Knihy na čítanie


Autonómne zbrane a budúcnosť vojny - bude o živote a smrti rozhodovať armáda inteligentných strojov ?

Autonómne zbrane a budúcnosť vojny - bude o živote a smrti rozhodovať armáda inteligentných strojov ?

Kniha „Armáda nikoho: autonómne zbrane a budúcnosť vojny“ patrí medzi päť najlepších kníh v roku 2018, ktoré si vybral Bill Gates, pričom charakterizoval ju ako veľmi komplikovanú tému a ocenil autora za jasný a plynulý výklad zložitej problematiky. Knihu napísal Paul Scharre, riaditeľ Programu Technológie a národnej bezpečnosti v Centre pre novú americkú bezpečnosť; predtým slúžil ako veliteľ tímu prieskumníkov špeciálnych operácií americkej armády v Iraku a Afganistane a americká verejnosť ho pozná z článkov v periodikách, ako sú Wall Street Journal, Foreign Affairs a Politico. Na Slovensku vyšla kniha tohto roku v preklade pod názvom „Armáda strojov“, čo metaforicky vystihuje dimenziu autonómie robotov v prostredí vojenských operácií súčasnej armády. Treba si ju prečítať, pretože napriek zaužívanej predstave, že autonómne zbrane ešte len prídu, už niekoľko desaťročí existujú a používajú sa tzv. inteligentné, autonómne zacielené bomby a strely, používané napr. v konfliktoch na Strednom východe.

Viac o titule
Kriticky o vplyve iracionality na demokratickú politiku

Kriticky o vplyve iracionality na demokratickú politiku

Keď som sa v roku 1959 po maturite rozhodol študovať žurnalistiku, mojím vzorom bol americký novinár a komentátor Walter Lippmann. Niektoré jeho komentáre z denníka New York Herald Tribune som poznal z komunistických denníkov Pravda a Rudé právo - boli to však iba tie, kde kritizoval politiku Bieleho domu alebo aktivity Spojených štátov na medzinárodnej scéne - ale našťastie som poznal aj iné Lippmannove komentáre, ktoré som počúval na rozhlasovej stanici Slobodná Európa. V čase mojich vysokoškolských štúdií a novinárskych začiatkov som ešte nepoznal Waltera Lippmanna ako politológa a filozofa, čo sa mi podarilo až oveľa neskôr - po roku 1989, keď padol komunistický režim a sloboda nám otvorila nielen brány ku konzumnej spoločnosti, ale aj svet myslenia bez obmedzení a limitov.

Viac o titule
Nepohodlný generál českej rozviedky Karel Randák

Nepohodlný generál českej rozviedky Karel Randák

Kniha „Nepohodlný agent“ je vlastne záznam rozhovoru investigatívneho novinára Jaroslava Spurného, ktorý podrobne vyspovedal bývalého riaditeľa Úradu pre zahraničné styky a informácie - Karla Randáka. Temer každý rok chodieva bývalý šéf českej rozviedky na medzinárodné sympóziá Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov v Bratislave, kde prezentuje svoje názory na najnovšie problémy spravodajskej komunity a nebráni sa ani rozhovorom v slovenských médiách, ktoré poskytujú priestor jeho pohľadom na aktuálnu bezpečnostnú situáciu. Podľa Spurného charakteristiky „žiadny iný človek neprešiel v spravodajskej službe a neskôr v civile tým, čím prešiel tento súčasný generál vo výslužbe.“

Viac o titule
Ako cestoval Lenin vlakom do Ruska, aby tam urobil revolúciu

Ako cestoval Lenin vlakom do Ruska, aby tam urobil revolúciu

Aktuálne diskutovanou témou je Rusko, jeho vzťah k svetu, domáce problémy tohto štátu rozkladajúceho sa na dvoch kontinentoch i úloha Ruska v geopolitike. Pri tejto príležitosti nezaškodí sa vracať do histórie a nielen oživovať, ale aj dopĺňať si pamäť o fakty , ktoré sa viažu na minulosť Ruska, aby sme lepšie chápali jeho súčasnosť.

Viac o titule
Prezident v rukách poradcov

Prezident v rukách poradcov

V lete sa objavila na internete publikácia „Premieři v rukách poradců“, ktorú aj v printovej forme vydal český Nadační fond proti korupci. Je to pokus aspoň čiastočne nazrieť do zákulisia českej domácej politiky a poznať mená niektorých osôb, ktoré „našepkávali“ 8 českým premiérom - počínajúc Václavom Klausom až po Bohuslava Sobotku.

Viac o titule
Desatoro – ktoré by sa zišlo poznať aj slovenským politikom*

Desatoro – ktoré by sa zišlo poznať aj slovenským politikom*

Keď v lete tohto roku prepukla kríza vo vládnej koalícii na Slovensku, tak po dlhšom pozorovaní postupov jej iniciátora ma napadlo, že by som mu odporúčal doplniť si jeho právnické vzdelanie pozorným štúdiom knihy amerického politológa a psychológa prof. Philipa E. Tetlocka, ktorý sa spolu s publicistom Danom Gardnerom venuje „umeniu a vede predpovedania budúcnosti.“

Viac o titule