa výkonného nariadenia č.13526 z roku 2009 – ktoré podpísal prezident Barack Obama – boli taxatívne uvedené nasledujúce kategórie informácií, ktoré môžu byť utajené, ak by sa dalo odôvodnene očakávať, že ich neoprávnené zverejnenie spôsobí identifikovateľné alebo opísateľné poškodenie národnej bezpečnosti:

  • Vojenské plány, zbraňové systémy alebo operácie;
  • Informácie zahraničných vlád;
  • Spravodajské činnosti (vrátane tajných operácií), zdroje alebo metódy spravodajských informácií alebo kryptológia;
  • Zahraničné vzťahy alebo zahraničné aktivity Spojených štátov vrátane dôverných zdrojov;
  • Vedecké, technologické alebo ekonomické záležitosti týkajúce sa národnej bezpečnosti;
  • Programy vlády Spojených štátov na ochranu jadrových materiálov alebo zariadení;
  • Zraniteľnosti alebo schopnosti systémov, zariadení, infraštruktúr, projektov, plánov alebo ochranných služieb týkajúcich sa národnej bezpečnosti; alebo
  • Vývoj, výroba alebo použitie zbraní hromadného ničenia.    

Ani písanie autobiografií ľudí pôsobiacich v CIA nie je jednoduché. Pre súčasných aj bývalých zamestnancov a dodávateľov agentúry môže byť zostavenie neutajovaného životopisu náročné. V niektorých prípadoch jednotlivé informácie nemusia samostatne spôsobiť poškodenie národnej bezpečnosti, ale môžu, ak sú kombinované alebo spojené s inými informáciami – niekedy sa tomu hovorí  „mozaikový efekt.“ Vo všeobecnosti sa v životopise nemôžu použiť nasledujúce položky:

  • Krajiny – Namiesto konkrétnych miest alebo krajín treba používať regionálne výrazy.
  • Špecifiká pre agentúru  – Používajú všeobecné popisy školení alebo softvéru namiesto konkrétnych mien alebo titulov, ktoré môžu byť klasifikované ako
  • Mená ľudí alebo lokality
  • Čísla  – Na opis rozpočtových informácií a/alebo personálnych informácií sa používajú všeobecné pojmy (napr. „stovky“ alebo „milióny“ či „niekoľko“).
  • Kancelária  – Nepoužívajú sa názvy organizácií pod úrovňou kancelárie (napr. vyhnite sa názvom skupín alebo pobočiek).
  • Technické detaily  – Namiesto konkrétnych detailov používajú sa všeobecné pojmy

Počet odoslaných životopisov – vrátane motivačných listov, životopisov, biografií, aktualizácií z LinkedIn a/alebo odporúčacích listov – by ste mali obmedziť na dva za rok; pomôže to skrátiť čakacie doby na kontrolu a vrátenie životopisu. Po kontrole a schválení vášho odoslaného životopisu si ho môžete prispôsobiť svojim potrebám a žiadosti o zamestnanie, pokiaľ nepridáte žiadne nové informácie súvisiace s vaším pôsobením v CIA. Opätovné preskúmanie sa nevyžaduje ani v prípade, ak sa vykonajú iba gramatické zmeny alebo sa pridajú alebo zmenia informácie, ktoré nie sú pre agentúru relevantné.

Preskúmanie rukopisu pred jeho publikovaním je procesom analýzy produktu predloženého autorom, čo veľmi závisí od kontextu,  v ktorom je napísaný/pripravený na vydanie, od predchádzajúcich autorizovaných/oficiálnych zverejnení informácií agentúrou a od typu obsahu. Medzi položky, ktoré sú predmetom recenzie rukopisu, patria okrem iného: prejavy, akademické práce, videá, knihy, scenáre a citovanie. Recenzii rukopisu podliehajú beletristické diela aj literatúra faktu. Vo všeobecnosti sa odporúča použitie skratky AVOID ako pomôcky k podrobnostiam, ktoré by nemali byť zahrnuté v predloženom rukopise:

  • Dôstojníci a aktíva agentúry – Treba mať na pamäti obavy týkajúce sa krytia a citlivých informácii o spravodajskej aktivite.
  • Overovanie otvorených zdrojov – používajú sa iba informácie odtajnené alebo zverejnené prostredníctvom oficiálnych kanálov vlády USA.
  • Prevádzkové podrobnosti – Na overenie oficiálnych správ o prevádzke treba použiť elektronickú čitáreň agentúry.
  • Zdroje a metódy spravodajských informácií – Všade, kde je to možné, používajú sa neutajované informácie, ktoré sú zovšeobecnené a nešpecifické.
  • Zverejňovanie lokalít – Používajú regionálne výrazy, centrály alebo oficiálne zverejnené historické lokality

Akronym AVOID je skratkou ktorá umožňuje vyhnúť sa niektorým termínom. Rukopisy musia byť v čase ich odoslania úplne odtajnené. Vzhľadom na rôznorodosť produktov, ktoré sú predmetom kontroly rukopisov, sa každý predložený rukopis posudzuje a schvaľuje individuálne. Časový harmonogram kontroly ovplyvňuje pracovná história dôstojníka alebo zmluvného zamestnanca CIA, zložitosť materiálu a niekedy tiež externá koordinácia procesu kontroly. Doba kontroly rukopisov sa môže líšiť – od dní až po mesiace – v závislosti od dĺžky, obsahu a rozsahu predloženej práce