Prezident Si Ťin-pching má strategicky správny pohľad na svet – napriek clám Trumpa čínska vláda sa nevzdala dialógu a prospešnej spolupráce s USA
V stredu 30. apríla uplynie 100 dní od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do druhého funkčného obdobia v Bielom dome. Za posledné tri mesiace Trump a jeho tím podnikli kroky, ktoré prekvapili aj niektorých skúsených pozorovateľov, od uvoľnenia Elona Muska z ministerstva pre efektívnosť vlády vo federálnej byrokracii až po zavedenie vysokých ciel na väčšinu obchodných partnerov USA. Chaos, ktorý teraz vládne v Bielom dome, už zmenil vzťahy USA so spojencami i nepriateľmi, ako aj vnímanie Washingtonu na svetovej scéne. Donald Trump uzavrel dohody s latinskoamerickými krajinami o pomoci pri presadzovaní imigračných zákonov, najmä so Salvadorom, ktorý prijal stovky ľudí deportovaných zo Spojených štátov do svojho väzenského systému bez riadneho súdneho konania. Ukrajine predložil „konečnú ponuku“ mierového rámca, ktorý obsahuje hmatateľné výhody pre revanšistické Rusko. A jeho administratíva vystrelila prvú ranu v obchodnej vojne s Čínou, ktorá čelí minimálnej colnej sadzbe 145 % na väčšinu tovaru určeného do USA.
Ako uvádza analytička amerického nezávislého think-tanku – Rady pre zahraničné vzťahy (CPR) – Zongyuan Zoe Liu v časopise Foreign Policy, z pohľadu Pekingu je prístup amerického prezidenta Donalda Trumpa k Číne od jeho návratu do Bieleho domu dôkazom, že čínsky prezident Si Ťin-pching má strategicky správny pohľad na svet, ktorý „prechádza zmenami, aké tu neboli celé storočie,“ a že sa zaviazal urobiť Čínu sebestačnou. Keďže Čína čelí clám USA vo výške až 145 %, jej kombinácia colných a necolných opatrení – ako napríklad zaradenie amerických spoločností na „zoznam nespoľahlivých subjektov,“ rozšírenie kontroly vývozu a začatie procesu protimonopolných vyšetrovaní – svedčí o tom, že rozšírila svoje nástroje a posilnila svoje schopnosti viesť cielené obchodné odvetné opatrenia.
Na rozdiel od spojencov USA, ktorých agresívna taktika Trumpa mohla zaskočiť, Čína konfrontáciu predpokladala a pripravila sa na ňu. Od roku 2018 čínski politici nadobudli skúsenosti s riešením zintenzívňujúceho sa strategického súperenia medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktoré sprevádzajú čoraz reštriktívnejšie politiky USA. Čína naliehavo vyzvala miestnych úradníkov a veľké štátne podniky, aby posilnili bezpečnosť dodávateľského reťazca a rozšírili trhy v zahraničí. Peking vypracoval domáce regulačné a administratívne opatrenia na boj proti zahraničnému nátlaku, ktoré zakazujú spoločnostiam pôsobiacim v Číne dodržiavať zahraničné obmedzenia voči čínskym subjektom, čím vytvárajú dilemu v oblasti dodržiavania predpisov pre podniky. Prísne západné sankcie uvalené na ruského prezidenta Vladimíra Putina za jeho rozsiahlu inváziu na Ukrajinu v roku 2022 ďalej motivovali čínsku vládu k rozšíreniu finančnej infraštruktúry založenej na jüane s cieľom zmierniť zraniteľnosť voči zahraničným sankciám.
Trumpova politika v druhom funkčnom období zatiaľ poskytuje čínskym vodcom vhodnú zámienku na ustúpenie od nedávnych politických krokov bez toho, aby zahanbili Si Ťin-pchinga alebo Komunistickú stranu Číny, čo im umožňuje zmobilizovať politickú vôľu a finančné zdroje na podporu sebestačnosti a zjednotiť čínskych súkromných podnikateľov okolo patriotizmu, aby napriek individuálnym obetiam napredovali v strategickom pláne štátu. Hoci chladný účinok tvrdého postupu čínskej vlády voči technologickým spoločnostiam a poníženie podnikateľov sa ešte úplne nerozplynulo, chaos, ktorý zaviedla Trumpova administratíva, spôsobuje, že Čína vyzerá menej neistá napriek pretrvávajúcim štrukturálnym problémom svojej ekonomiky. Vládny denník People’s Daily napríklad vyzýva zahraničných investorov, aby „využili istotu v Číne na zaistenie sa proti neistote v Amerike.“ Za posledné dva mesiace sa zúžila možnosť stretnutia prezidentov Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga, na ktorom by mohli dosiahnuť dohodu. To však neznamená, že zámer dosiahnuť dohodu zmizol: v nedávno zverejnenej „bielej knihe“ o hospodárskych a obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou čínska vláda vyzvala na vyriešenie napätia prostredníctvom rovnocenného dialógu a vzájomne prospešnej spolupráce.
Je to jasný signál, že Peking neustúpi prístupu „maximálneho tlaku“ Trumpovej administratívy.