Igor Cibula

Igor Cibula


Novinár, spravodajský dôstojník, politický analytik

V roku 1990 i neskôr niektorí novinári o mne uvádzali lživé tvrdenia a klamali čitateľov, že som bol plukovníkom Štátnej bezpečnosti, ktorého vyškolili v období komunistického režimu v dezinfomáciách. Vtedy som sa držal toho, čo mi povedali kolegovia z britskej rozviedky : „Spravodajskí dôstojníci a britská kráľovná na lži a výmysly nereagujú.“ Na väčšinu novinárov som však dodnes nezanevrel, pretože ich považujem za jeden z pilierov demokracie. Sám som začínal svoju kariéru ako novinár a v rokoch 1968/69 a potom začiatkom deväťdesiatych rokov som bol považovaný za jedného z najvplyvnejších vnútropolitických komentátorov.

Ako spravodajský dôstojník zahraničnej rozviedky som začínal na 1. správe FMV (1968-1970). Pretože som podporoval politický kurz A. Dubčeka a nesúhlasil so sovietskou okupáciou v auguste 1968, prišiel som o miesto v novinách i v rozviedke.Odobrali mi pas a na Západ som po prvýkrát vycestoval až po páde komunizmu v roku 1990. Po rehabilitácii som pôsobil v československej rozviedke, ktorá sa nazývala Úrad pre zahraničné styky a informácie. Svoju spravodajskú činnosť v zahraničí som vykonával pod krytím novinárskou profesiou. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky som zastával post riaditeľa rozviedky SIS (1993-1995). Nástupom tretej vlády V. Mečiara sa moja spravodajská kariéra skončila.

Za tejto vlády sme spolu s generálom Vladimírom Mitrom založili tzv. paralelnú tajnú službu, ktorá poskytovala vtedajšej opozícii informácie o protizákonných aktivitách SIS, vrátane únosu Michala Kováča ml. do Rakúska. Po páde Mečiarovho režimu som sa venoval problematike bezpečnostných projektov v súkromnom sektore a v rokoch 2006-2007 som prednášal o spravodajských službách na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov v Banskej Bystrici. V období 2008-2018 som prednášal predmet Spravodajské služby na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. V roku 2006 som inicioval založenie Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov, kde som do roku 2018 pôsobil vo funkcii predsedu ABSD. Od roku 2017 svoje politické názory prezentujem na stránke www.orientacia.sk, ako aj na sociálnej sieti Facebook.

Okrem uvedených aktivít sa venujem analýze aktuálnych problémov z oblasti medzinárodných vzťahov, hlavne so zameraním na otázky geostrategického charakteru. Okrem toho monitorujem tzv. otvorené zdroje zo sféry medzinárodnej politiky a poskytujem môj servis vybraným subjektom. Zaujímam sa aj o vnútropolitický vývoj na Slovensku, a preto som sa rozhodol teraz - keď som sa dožil 75 rokov - podeliť sa s verejnosťou o svoje názory na situáciu, v ktorej žijeme.

Sledujte ma na sociálnych sieťach


Najnovšie články
na portáli


Juhokórejský príklad, ako bojovať proti koronavírusu - pomohlo aj sledovanie GPS, smartfónov, kreditných kariet a bezpečnostných TV kamier

27.03.2020

Juhokórejský premiér Čung Sje-gjun nedávno prezradil svetu, ako sa jeho krajine podarilo zadržať šírenie nového kmeňa koronavírusov. Južná Kórea by sa mohla považovať za najúspešnejší prípad medzi demokratickými štátmi, ktoré koronavírus silne zasiahol. Lídri z Kanady, Saudskej Arábie, Španielska a Spojených štátov sa obrátili na juhokórejského prezidenta Moon Če-ina o radu kvôli kórejskému modelu. Kanadský premiér Justin Trudeau uskutočnil polhodinový rozhovor s juhokórejským prezidentom Moonom Če-inom, aby ho požiadal o pomoc. Trudeau údajne uviedol, že jeho krajina sa chce učiť z kórejských rýchlych a rozsiahlych režimov testovania a sledovania kontaktov. Nasledoval telefonický kontakt medzi Moonom a prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý požiadal o juhokórejské testovacie súpravy. Prezident Moon už predtým v súvislosti s prepuknutím choroby Covid-19 rokoval so španielskym premiérom Pedrom Sanchezom a korunným princom Mohammedom bin Salmanom zo Saudskej Arábie. Podľa premiéra Čung Sje-gjuna Kórea už vyváža testovacie súpravy a keď sa stabilizujú dodávky pre domáce potreby, začnú vyvážať do zahraničia aj ochranné masky.

Čítaj viac

Iba traja Matovičovi ministri vedia, ako funguje vláda - Remišová chystá "výkladnú skriňu" novej exekutívy

20.03.2020

Možno iba súhlasiť so slovami prezidentky republiky Zuzany Čaputovej, že „žiadna iná vláda na Slovensku nenastupovala do tak zložitej situácie“, v akej začne teraz úradovať kabinet Igora Matoviča. Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír charakterizoval súčasné pomery a naše ekonomické vyhliadky slovami: „Myslel som si, že najhoršie sme už zažili pri vzniku eurovalu, ale to, čo zažívame dnes, je ako z filmu.“ Slovenské automobilky avizovali výrobné prestávky - údajne kvôli karanténe - ale skutočnosť je oveľa drsnejšia: automobilky v Európe prerušujú výrobu, pretože globálna ekonomika sa rúti do recesie. Najpesimistickejšie odhady veštia medziročný pokles ekonomiky Slovenska až o 10 %, pričom aj ekonomický stratég novej vlády Richard Sulík pripúšťa, že zamýšľané opatrenia môžu iba „aspoň časť z tohto úpadku odchytiť.“ Ani virológovia a epidemiologickí experti nepredpokladajú, že pandémia sa čoskoro bez následkov „vytratí“ a akútne ohrozenie zdravia a životov sa pominie.

Čítaj viac

USA, Čína a Európska únia musia spolupracovať - pandémiu koronavírusu nemôžu politickí vodcovia ignorovať

19.03.2020

Raz za života jednej generácie - možno raz za storočie - musia politickí vodcovia spáliť v ohni vzájomné predsudky, aby mohli čeliť spoločnému kritickému stavu všeobecného ohrozenia. Práve teraz prežívame takýto okamih. Dejiny budú možno v konečnom dôsledku definovať 21. storočie ako obdobie nezmieriteľnej geopolitickej rivality medzi USA a Čínou. V blízkej budúcnosti sa však ich národné záujmy v určitom smere možno stotožnia tak, ako keby to boli záujmy oboch vplyvných veľmocí - ako aj národov Európy. Momentálne ešte Washington a Peking smerujú opačným smerom. Hrajú sa na to, kto je vinníkom - vyhostenie amerických novinárov z Pekingu a vyjadrenie amerického prezidenta, ktorý pomenoval koronavírus Covid-19 ako „čínsky“ vírus, označuje nebezpečnú cestu k medzinárodnému rozkolu. Rozhodujúce aktivity kompetentných epidemiológov a tvorcov ekonomickej politiky sa stanú zbytočnou prácou, ak sa vedúce veľmoci rozhodnú bojovať proti sebe namiesto toho, aby začali spolupracovať.

Čítaj viac