Názory iných


alt

Vlak do stanice Brexit sa nedá zastaviť - britská "ekonomická žaba" sa pomaly varí v hrnci a nezabránia tomu labouristi ani konzervatívci

21.04.2018

Vo Veľkej Británii neutícha debata o tom, či by sa nemalo zopakovať referendum o odchode z Európskej únie - konalo sa 23. júna 2016 - v ktorom prívrženci odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ zvíťazili iba tesnou väčšinou 51,9 % hlasov. Experti medzivládnej Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) ešte v októbri minulého roku prezentovali názor, že britskej ekonomike by najlepšie prospelo, keby štát prostredníctvom opakovaného referenda o vystúpení z EÚ zabránil Brexit-u. Existujú však aj štúdie, podľa ktorých by Británia zarobila aj na Brexit-e bez dohody s Európskou úniou, keby zároveň jednostranne odstránila všetky obchodné bariéry.

Čítaj viac
alt

Rusko dôkladne zvažuje reakciu na americké sankcie - musí si však dávať pozor, aby si "nestrelilo do vlastnej nohy"

18.04.2018

Pretože USA pripravujú ďalšie sankcie proti Rusku ako reakciu na podporu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Assadovi, Moskva sa snaží nájsť spôsob, ako na to reagovať. Pripravuje sa zákon zameraný na odvetvia, v ktorých sa americké firmy spoliehajú na ruské produkty. Za najefektívnejšie sa považujú obmedzenia spolupráce v jadrovej energetike, letectve a kozmických technológiách, kde však zavedenie obmedzení poškodí lukratívny ruský export do Spojených štátov. Podľa denníka Financial Times USA sú štvrtým najväčším obchodným partnerom Ruska, pričom import zo Spojených štátov predstavuje hodnotu 12,7 miliardy $ a vývoz do krajiny 17 miliárd $. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov naznačil, že v Moskve v súvislosti s americkými sankciami sa diskutuje o alternatíve k „zneužívaniu dolára“ ako globálnej rezervnej meny zo strany Washingtonu.

Čítaj viac
alt

Dôkazy v kauze Skripaľ sú "veľmi riedke" - skeptickí nemeckí politici britským ministrom po Brexit-e veľmi nedôverujú

08.04.2018

Podľa nemeckého časopisu Der Spiegel „ak Briti neuvoľnia ďalšie podrobnosti alebo dôkazy, existuje nebezpečenstvo, že prípad Skripaľ sa stane skôr vecou viery ako skutočnosťou.“ Vyjadril tým fakt, že vláda Veľkej Británie doteraz nepredložila medzinárodnému spoločenstvu, ani spojencom v Európskej únii a v NATO dôkazy, o ktoré by mohla vierohodne oprieť oficiálne vznesené obvinenie voči Ruskej federácii, že nesie zodpovednosť za pokus o otrávenie bývalého plukovníka spravodajskej služby GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nebezpečnou nervovo-paralytickou látkou „Novičok“, vyvinutou v bývalom Sovietskom zväze. Niektorí analytici prístup britskej vlády spájajú s rusofóbnou optikou konzervatívnych politikov, ktorí sa tým vracajú do čias studenej vojny.

Čítaj viac
alt

Tretina štátov EÚ sa nepripojila k diplomatickým sankciám proti Moskve - Rakúsko chce zostať "mostom medzi Východom a Západom"

02.04.2018

Podľa amerického časopisu Politico deväť z 28 členských štátov Európskej únie - Bulharsko, Cyprus, Grécko, Luxembursko, Malta, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko a Slovinsko - nevypovedalo ruských diplomatov ako odvetu za otrávenie bývalého špióna a jeho dcéry vo Veľkej Británii. Slovenská republika - podobne ako niektoré iné krajiny - stiahla svojho veľvyslanca z Moskvy na konzultácie, čo považuje minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a vláda za primeraný krok ako reakciu na danú situáciu. S takýmto postojom nebol spokojný prezident republiky Andrej Kiska a predstavitelia opozície, ale slovenská verejnosť nezdieľa jednoznačnú podporu názorom prezidenta a opozičných politikov.

Čítaj viac
alt

Bývalé sovietske republiky pochovávajú azbuku - pre Ukrajinu by zmena cyriliky na latinku mohla znamenať komplikácie

28.03.2018

Bývalé sovietske republiky robia civilizačné kroky, ktoré znamenajú odklon od používania ruského jazyka a priblíženie kultúrnej sfére Západu. Namiesto azbuky zavádzajú latinku, čo môže znepokojovať nielen Moskvu, ale aj ruské menšiny, ktoré žijú v týchto krajinách. Niektorí analytici uvedený proces považujú za prejav snahy post-sovietskych štátov definitívne uniknúť vplyvu Ruska. Fakt, že Moskva doteraz neprejavila voči tomuto trendu negatívne reakcie, pripisujú viacerým okolnostiam, ktoré dávajú do súvislosti aj s tým, že Rusko - sankcionované Západom - zapojilo sa do konfliktu na Ukrajine a v Sýrii, takže nemá dostatok energie, aby sa angažovalo v ďalšom spore.

Čítaj viac
alt

Brexit môže zbaviť Veľkú Britániu "silných kariet" - preskúma Čína svoju európsku obchodnú a investičnú politiku ?

27.03.2018

Podľa donedávna utajovanej analýzy britskej vlády odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie krajinu poškodí, nech už budú podmienky dohody o Brexit-e - ktorú Londýn uzavrie s Bruselom - akékoľvek. Ekonomický rast Veľkej Británie by mal byť v priebehu najbližších 15 rokov o päť percent nižší, ako keby k Brexit-u nedošlo. Poslanec vládnej Konzervatívnej strany Iain Duncan Smith - podporujúci odchod z Európskej únie - na uvedenú prognózu reagoval s pochybnosťami, pričom poukázal na fakt, že skoro všetky predpovede o negatívnych dôsledkoch Brexit-u na britskú ekonomiku sa doteraz nenaplnili.

Čítaj viac
alt

Na Ukrajine sa uzavrela kniha post-imperiálnej histórie Ruska - ako "ísť na západ" bez rozbíjania vzťahov s Ruskom

23.03.2018

Ukrajinská kríza sa obvykle chápe ako akt konečného oddelenia druhej najväčšej bývalej sovietskej republiky od cárskeho Ruska. Význam reverzného efektu - teda keď Rusko konečne „nakreslí“ hranicu medzi sebou a Ukrajinou - sa často prehliada, ale jeho význam je obrovský. Uzavrela sa kniha post-imperiálneho obdobia nedávnej histórie Ruska, ktorá ešte stála vyvolávala nádeje na nejakú zmysluplnú reintegráciu bývalých sovietskych republík okolo Ruskej federácie. Namiesto toho oddelenie Ukrajiny a zrútenie vzťahov so Západom uviedli novú éru, v ktorej sa Ruská federácia presadzuje ako samostatný multietnický štát uprostred megakontinentu Veľkej Euroázie.

Čítaj viac
alt

Prezident Trump odpálil "otváraciu salvu" obchodnej vojny - sebavedomej Číne už nevyhovuje svetový poriadok zavedený USA

13.03.2018

Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho vláda zavedie clá vo výške 25 % na dovoz ocele a 10 % na dovoz hliníka. Označuje sa to ako jedno z najzávažnejších rozhodnutí v posledných desaťročiach, pretože môže začať „dominový efekt“ - sériu odvetných colných taríf, ktoré negatívne narušia doterajší režim fungovania globálnej ekonomiky. Napríklad protiopatrenia už avizoval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a podobne sa pripravujú aj ďalší obchodní partneri Spojených štátov. Tarify Donalda Trumpa sa považujú za otváraciu salvu v začínajúcej obchodnej vojne, pričom osobitnú pozornosť v tomto kontexte vyvoláva očakávanie, ako zareaguje Peking, ktorý má záujem udržať si otvorené trhy na Západe.

Čítaj viac
alt

Putinova vláda "železnej ruky" ako jediná alternatíva chaosu - prezidentuje stagnujúcej ekonomike ako jeho predchodca Leonid Brežnev

10.03.2018

V nedeľu 18. marca 2018 uskutočnia sa voľby prezidenta Ruske federácie. Niet pochybností o tom, že znovu v prezidentských voľbách zvíťazí Vladimír Putin, ale napriek tomu analytici a svetové mienkotvorné médiá venujú tejto udalosti pozornosť a rozoberajú situáciu, v akej sa Rusko nachádza. Pozorovatelia si všimli, že za deň volieb bol vybraný 18. marec. Pred štyrmi rokmi - 17. marca 2014 - krymský parlament vyhlásil nezávislý zvrchovaný štát s názvom Republika Krym, ktorý sa na druhý deň stal členom Ruskej federácie. Putinovi stúpenci sa neobávajú o jeho volebné víťazstvo, ale starosti im robí iba účasť občanov vo voľbách, aby percento neúčasti voličov nedevalvovalo politickú legitimitu po štvrtýkrát zvoleného prezidenta.

Čítaj viac
alt

Tichá hrôza pre oponentov Ruska z parlamentných volieb v Taliansku - bude "fanúšik" prezidenta Putina premiérom v Ríme ?

06.03.2018

Výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku očakávali v európskych metropolách s netrpezlivým napätím. Po otrase z Brexitu a mesiacoch nervozity z rokovaní o zostavovaní koaličnej vlády v Nemecku lídri Európskej únie čakali, ako sa presadia vo voľbách tzv. antisystémové politické strany, ktoré sa netaja svojím euroskepticizmom, kritizujúce zle fungujúci spoločenský systém a ktoré sa uchádzali o priazeň voličov sľubmi, prekračujúcimi rámec reálnych možností talianskej ekonomiky - napríklad zavedenie minimálnej mesačnej mzdy 780 €.

Čítaj viac
alt

Prezident Putin upozornil Washington na nové ruské zbrane - mohli by vážne poškodiť súčasný režim kontroly jadrových zbraní

02.03.2018

Pozornosť analytikov vo svete upútalo posolstvo prezidenta Vladimíra Putina o stave krajiny, v ktorom sa podrobne venoval najnovším strategickým zbrojným systémom Ruska. Pri tejto príležitosti účastníkom zhromaždenia 1. marca 2018 v moskovskej Manéži pripomenul, že ešte v roku 2004 - keď USA odstúpili od dohody o protiraketovej obrane (ABM) - hovoril o prácach na vytvorení systémov, ktoré by mohli protiraketovú obranu prekonať. Ale vtedy s Ruskom nikto nechcel o tom hovoriť. Odborníci si teraz všimli, že všetky Putinom prezentované diapozitívy a videá zbraňových systémov pochádzajú ešte zo sovietskej éry, keď Moskva hľadala odpoveď na „strategickú obrannú iniciatívu“ amerického prezidenta Ronalda Reagana. Viaceré z nich sú v štádiu testovania, ale nie sú vôbec pripravené na operatívne nasadenie.

Čítaj viac
alt

Prežije Putinov režim odchod prezidenta Putina v roku 2024 ? - alebo sa stane Putin "ajatolláhom" Ruska ?

22.02.2018

O tri týždne - 18. marca 2018 - sa budú konať v Rusku prezidentské voľby. Ani domáci, ale ani zahraniční kritici autokratického režimu v Rusku si nevedia predstaviť krajinu bez prezidenta Vladimíra Putina, pretože jeho protivníci neponúkajú presvedčivú alternatívnú víziu ruskej budúcnosti. V zahraničí by chceli vidieť Putinovu alternatívu v protikorupčnom aktivistovi Alexejovi Navaľnom, ale jemu úrady nedovolili kandidovať na úrad prezidenta kvôli jeho odsúdeniu za údajnú spreneveru. Avšak ani Navaľnyj napriek svojmu nesmierne bojovnému duchu nie je považovaný Putinovými kritikmi za spoľahlivého garanta „európskej budúcnosti Ruska“.

Čítaj viac
alt

Žaloba proti ruským "trollom" odhaľuje slabé miesta Západu - Rusi iba zdokonalili prax nastrčených občianskych zoskupení, ktoré šíria zmätok o uznaných faktoch

20.02.2018

Britský liberálny denník The Guardian v redakčnom komentári sa venoval 37-stránkovej žalobe osobitného vyšetrovateľa - predtým šéfa FBI - Roberta Muellera, týkajúcej sa ruských pokusov ovplyvniť prezidentské voľby v USA. Dokument obsahuje úvahy o fungovaní skutočne profesionálnej propagandy alebo lobistickej organizácie. „Internetová výskumná agentúra“ v Sankt-Petersburgu je známa ako ruská „továreň trollov“, ktorá však minula svoj mnohomiliónový dolárový rozpočet na oveľa viac, ako je jednoduchý „trolling.“

Čítaj viac
alt

Neexistuje politická alternatíva k prezidentovi Putinovi - väčšina Rusov netúži po veľkých reformných zmenách v spoločnosti

09.02.2018

Nenaplnili sa pochybnosti niektorých zahraničných analytikov spred dvoch rokov, či sa prezident Vladimír Putin bude 18. marca 2018 uchádzať o post hlavy Ruskej federácie. Aktuálne prieskumy uvádzajú, že disponuje drvivou podporou občanov, jeho vládna strana Jednotné Rusko získala v parlamentných voľbách v septembri 2016 ústavnú väčšinu a anexiou Krymu fixoval svoj obraz záchrancu národa v očiach mnohých Rusov. Nachádza sa však pod tlakom hromadiacich sa problémov, ktoré charakterizuje anemické oživenie ekonomiky, prízrak volebnej apatie i potenciálne riziko destabilizačných zápasov medzi mocenskými skupinami vo vnútri systému.

Čítaj viac
alt

Prekročia Južná Kórea a Japonsko prah jadrového zbrojenia - alebo sa budú naďalej spoliehať na "jadrový dáždnik" Spojených štátov ?

04.02.2018

Ak Severná Kórea sa stane plnohodnotnou jadrovou mocnosťou, Spojené štáty sa musia rozhodnúť, či na ňu zaútočia - alebo sa naučia s ňou žiť. Od tohto rozhodnutia Washingtonu do značnej miery závisí dôveryhodnosť USA v očiach jej spojencov - Japonska a Južnej Kórei, ktoré sa v súčasnosti plne spoliehajú na americký jadrový dáždnik. Viera oboch krajín v spoľahlivosť týchto bezpečnostných záruk je hlavným faktorom, ktorý určuje zdržanlivosť Japonska a Južnej Kórei vo vzťahu k možnosti využiť ich vlastný potenciál na získanie jadrových zbraní.

Čítaj viac
alt

Znepokojujúci stav vzťahov medzi Moskvou a Západom - naivita Kremľa a chladnokrvná kalkulácia západných politikov

29.01.2018

Americké ministerstvo financií má predložiť Kongresu Spojených štátov správu o ruských oligarchoch a „pološtátnych subjektoch“ v okolí prezidenta Vladimíra Putina, ktorá sa pravdepodobne použije ako základ pre ďalšie sankcie proti ruským záujmom. Jeden z ľudí z okruhu ruského prezidenta - riaditeľ druhej najväčšej ruskej banky Andrej Kostin sa počas Svetového ekonomického fóra v Davose v tejto súvislosti vyjadril, že „akékoľvek sankcie proti inštitúciám by boli ako vyhlásenie vojny.“

Čítaj viac
alt

Ľuboš Blaha: Želám Európe menej rusofóbie !

24.01.2018

Vedúci delegácie Národnej rady Slovenskej republiky v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy v Štrasburgu Ľuboš Blaha hovoril v štrasburskom pléne v utorok 23.januára na tému ukrajinskej občianskej vojny. Do diskusie sa zapojili predovšetkým ukrajinskí poslanci, ktorí kritizovali Rusko. Na vystúpenie Ľ. Blahu agresívne reagoval aj poslanec ukrajinského parlamentu Oleh Ľjaško, líder krajne pravicovej strany, ktorá sa zvykne označovať ako fašistická. Delegácia Ruskej federácie sa rokovaní nezúčastňuje po tom, čo jej v 2014 Parlamentné zhromaždenie Rady Európy odobralo hlasovacie práva.

Čítaj viac
alt

Moskva nemá poňatie, ako vyrieši zložitý hlavolam v Sýrii - Turecko spôsobuje "bolenie hlavy" prezidentovi Putinovi

24.01.2018

Turecký prezident Recep Ayyip Erdogan vyhlásil, že operácia tureckej armády v kurdskej enkláve Afrín na severe Sýrie prebieha „úspešne“ a bude pokračovať dovtedy, kým turecké jednotky nezlikvidujú posledného „teroristu.“ Mestečko Afrín bolo pod kontrolou kurdských Oddielov ľudovej sebaobrany, ktoré sú spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát. Turci avizovali, že ich vojenská operácia by sa mohla rozšíriť z Afrínu do Mandžíbu, kde americkí vojaci cvičia bojovníkov kurdských milícií, označovaných Ankarou za „teroristov.“ Už skôr Erdogan kritizoval Spojené štáty za ich podporu Kurdov.

Čítaj viac
alt

Sociálni demokrati sú rozdelení v názore na vstup do koalície s Merkelovou - problémy v Berlíne môžu zabrzdiť plány na reformu EÚ

16.01.2018

V nedeľu 21.januára 2018 bude zjazd nemeckých sociálnych demokratov (SPD), na ktorom sa má rozhodnúť, či budú pokračovať rokovania s konzervatívnymi partnermi CDU/CSU o vytvorení koaličnej vlády. Značná časť nemeckej verejnosti vníma pokračovanie tzv. veľkej koalície skepticky, ale 45 % oslovených občanov Spolkovej republiky Nemecko takéto riešenie podporuje. Až 67 % respondentov v prieskume verejnej mienky uviedlo, že si neželajú, aby v budúcej vláde bol ministrom predseda SPD Martin Schulz, ktorého účasť v novom kabinete schvaľuje iba 30 % voličov sociálnej demokracie.

Čítaj viac
alt

Súčasná politika Kyjeva na slepej koľaji - negatívne dôsledky ekonomickej blokády Donbasu škodia Ukrajine a nahrávajú separatistom

12.01.2018

Koncom januára minulého roku skupina bývalých účastníkov vládnej vojenskej operácie v Donbase s podporou niektorých poslancov ukrajinského parlamentu zablokovala na viacerých úsekoch železničné trate spájajúce Ukrajinu s územím pod kontrolou separatistov. Nacionalistickí radikáli svoj krok odôvodnili argumentáciou, že akékoľvek obchodovanie so samozvanými republikami v Doneckej a Luhanskej oblasti je protizákonné. Vláda v Kyjeve sa 15. marca 2017 pridala k živelnej dopravnej blokáde organizovanej radikálmi a napriek tomu, že premiér Volodymyr Hrojsman označil predtým blokádu železničných tratí za zločin, Bezpečnostná rada Ukrajiny pozastavila všetku nákladnú dopravu na východ krajiny, ktorý ovládajú separatisti.

Čítaj viac
alt

Prezident Porošenko trestá ukrajinských občanov v Donbase - veľvyslanec EÚ v Kyjeve podporil ich právo cestovať bez víz do štátov únie

09.01.2018

Zahraniční pozorovatelia už verejne upozorňujú na to, že súčasná politika vlády v Kyjeve zhoršuje humanitárne problémy na východnej Ukrajine a „celkový kontext situácie je strašný.“ Za obdobie od januára do novembra 2017 zaznamenal Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva 552 civilných obetí konfliktu v Donbase, z toho 98 zabitých a 454 zranených. Oficiálna bilancia obetí konfliktu prekračuje číslo 10 000, z toho bolo 2 800 civilistov.

Čítaj viac
alt

Nepokoje v Iráne prekvapili reformistov aj islamských fundamentalistov - stredná trieda opatrne pozorovala demonštrácie

08.01.2018

Iránska islamská republika je regionálna mocnosť, ktorá do značnej miery ovplyvňuje dianie v krajinách Stredného východu. Z toho dôvodu viaceré vlády venovali zvýšenú pozornosť búrlivým udalostiam v niektorých iránskych mestách, kde došlo k protestom hlavne mladých ľudí, nespokojných so sociálno-ekonomickou situáciou v Iráne, ako aj s niektorými zahranično-politickými aktivitami režimu v Teheráne.

Čítaj viac
alt

Rusko opakuje v Afganistane niektoré prvky jeho úspešnej stratégie v Sýrii - vzťah s Talibanom využíva na posilnenie svojho vplyvu v regióne

03.01.2018

Keď Spojené štáty v roku 2001 vtrhli do Afganistanu, americké a ruské záujmy boli do značnej miery vyrovnané. Obe krajiny chceli rozdrviť al-Kájdu a k nej pridružené teroristické skupiny a zabrániť tomu, aby sa Afganistan opäť stal útočiskom teroristov. Kremeľ bol však obozretný voči perspektíve dlhodobej americkej vojenskej prítomnosti v regióne, ale toleroval operácie USA a NATO v nádeji, že pomôžu priniesť stabilitu do južnej a strednej Ázie. Spolupráca medzi Ruskom a Spojenými štátmi v Afganistane dosiahla svoj vrchol za vlády prezidenta Baracka Obamu, keď Moskva povolila silám USA a NATO dopravovať zariadenia a zásoby cez ruské územie.

Čítaj viac
alt

Čína sa pokúša vytláčať vplyv Ruska z Balkánu - Peking sa nesnaží spomaliť integráciu do euroatlantických štruktúr, ako to robí Moskva

27.12.2017

V súvislosti s nedávnou návštevou srbského prezidenta Alexandra Vučića v Rusku vo Washingtone sa hovorilo o neúspechu americkej diplomacie a pokračujúcej „expanzii Ruska na Balkáne“. Hlavne preto, že jedným z hlavných bodov rokovaní Vučića s prezidentom Vladimírom Putinom bola otázka dodávok moderných zbraňových systémov do Srbska a tiež dohoda o vytvorení zóny voľného obchodu medzi Srbskom a Euroázijskou hospodárskou úniou. Pribúdajú však signály, že ani Rusko, ani Spojené štáty nie sú jedinými mocnosťami, ktoré zacielili svoj záujem na strategický región západného Balkánu.

Čítaj viac
alt

Jastraby v Kongrese Spojených štátov môžu byť spokojní - americké protitankové rakety na Ukrajine "prilievajú benzín do ohňa" !

25.12.2017

Avizovaná dodávka amerických protitankových rakiet Javelin FGM-148 ukrajinským ozbrojeným silám vyvolala znepokojenie a varovania na viacerých stranách. Zbraň určená proti obrneným vozidlám a opevnením postaveniam je účinným prostriedkom boja a Biely dom niekoľko mesiacov váhal, či poskytnúť takýto prostriedok Ukrajine, aby tým neprispel k ďalšiemu vyostreniu vzájomných americko-ruských vzťahov. Je možné, že kampaň domácich politických oponentov o ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb zastrašila Biely dom až tak, že ustúpil nátlaku rusofóbnych kruhov v Kongrese, aby ich umlčal.

Čítaj viac
alt

Extrémizmus sa stáva hlavným politickým prúdom vo Varšave - katolícke elity v Poľsku kritizujú reformný program pápeža Františka

19.12.2017

V sobotu 11. novembra 2017 pochodovalo Varšavou okolo 60 000 ľudí, ktorí oslavovali Deň nezávislosti Poľska. Dav ďaleko prevýšil počet osôb na oficiálnych vládnych podujatiach. Účastníci niesli kresťanské symboly, ale aj heslá, ako napríklad "Biela Európa bratských národov" a transparenty Národného radikálneho tábora - antisemitskej skupiny založenej pred druhou svetovou vojnou.

Čítaj viac
alt

Podkarpatská Rus - ďalší separatistický konflikt na Ukrajine ?

04.12.2017

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na nedávnom summite Východného partnerstva v Bruseli sa vyjadril pomerne dosť nevyberaným slovníkom na adresu Ukrajiny, pričom kritizoval prístup Kyjeva k právam národnostných menšín. Všimol si to ukrajinský novinár Denis Trubecký vo svojom komentári na nemeckom internetovom portáli Mitteldeutscher Rundfunk, ktorý venoval pozornosť situácii v Zakarpatskej oblasti západnej Ukrajiny, kde podľa oficiálnych údajov žije asi 150 000 Maďarov.

Čítaj viac
alt

Británia sa v prípade Brexitu stáva doteraz najväčšou obeťou populizmu

18.11.2017

Vplyvný britský týždenník The Economist konštatoval (16.11.2017), že britská politika je hlboko zmenená populizmom. Veľká Británia by mala byť imúnna voči populizmu. Namiesto toho sa stáva jeho "najpravdepodobnejšou obeťou." Británia by mala mať lepšiu pozíciu než ktorákoľvek iná krajina, aby bojovala proti populistickej horúčke, ktorá sa šíri po celom svete.

Čítaj viac
alt

Odklon Ukrajiny od Ruska nie je výsledkom vnútorného sprisahania alebo intríg zahraničných síl

10.11.2017

"Ukrajinská kríza viedla k politickému konfliktu medzi Ruskom a Spojenými štátmi, odcudzeniu Ruska od krajín Európskej únie." - napísal riaditeľ strediska Nadácie Carnegie v Moskve Dmitrij Trenin, ktorý popri dlhoročnej praxi výskumníka v oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti má aj skúsenosti, nadobudnuté počas služby v sovietskych a neskôr ruských ozbrojených silách (1972-1993). Bol styčným dôstojníkom Sovietskej armády v Nemecku a pôsobil tiež v sovietskej delegácii na sovietsko-amerických rokovaniach o jadrových a vesmírnych zbraniach v Ženeve.

Čítaj viac
alt

Izraelský analytik a bezpečnostný expert o pozícii Ruska na Blízkom východe

29.10.2017

Bývalý riaditeľ izraelskej špeciálnej služby Nativ, uznávaný zahranično-politický analytik a bezpečnostný expert Jakov Kedmi poskytol rozhovor ruskému internetovému portálu "Vojenno-promyšlennyj kurier", v ktorom hovoril o rastúcom vplyve Ruska na blízkom východe.

Čítaj viac
alt

Ruské spravodajské služby proti hybridným hrozbám

02.10.2017

Člen ruskej Akadémie vojenských vied Alexander A. Bartoš uverejnil v denníku Nezavisimaja gazeta článok, v ktorom uvádza, že „zvýšenie miery hybridnej vojny vedenej proti Rusku spôsobuje, že tento druh medzištátnej geopolitickej konfrontácie je jednou z najakútnejších hrozieb pre národnú a medzinárodnú bezpečnosť.“

Čítaj viac