Názory iných


alt

Sociálni demokrati sú rozdelení v názore na vstup do koalície s Merkelovou - problémy v Berlíne môžu zabrzdiť plány na reformu EÚ

16.01.2018

V nedeľu 21.januára 2018 bude zjazd nemeckých sociálnych demokratov (SPD), na ktorom sa má rozhodnúť, či budú pokračovať rokovania s konzervatívnymi partnermi CDU/CSU o vytvorení koaličnej vlády. Značná časť nemeckej verejnosti vníma pokračovanie tzv. veľkej koalície skepticky, ale 45 % oslovených občanov Spolkovej republiky Nemecko takéto riešenie podporuje. Až 67 % respondentov v prieskume verejnej mienky uviedlo, že si neželajú, aby v budúcej vláde bol ministrom predseda SPD Martin Schulz, ktorého účasť v novom kabinete schvaľuje iba 30 % voličov sociálnej demokracie.

Čítaj viac
alt

Súčasná politika Kyjeva na slepej koľaji - negatívne dôsledky ekonomickej blokády Donbasu škodia Ukrajine a nahrávajú separatistom

12.01.2018

Koncom januára minulého roku skupina bývalých účastníkov vládnej vojenskej operácie v Donbase s podporou niektorých poslancov ukrajinského parlamentu zablokovala na viacerých úsekoch železničné trate spájajúce Ukrajinu s územím pod kontrolou separatistov. Nacionalistickí radikáli svoj krok odôvodnili argumentáciou, že akékoľvek obchodovanie so samozvanými republikami v Doneckej a Luhanskej oblasti je protizákonné. Vláda v Kyjeve sa 15. marca 2017 pridala k živelnej dopravnej blokáde organizovanej radikálmi a napriek tomu, že premiér Volodymyr Hrojsman označil predtým blokádu železničných tratí za zločin, Bezpečnostná rada Ukrajiny pozastavila všetku nákladnú dopravu na východ krajiny, ktorý ovládajú separatisti.

Čítaj viac
alt

Prezident Porošenko trestá ukrajinských občanov v Donbase - veľvyslanec EÚ v Kyjeve podporil ich právo cestovať bez víz do štátov únie

09.01.2018

Zahraniční pozorovatelia už verejne upozorňujú na to, že súčasná politika vlády v Kyjeve zhoršuje humanitárne problémy na východnej Ukrajine a „celkový kontext situácie je strašný.“ Za obdobie od januára do novembra 2017 zaznamenal Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva 552 civilných obetí konfliktu v Donbase, z toho 98 zabitých a 454 zranených. Oficiálna bilancia obetí konfliktu prekračuje číslo 10 000, z toho bolo 2 800 civilistov.

Čítaj viac
alt

Nepokoje v Iráne prekvapili reformistov aj islamských fundamentalistov - stredná trieda opatrne pozorovala demonštrácie

08.01.2018

Iránska islamská republika je regionálna mocnosť, ktorá do značnej miery ovplyvňuje dianie v krajinách Stredného východu. Z toho dôvodu viaceré vlády venovali zvýšenú pozornosť búrlivým udalostiam v niektorých iránskych mestách, kde došlo k protestom hlavne mladých ľudí, nespokojných so sociálno-ekonomickou situáciou v Iráne, ako aj s niektorými zahranično-politickými aktivitami režimu v Teheráne.

Čítaj viac
alt

Rusko opakuje v Afganistane niektoré prvky jeho úspešnej stratégie v Sýrii - vzťah s Talibanom využíva na posilnenie svojho vplyvu v regióne

03.01.2018

Keď Spojené štáty v roku 2001 vtrhli do Afganistanu, americké a ruské záujmy boli do značnej miery vyrovnané. Obe krajiny chceli rozdrviť al-Kájdu a k nej pridružené teroristické skupiny a zabrániť tomu, aby sa Afganistan opäť stal útočiskom teroristov. Kremeľ bol však obozretný voči perspektíve dlhodobej americkej vojenskej prítomnosti v regióne, ale toleroval operácie USA a NATO v nádeji, že pomôžu priniesť stabilitu do južnej a strednej Ázie. Spolupráca medzi Ruskom a Spojenými štátmi v Afganistane dosiahla svoj vrchol za vlády prezidenta Baracka Obamu, keď Moskva povolila silám USA a NATO dopravovať zariadenia a zásoby cez ruské územie.

Čítaj viac
alt

Čína sa pokúša vytláčať vplyv Ruska z Balkánu - Peking sa nesnaží spomaliť integráciu do euroatlantických štruktúr, ako to robí Moskva

27.12.2017

V súvislosti s nedávnou návštevou srbského prezidenta Alexandra Vučića v Rusku vo Washingtone sa hovorilo o neúspechu americkej diplomacie a pokračujúcej „expanzii Ruska na Balkáne“. Hlavne preto, že jedným z hlavných bodov rokovaní Vučića s prezidentom Vladimírom Putinom bola otázka dodávok moderných zbraňových systémov do Srbska a tiež dohoda o vytvorení zóny voľného obchodu medzi Srbskom a Euroázijskou hospodárskou úniou. Pribúdajú však signály, že ani Rusko, ani Spojené štáty nie sú jedinými mocnosťami, ktoré zacielili svoj záujem na strategický región západného Balkánu.

Čítaj viac
alt

Jastraby v Kongrese Spojených štátov môžu byť spokojní - americké protitankové rakety na Ukrajine "prilievajú benzín do ohňa" !

25.12.2017

Avizovaná dodávka amerických protitankových rakiet Javelin FGM-148 ukrajinským ozbrojeným silám vyvolala znepokojenie a varovania na viacerých stranách. Zbraň určená proti obrneným vozidlám a opevnením postaveniam je účinným prostriedkom boja a Biely dom niekoľko mesiacov váhal, či poskytnúť takýto prostriedok Ukrajine, aby tým neprispel k ďalšiemu vyostreniu vzájomných americko-ruských vzťahov. Je možné, že kampaň domácich politických oponentov o ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb zastrašila Biely dom až tak, že ustúpil nátlaku rusofóbnych kruhov v Kongrese, aby ich umlčal.

Čítaj viac
alt

Extrémizmus sa stáva hlavným politickým prúdom vo Varšave - katolícke elity v Poľsku kritizujú reformný program pápeža Františka

19.12.2017

V sobotu 11. novembra 2017 pochodovalo Varšavou okolo 60 000 ľudí, ktorí oslavovali Deň nezávislosti Poľska. Dav ďaleko prevýšil počet osôb na oficiálnych vládnych podujatiach. Účastníci niesli kresťanské symboly, ale aj heslá, ako napríklad "Biela Európa bratských národov" a transparenty Národného radikálneho tábora - antisemitskej skupiny založenej pred druhou svetovou vojnou.

Čítaj viac
alt

Róbert Fico rezignoval na snahu posúvať spoločnosť dopredu - ale politické pochovávanie Smeru je predčasné !

16.12.2017

Účelom sobotňajšieho snemu Smeru - sociálnej demokracie nebola vnútrostranícka diskusia, ale mobilizácia členskej a voličskej základne po neúspechu v regionálnych voľbách - napísal v denníku Pravda 15.decembra 2017 politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV. Kriticky, ale bez predsudkov charakterizoval najsilnejšiu parlamentnú politickú stranu na Slovensku, ktorá sa nachádza na prahu krízového obdobia svojej existencie.

Čítaj viac
alt

Podkarpatská Rus - ďalší separatistický konflikt na Ukrajine ?

04.12.2017

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na nedávnom summite Východného partnerstva v Bruseli sa vyjadril pomerne dosť nevyberaným slovníkom na adresu Ukrajiny, pričom kritizoval prístup Kyjeva k právam národnostných menšín. Všimol si to ukrajinský novinár Denis Trubecký vo svojom komentári na nemeckom internetovom portáli Mitteldeutscher Rundfunk, ktorý venoval pozornosť situácii v Zakarpatskej oblasti západnej Ukrajiny, kde podľa oficiálnych údajov žije asi 150 000 Maďarov.

Čítaj viac
alt

Británia sa v prípade Brexitu stáva doteraz najväčšou obeťou populizmu

18.11.2017

Vplyvný britský týždenník The Economist konštatoval (16.11.2017), že britská politika je hlboko zmenená populizmom. Veľká Británia by mala byť imúnna voči populizmu. Namiesto toho sa stáva jeho "najpravdepodobnejšou obeťou." Británia by mala mať lepšiu pozíciu než ktorákoľvek iná krajina, aby bojovala proti populistickej horúčke, ktorá sa šíri po celom svete.

Čítaj viac
alt

Odklon Ukrajiny od Ruska nie je výsledkom vnútorného sprisahania alebo intríg zahraničných síl

10.11.2017

"Ukrajinská kríza viedla k politickému konfliktu medzi Ruskom a Spojenými štátmi, odcudzeniu Ruska od krajín Európskej únie." - napísal riaditeľ strediska Nadácie Carnegie v Moskve Dmitrij Trenin, ktorý popri dlhoročnej praxi výskumníka v oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti má aj skúsenosti, nadobudnuté počas služby v sovietskych a neskôr ruských ozbrojených silách (1972-1993). Bol styčným dôstojníkom Sovietskej armády v Nemecku a pôsobil tiež v sovietskej delegácii na sovietsko-amerických rokovaniach o jadrových a vesmírnych zbraniach v Ženeve.

Čítaj viac
alt

Izraelský analytik a bezpečnostný expert o pozícii Ruska na Blízkom východe

29.10.2017

Bývalý riaditeľ izraelskej špeciálnej služby Nativ, uznávaný zahranično-politický analytik a bezpečnostný expert Jakov Kedmi poskytol rozhovor ruskému internetovému portálu "Vojenno-promyšlennyj kurier", v ktorom hovoril o rastúcom vplyve Ruska na blízkom východe.

Čítaj viac
alt

Ruské spravodajské služby proti hybridným hrozbám

02.10.2017

Člen ruskej Akadémie vojenských vied Alexander A. Bartoš uverejnil v denníku Nezavisimaja gazeta článok, v ktorom uvádza, že „zvýšenie miery hybridnej vojny vedenej proti Rusku spôsobuje, že tento druh medzištátnej geopolitickej konfrontácie je jednou z najakútnejších hrozieb pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť.“

Čítaj viac